הנאשמת בביצוע עבירות מין חמורות - כשירה לעמוד לדין: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שלישי) שמלכה לייפר, הנאשמת בביצוע עבירות מין בתלמידות שלה בעת היותה מנהלת בית ספר לבנות חרדיות באוסטרליה, נמצאה כשירה לעמוד לדין. בעקבות ההחלטה, הליך הסגרתה לאוסטרליה צפוי להתחדש - והדיון בסוגייה יתקיים ב-20 ביולי. אחת המתלוננות: "האישה המתעללת הזאת ניצלה את מערכת המשפט בישראל והאריכה את הטראומה שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הרושם שנותר בי הוא שהמשיבה מעצימה את בעיותיה הנפשיות, ובכך היא מתחזה למי שחולה במחלת נפש", כתבה השופטת חנה לומפ. "על כן, מסקנתי היא שהמשיבה מסוגלת לעמוד לדין ויש לחדש את ההליכי ההסגרה בעניינה". 

"רופאים בבתי החולים הציבוריים בהם אושפזה המשיבה לא אבחנו אותה כפסיכוטית טרם הפסקת הליכים", הוסיפה השופטת. "הם הסבירו זאת כך שעצם העלאת תזת ההתחזות על ידי הרופאים המטפלים בלייפר ושליחתה לבדיקות לשם אישורה או הפרכתה היא חריגה ביותר".

"כשירותו של נאשם לעמוד לדין תלויה ביכולתו להבין את מהותם של ההליכים המתנהלים נגדו ולהתגונן נגד האשמה", ציינה השופטת. "במקרה הנוכחי, שוכנעתי כי לייפר מבינה את האישומים אשר בגינם היא תעמוד לדין באוסטרליה, וכן מבינה את מהות הליך ההסגרה".

דסי ארליך, אחת המתלוננות נגד לייפר, צייצה בטוויטר בעקבות ההחלטה: "השופטת פסקה שלייפר כשירה לעמוד למשפט. האישה המתעללת הזאת ניצלה את מערכת המשפט בישראל במשך 6 שנים ויצרה בכוונה מכשולים שרק האריכו את הטראומה שלנו. יותר מדי רגשות לעכל – זה ענק".

"כבר מתחילת הדרך טענו שמלכה לייפר מתעתעת ברשויות ואנו שמחים שבית משפט קבע כי היא כשירה לעמוד לדין", נמסר מטעם ארגון "מגן" המלווה את הנפגעות. "לאחר אין ספור דיונים ומריחות שהשפיעו קשות על המתלוננות אנו מקווים שבית המשפט יקבע דיון מהיר בעניין ההסגרה ויביא סוף סוף לצדק ולמזור לנפגעות". 

עו"ד יהודה פריד, המייצג את מלכה לייפר, מסר בתגובה: "אנחנו מתכוונים לערער על ההחלטה בנוגע לכשירותה ואנו מקווים ומאמינים שבית המשפט העליון יהפוך את ההחלטה". 

74 סעיפי אונס ותקיפה מינית של תלמידות

כבר בינואר האחרון, צוות מומחים שמינה בית המשפט העליון קבע כי מלכה לייפר, שהואשמה באוסטרליה בביצוע עבירות מין בתלמידות שחינכה, כשירה לעמוד לדין, אינה סובלת מבעיות נפשיות ומעמידה פנים. 

מלכה לייפר
מלכה לייפר בבית המשפט. ארכיון | צילום: Yonatan SindelFlash90

בתגובה לקביעה, מסרו אז עורכי דינה של לייפר, טל גבאי ויהודה פריד: "שתי חוות דעת קודמות אשר קבעו כי לייפר מתחזה וכשירה לעמוד לדין נדחו כליל על ידי בית המשפט לאחר הליך הוכחות. אנחנו צופים שכך יהיה בעניינה של חוות הדעת הזו. נתייחס באופן ענייני לחוות הדעת בבית המשפט". 

חודש לפני כן, דחה בית המשפט העליון את ערעורה של לייפר על החלטת בית המשפט המחוזי למנות פאנל מומחים פסיכיאטריים לבחינת מצבה הנפשי‎. לייפר, המואשמת באוסטרליה ב-74 סעיפי אונס ותקיפה מינית של תלמידותיה ושוהה במעצר עד שיוחלט אם להסגירה לאוסטרליה, עברה בדיקה - שבסיומה ניתנה כאמור חוות הדעת שקבעה כי היא מתחזה.

הטענות להתעללות שמסעירות את אוסטרליה 

ניקול מאייר ואחיותיה הצעירות, דאסי ארליך ואלי סאפר, הן שלוש הקורבנות המרכזיות בפרשה שמסעירה את הקהילה היהודית באוסטרליה מאז שהתפוצצה: מלכה לייפר הובאה מישראל במיוחד כדי לנהל את בית הספר החרדי לבנות "עדת-ישראל" במלבורן. בשנת 2008 נודע להנהלת בית הספר על טענות שלייפר התעללה מינית בתלמידות, והם קנו לה מיד כרטיס בכיוון אחד ושלחו אותה בחזרה לישראל. 

שלוש מהמתלוננות בבית המשפט
המתלוננות נגד מלכה לייפר | צילום: החדשות

"'עדת ישראל' הוא בית הספר האולטרה-אורתודוקסי היחיד במלבורן", סיפרה מאייר. "לייפר הגיעה כשהייתי בערך בת 15 וכבר מהרגע הראשון היא פגעה בי, התעללות שנמשכה עד שהיא עזבה את אוסטרליה. שבע שנים. כשהייתי תלמידה היא הייתה מוציאה אותי מהכיתה, ובהמשך, כשעבדתי בעצמי כמורה וכבר הייתי נשואה, הייתי כפופה לה וההתעללות נמשכה. היא התעללה בי אפילו כשהייתי בחודש השני של ההיריון".

ארבע שנים לאחר שהחלה ההתעללות המינית, ניקול גילתה שלייפר פוגעת לא רק בה אלא גם באחותה אלי. "היינו במחנה קיץ של בית הספר. אני הייתי אז מורה צעירה ואחותי תלמידה. ישנו באותו חדר ביחד עם מלכה. היא כנראה הייתה בטוחה שאחותי ישנה, אבל היא לא ישנה, ובעצם ראתה את מלכה פוגעת בי. למחרת בבוקר היא הוציאה אותי מהחדר ונשארה שם לבד עם אחותי. ככה הבנו ששתינו קורבנות שלה".