הקרב בצמרת מערכת המשפט מתחמם: ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד פנה היום (ראשון) למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בנוגע לבדיקה שהוא עורך בעניין היועץ המשפטי לממשלה. בשבוע שעבר הגיעה המתיחות בין השניים לשיא כשאלדד חשף כי הוא עורך בדיקה לגבי מעורבותו של מנדלבליט בפרשת הרפז, זאת לאחר שהיועמ"ש שיגר מכתב חריף ובו כתב כי מ"מ פרקליט המדינה אינו מתאים לתפקיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כשעה לאחר שנודע על הפנייה למבקר, הבהיר אלדד: "מטבע הדברים הפנייה אינה מכוונת לבחון היבטים פליליים. הפנייה ממוקדת בהיבטים אחרים שנוגעים לטיפול בעניינו של ד"ר מנדלבליט ולא במעשיו שלו". 

בתוך כך פרסמו 140 עורכי דין מכתב תמיכה בממלא המקום אלדד שבו הם תוהים מדוע הוא "זוכה" להתנפלות מצד בכירים בפרקליטות. עורך הדין אדיר בן לולו, חבר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, אמר ל-N12: "אנחנו לא מבינים מה הוא עשה. הוא קיבל פנייה והעביר אותה הלאה. יש רבים בפרקליטות ובסנגוריה הציבורית שתומכים בו גם כן". 

בן לולו ממשיך אמנם יש 140 חתומים אבל יש יותר. פנו אלינו גם עו"ד מהפרקליטות גם מהסנגירויה הציבורית שחששו להיחשף אבל אנחנו מקבלים הרבה תמיכה כולל חוקרים לשעבר במשטרת ישראל. היועמש – אנא ממך אל תתערב.

המתח בין השניים החל בשבוע שעבר כאשר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של עו"ד דן אלדד, ממלא מקום פרקליט המדינה, שנכנס לתפקידו הזמני ב-2 בפברואר השנה לתקופה של שלושה חודשים.

המכתב הוביל לעימות חריף בצמרת מערכת המשפט. אלדד הגיב בחריפות לטענות של היועמ"ש נגדו, טען שהיועץ חותר נגדו לאחר שנודע לו שהוא בוחן מידע בעניינו והוסיף: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו". השר אוחנה יצא להגנתו של אלדד: "מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה".

מנדלבליט: התחזקה עמדתי כי אלדד אינו מתאים לתפקיד

מנדלבליט כתב כי בשל התפקיד הבכיר אותו נושא פרקליט המדינה, שהוא למעשה שני רק לו בתחום אכיפת החוק בישראל, עליו להיות עצמאי בהחלטותיו ועל כן הוא צריך להיות מנותק מהדרג הפוליטי. על האפשרות להאריך את כהונתו של עו"ד אלדד, מסר מנדלבליט כי "עמדתי המשפטית היא כי לאור מאפייניו המיוחדים של התפקיד, בהיעדר ועדת איתור, עמדת היועץ המשפטי לממשלה ביחס למינוי היא בעלת משקל משמעותי, וניתן לסטות ממנה רק מטעמים כבדי משקל ביותר".

"למרבה הצער", הוסיף מנדלבליט, "בחלוף קרוב לשלושה חודשים ממועד המינוי, עמדתי המקורית, אשר התבססה על היכרתי עם עו"ד אלדד ועם עבודתו, לפיה הוא איננו מתאים למלא תפקיד זה, רק התחזקה לנוכח התנהלותו בהיבטים שונים כממלא מקום פרקליט המדינה".

אלדד נגד היועץ: "בוחן מידע מטריד עליו, התמונה לכאורה מדאיגה"

ממלא מקום פרקליט המדינה פרסם תגובה חריפה למכתב: "אמון הציבור במערכת המשפט חשוב מכבודי האישי. על כן, תגובתי, בשלב זה, מצומצמת. בהמשך אגיב לכל טענה, חסרת שחר ככל שתהיה, גם אם היא נכתבה לצערי על ידי היועץ המשפטי לממשלה. לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה".

אלדד הוסיף: "אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפי. מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו. העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך".

ברהנו טגניה השתתף בהכנת הידיעה