אזרח ישראלי כבן 50 נעצר ונחקר על ידי השב"כ, בחשד שקיים קשרים עם גורמי המודיעין האירני. על פי ממצאי החקירה, החשוד נפגש עם גורמים מטעם המודיעין ועם פעיל ארגון הטרור של החזית העממית בלבנון, בשם ח'אלד ימאני – ופעל מטעמם. כתב האישום הוגש היום (שלישי) על ידי פרקליטות המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מכתב האישום שהוגש היום לבית המשפט המחוזי בלוד, עולה כי הנאשם נפגש עם אותם גורמים עוינים מספר פעמים מחוץ לישראל, וקיבל כספים, הדרכות, אמצעי הצפנה חשאיים וקידודים – על מנת שיוכל לקיים עימם קשר מוצפן גם מישראל.

סעיפי כתב האישום שהוגש נגדו לביהמ"ש המחוזי הם מגע עם סוכן חוץ, גילוי החלטה לבגוד, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, השמדת ראיה, איסור הלבנת הון ושיבוש הליכים משפטיים. הנאשם נעצר ב-16 לחודש מרץ, ונחקר על ידי השב"כ והמשטרה. בעת מעצרו נתפסו ברשותו בין היתר אמצעי הצפנה ודיסק און קי  - שניסה להשמיד.

מממצאי החקירה של הנאשם עולה כי במהלך מפגשיו עם אותם גורמים התבקש למסור מידע בנושאים רבים, ביניהם אתרים ביטחוניים ואסטרטגיים בישראל, האופן בו ניתן להעמיק את השסעים בחברה הישראלית, איתור גורמים בקרב ערביי ישראל שיוכלו לסייע לאירן ומימוש פעילות טרור כנגד מטרות בישראל ופיגועים לטובת "שחרור פלסטין".

חאלד ימאני
חאלד ימאני, פעיל חז"ע מלבנון אשר חיבר את הנאשם לגורמים האיראנים.

סעיפי כתב האישום:

כתב האישום הוגש היום לבית המשפט המחוזי בלוד על ידי פרקליטות מחוז מרכז, ומייחס לנאשם עבירות ביטחוניות חמורות. על פי סעיפיו, הנאשם היה בקשר עם ח'אלד ימאני באמצעות הפייסבוק בין השנים 2018-2019. השניים נפגשו בדנמרק באפריל 2018, ובפריז - בספטמבר באותה שנה.

במהלך המפגש בצרפת, סיפר חאלד לנאשם כי הוא מתווך מטעם גורמי מודיעין וביטחון אירניים, שמעוניינים לשתף עימו פעולה באופן חשאי. לאחר הסכמת הנאשם, צייד אותו חאלד במכשיר הצפנה, הסביר לו כיצד לתפעלו, והורה לו ליצור קשר עם הגורמים האירנים באמצעות המכשיר – לאחר שובו לישראל.

כשחזר ארצה ניסה הנאשם ניסה ליצור קשר, אך ללא הצלחה. הוא פנה לחאלד באמצעות הפייסבוק, ועדכן אותו שלא הצליח לתפעל את המכשיר – וקיבל ממנו הסבר בשנית. מתוך חשש שתיחשף התכתבותו עם חאלד, השליך הנאשם את מכשיר ההצפנה לביוב, ואף שרף פתקית עליה כתב את כתובת המייל אליה היה אמור להעביר את המסרים המוצפנים.

חאלד ימאני
החפצים ששימשו ליצירת הקשר עם הנאשם

על פי כתב האישום בחודש פברואר 2020 הנאשם נפגש עם נציגים אירניים בבודפשט שבהונגריה, מסר להם מידע רב בכוונה לסייע למאמצי אירן לפגוע במדינת ישראל מודיעינית, ביטחונית, מדינית, חברתית ותקשורתית. באותה הזדמנות, קיבל הנאשם מכשיר הצפנה חדש - שישמש אותו לתקשורת עם אותם גורמים בשובו לישראל.

במפגשים סוכם כי לאחר שובו לארץ, יידרש לסייע לאירנים במספר מישורים. ביניהם, חיווי דעתו על מגויסים פוטנציאליים, מסירת מידע על נושאים שסוכמו מתוך שטח ישראל, ועזרה בפעילות ביטחונית נגד המדינה. האירנים העבירו לנאשם סכום של 5,000 יורו, בעבור כיסוי הוצאות נסיעותיו והוצאות עתידיות. את הכסף, המיר ביישוב טולכרם למטבע ישראלי.

הנאשם ניסה להעביר מספר מסרים לאירניים דרך מכשיר ההצפנה, בהתאם להוראות שקיבל. ביום מעצרו, ה-16 למרץ, הבחין כי קיבל הודעה מוצפנת מהאירניים שניסה לפצחה ללא הצלחה. בהמשך נעצר וניסה לשבור את הדיסק און קי שברשותו וציוד נוסף בו השתמש לקיום הקשר. על פי החלטת בית המשפט, זהותו של החשוד עודנה אסורה לפרסום.

תוצאות החקירה מעידות על הקשרים העמוקים בין אירן לארגון החזית העממית, ומאמציהם לבצע פעילויות ריגול וטרור בתוך ישראל – גם בעת ההתמודדות העולמית עם מגפת הקורונה, שמשתוללת באירן.