החיים הכפולים של הקיבוצניק שמואשם בהצתת מוסדות דת בגלל אידיאולוגיה קיצונית: בשנתיים האחרונות ציון כהן נהג להתבודד בכל חודש מול הרי הגולן עם ספר, ובו דאג להצפין מראש את היומן האישי שלו. ביומן תיעד כהן את מה שאיש לא ידע, וספק אם מישהו היה מאמין - התוכנית הסודית שלו, שעוד מעט תצא לפועל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כהן, בן 68, חבר קיבוץ מרום גולן כבר למעלה מ-40 שנה ואב לארבעה, תואר בקיבוץ כ"איש מיוחד, איש מאוד אינטליגנט. מאוד. כותב, זמר, מנגן". לציון, מתברר, היו הרבה סודות כמוסים, שאיש בקיבוץ, ואפילו במשפחתו המצומצמת, לא ידע עליהם, אידיאולוגיה מסוכנת ורעיונות שלא נותרו רק בעולם הדמיון - הצתת מבני מועצה דתית.

"מדי פעם אני מכניס את המבוגר האחראי שמודיע לכל השחקנים שלי בראש שיש כאן מלחמה צודקת, חייבת להיות לי משמעת ברזל ורצון להקרבה בידיעה ברורה שייתכן ואצטרך לשלם את המחיר", כתב באותו יומן. "חיי לא יהיו חיים אם אני לא אילחם את המלחמה הזאת".

בשרפה בבית הדין הרבני באפריל 2005 בתל אביב, תיקים רבים עלו באש. הנזק נאמד ב-3 מיליון שקלים, והמוסד כמעט ולא תפקד במשך שבועות. הנזק היה גדול מאוד. חקירת השרפה התמקדה כבר בהתחלה באפשרות של הצתה, וההערכה הייתה שמישהו פעל ממניע אישי. לימים התברר כי היומן האישי של ציון מגלה פרטים מההצתה הישנה בתל אביב, כאלו שרק המבצע יכול היה לדעת. במשטרה מעריכים שהקיבוצניק מהצפון זה האיש שחיפשו במשך 15 שנים.

מערך הגיור: "פועל בהתאם להנחיות" (צילום: החדשות)
לפי האישום, הצית גם את מבנה המועצה בתל אביב | צילום: החדשות

"ריסק את המשפחה, זו בגידה"

במרחק 200 קילומטרים מבית הדין הרבני בתל אביב, בקיבוץ מרום גולן, החיים של ציון כהן - הנדסאי אלקטרוניקה במקצועו ואיש האחזקה של הקיבוץ - המשיכו להתנהל על מי מנוחות עד שבשנת 2012 הוא ואשתו חנה החליטו להתגרש. זמן קצר אחר כך התחרטו, אבל ברבנות אסרו עליו והזכירו לו כי כהן לא יכול להחזיר גרושתו.

"אני לא אשתו, אני לא כלום", אמרה חנה כהן בריאיון. "אני גרושתו, לא גרתי איתו, הוא עשה על דעת עצמו. אין לי שום קשר אליו, ושילך לעזאזל. עבד עליי, צחק עליי". גם חנה נעצרה בפרשה ושוחררה בתוך זמן קצר. "הוא בכלא. שיירקב שמה יחד אתכם, תעופו מפה. אני עצבנית. אני 40 שנה נדפקתי. מספיק ישבתי בנווה תרצה בגלל השטויות האלה, אזקו אותי ברגליים - אין לי שום קשר לזה! די! ריסקו לי את המשפחה!".

עוד תקפה את התנהלות הגרוש שלה, אך הוסיפה: "אני והוא ביחד חושבים את אותו דבר. אני נגד הממסד הדתי. אני שמאלנית. אבל בין זה לבין זה...  שייחנק. הלוואי ואלוהים אוהב אותי, שימות. לא רוצה אותו. מה הוא עשה? מה הוא עשה לילדים שלי? לנכדים שלי? הוא לא חשב עלינו שנייה! ועל הילדים הטובים שלו! הוא הלך לפוצץ! אין לנו שום קשר לזה, אנחנו משפחה בלי שום קשר. אם הייתי יודעת הייתי מפוצצת אותו. שנתיים, בבית שלי, לא ראיתי. אני זועמת. אני רותחת, איך הוא בגד בי, זאת בגידה".

האיסור להינשא שוב לגרושתו רק ליבה אצל ציון את הכעס שהיה קיים עוד קודם כלפי הממסד הדתי וכלפי החיבור הבלתי ניתן לערעור בין דת ומדינה. לפני שנתיים לערך אחת מבנותיו של כהן עברה הליך גירושים לא קל. באותה תקופה הוא יצא לפנסיה ונותר עם זמן פנוי, אז הבשילה אצלו ההחלטה להוציא לפועל את הפרויקט שתכנן במשך שנים - לנתק בכוח את הקשר בין מוסדות הדת למדינה.

"המצב האידיאלי - רעש כמה שיותר גדול ושאשב כמה שפחות"

ציון כהן ביומנו

במשטרה ציינו כי כהן סיגל לעצמו יכולות וכישורים: הליכה על חבל, ירייה בחץ וקשת, פיתוח כושר גופנים וקורס מנעולנים, וכל זאת כדי להכשיר את עצמו לפעולה ולשהייה ממושכת בשטח. בתוך מחסן הוא הכין מטעני חבלה. לפי האישום, במשך שנתיים הוא אסף מידע והתכונן לליל 17 במאי. באותו סוף השבוע כהן עשה את הדרך מהגולן עם מטעני חבלה שהכין אל מספר יעדים שסימן במרכז הארץ, לא לפני ששיתף ביומן את שאיפותיו לזעזע את המדינה.

החיים הכפולים של הקיבוצניק ציון כהן (צילום: N12)
כך תועד כהן במצלמות הנסתרות | צילום: N12

"המצב האידיאלי יהיה שהמקרה יעורר רעש גדול מאוד מצד אחד ושאני, אם אורשע בבית המשפט, אשב כמה שפחות בכלא ואחר כך אמשיך את המלחמה באמצעים וכלים אחרים", כתב. ביום שישי, 15 במאי, מצלמות האבטחה תיעדו את כהן עורך סיור בין בתי דין רבניים ומועצות דתיות: בודק את שעות הפתיחה, לומד את השטח ומחפש דרכי גישה. לבסוף בחר בכפר סבא, אשדוד, תל אביב ופתח תקווה - שם התגרשה בתו.

את הלילה הוא העביר בחוף הצוק ולמוחרת שב לשטח, הפעם בתחפושת של הומלס. לפי הפרקליטות, כהן לא רצה לפגוע באדם: "הוא עשה פצצות סירחון על מנת שלא יבואו סקרנים ויתקרבו למקום", הסבירה עו"ד מורן אדרי טרבלסי מפרקליטות מחוז מרכז. "הוא בחר את השעה ואת המיקום ואת כל האלמנטים על מנת שלא יהיו אנשים במקום ולא ייפגעו חיי אדם".

מצלמות האבטחה בבית הדין הרבני באשדוד תיעדו את ציון מגיע עם עגלה ובתוכה שני סוגי מטענים: הראשון הוצב על חלון במטרה להתפוצץ וליצור חור. המטען השני הוחדר דרך החור, ותפקידו - ליצור בערה. אחרי שהמטענים הוצבו ביעדים השונים, הטיימר הופעל וכהן שב צפונה לביתו. למוחרת, ב-2:00 לפנות בוקר, המנגנון פעל ואש הוצתה בארבעה מוסדות דת בו זמנית. 

במשטרה הבינו את חומרת העניין והחקירה הועברה מיד ליחידה הארצית לפשיעה כלכלית. כמה שעות אחר כך, בעקבות מחקרי תקשורת סלולרית ומצלמות כבישים, כבר היו בידיהם פרטים של החשוד. רק שהפרופיל לא התאים לשום דבר שהכירו בעבר: קיבוצניק בן 68, שמנהל לכאורה שגרת חיים רגילה – אך עלול לבצע מעשים נוספים.

"עושה רושם שהוא חיכה לנו"

במשך יומיים עקבה היחידה הסמויה של המשטרה בכל האמצעים אחרי הקיבוצניק ציון כהן, עד שהתברר שאין כנופיה ואין מחתרת: מדובר בארגון של איש קיצוני אחד. פקד רעות ענוים מהיחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית שחזרה את החקירה: "עשה רושם שהוא חיכה לנו".

כמו הפרופיל יוצא הדופן של החשוד, גם ההתנהגות שלו לא מוכרת בעולם העברייני. כבר בתחילת החקירה כהן קשר עצמו לזירות השונות, מסר לשוטרים את היומן מרצונו ובהמשך הודה ברוב המקרים והביע צער.

בשבוע שעבר הוגש נגדו כתם אישום והמניע היה הרבה יותר עמוק מאשר נקמנות אישית במוסדות הדת. "מדובר במניע אידיאולוגי לחלוטין", טענה עו"ד אדרי טרבלסי מהפרקליטות. "המטרה של הנאשם הייתה להפריד דת ומדינה. מה שהוא רצה לעשות זה בעצם להפסיק את השירותים של המוסדות הדתיים לציבור החילוני". 

לא רק המשפחה הופתעה - גם במשק מתקשים לשאת את החרפה. גבי קוניאל, מרכז המשק בקיבוץ, אמר: "אני בטוח במיליארד אחוז שאין פה נפש אחת בקהילה הזאת שידעה. כולנו הופתענו. הוכינו בתדהמה. לא הגיוני, לא יכול להיות. לא מסתדר לי". תושב אחר כינה אותו "עלוב נפש". החוקרת ענוים סיפרה: "אני חושבת שהוא ציפה להד תקשורתי קצת יותר גדול ממה שהיה".

הרעש התקשורתי לא נשמע. הנזק מסדרת ההצתות היה שולי ומוסדות הדת המשיכו לפעול כסדרם. הדבר היחיד שהתוכנית המסוכנת של כהן הצליחה להדהד זו התזכורת עד כמה מסוכן יכול להיות השסע החילוני-דתי בישראל וכמה רחוק יכול להגיע גם מי שנחשב הכי נורמטיבי שיש, "אחד משלנו". יממה לפני שנעצר עוד הספיק ציון כהן לכתוב את הדף האחרון ביומן: "מחר אהיה בן 68. מעניין מה יקרה בעתיד שלי".

תגובות

משפחתו של ציון כהן מסרה בתגובה לכתבה: "המשפחה המומה ופגועה לנוכח המעצר של בן המשפחה והמעשים המיוחסים לו בכתב האישום. ציון הוא סב לנכדים, חבר קיבוץ שעבד כל חייו בענפי התעשייה, החקלאות והתיירות בקיבוץ ובכל שנות חייו אין לו רישום פלילי".

שלומציון גבי-מנדלמן, עורכת דינו של כהן, מסרה: "על פניו, נראה כי זכויותיו של מרשי להליך הוגן נפגעו מתחילתם ועד סופם, החל מפגיעה בזכות ההיוועצות וכלה באיומי מעצר על בני משפחה אחרים. ההליך יתנהל במקום שבו ראוי שיתנהל – בבית המשפט". 

הבהרה: נבקש להבהיר כי אין כל קשר בין הספר פתגמי העולם - חוכמת האנושות או המחבר ריקרדו אריאל בלנק לבין ציון כהן הנאשם בפלילים או מעשיו.