נאשם בהסתה לרצח ראש הממשלה בפייסבוק: כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד גבר בן 40, תושב אזור חדרה, בעקבות שורת פוסטים מאיימים. הנאשם, ששמו לא הותר לפרסום, יישאר במעצר בתנאי אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי - לצורך גיבוש חוות דעת פסיכיאטרית בעניינו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כמה ימים כתב הנאשם: "חיים... גם ככה אין לי... אז אני מוכן להיות ה'קוף' שישב בכלא במקומכם אם תרצחו את בנימין נתניהו... פשוט תגידו שקיבלתם הוראה ממני". לפי כתב האישום, האיש "מאשר שהוא פרסם את הפרסומים האלה, עומד מאחורי הפרסומים ונותן הסבר מדוע עשה זאת".

בפוסט נוסף טען שנתניהו "בגד במדינת ישראל" והוסיף: "תרצחו את בנימין נתניהו ואלוהים יהיה חייו לכם (הטעות במקור), אני אגן עליכם... רק תעשו את זה כבר בבקשה זה בלתי נסבל... זה נדרש!".

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד נועה בורג מפרקליטות מחוז חיפה (פלילי), באישור היועץ המשפטי לממשלה, לבית משפט השלום בחדרה. סעיף האישום: הסתה לאלימות. בפרקליטות ציינו כי הפרסומים בפייסבוק "מסיתים לביצוע מעשי אלימות קשים". עוד נטען כי הפוסטים ככלו "דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו - יש אפשרות ממשית שיביאו לעשיית מעשה אלימות".

בפרקליטות ציינו כי "במעשיו המתוארים, בארבע הזדמנויות שונות, פרסם הנאשם קריאה לעשיית מעשה אלימות, וכן דברי שבח, אהדה, או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו, ועל פי תוכנם והנסיבות שבהן פורסמו יש אפשרות ממשית שיביאו לעשיית מעשה אלימות".

עו"ד ליעד ידין שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את הנאשם: "בדיון היום הוגשה חוות דעת פסיכאטרית שקובעת כי הנאשם אינו כשיר לעמוד לדין. המשך הדיון נקבע ליום שני לצורך הגשת חוות דעת פסיכאטרית משלימה שתתייחס לכשירותו המהותית. כבר בשלב זה, ברור לכל כי הנאשם מתמודד במשך שנים עם טראומה משירתו הצבאי והוכר בשל כך כנכה 100%. אנו סבורים שטוב תעשה המדינה אם במקום להפנות את המשאבים להליך הפלילי תפנה אותם לטיפול נפשי בנאשם".

איציק שמולי עמיר פרץ
כינה את פרץ ושמולי "בוגדים" | צילום: תומר נויברג פלאש 90

הפוסט הראשון פורסם בחודש אפריל, וכלל מתקפה על עמיר פרץ ואיציק שמולי בגין הסכמתם להיכנס לממשלת האחדות. הנאשם כתב: "בוגדים דינם מוות". לפני כמה ימים טען כאמור כי הוא מוכן להיות ה"קוף" שיושב בכלא במקום הרוצחים.

בפוסט אחר כתב: "בנימין נתניהו בגד במדינת ישראל. הוא מואשם על ידי מדינת ישראל בבגידה! בהפרת אמונים! בנימין נתניהו טען שנשיא המדינה תכנן נגדו הפיכה פוליטית, כלומר הטיל בנשיא מדינת ישראל, סמל של מדינת ישראל, דופי ורפש, טען למרמה לחוסר יושר".

עוד כתב, על הקריאה לרצח נתניהו: "זאת החובה המצפונית והמוסרית ביותר שיש! שימו לסיפור הזה סוף כמו של ההתחלה שלו! תסמכו עליי, הוא יהיה 'היה כלא היה', מחיקה מוחלטת מההיסטוריה. רק תעשו את זה, זה הדבר הנכון! אתם לא תשלחו לכלא לשארית חייכם! נהפוכו! תהיו גיבורים לדורות הבאים!".

בפרקליטות הסבירו מדוע יש להאריך את מעצרו: "קיים יסוד סביר לחשש שהמשיב יסכן את ביטחונו של אדם, או ביטחון הציבור, או את ביטחון המדינה". לדבריהם, בחשבון הפייסבוק של המשיב יש מאות חברים שחשופים לפרסומיו. "פרסומים אלה גלויים לכל אדם אשר אינו חבר של המשיב בפייסבוק וכאשר הפוסטים של המשיב קוראים לביצוע מעשים כל כך חמורים נראה כי המסוכנות נובעת מהחשש שאין לדעת למי המסר יגיע וכיצד הוא יחליט לפעול".

לדבריהם, "לנוכח המסוכנות הגלומה במעשיו של המשיב, ובנסיבות האישיות של המשיב, שום חלופת מעצר לא תוכל להשיג את מטרת המעצר ולהבטיח את שלום הציבור ואת ביטחונו".