איך קרה שנער בן 14 מצא את עצמו אזוק בידיים וברגליים ושוכב במשך לילה שלם על ספסל בתחנת המשטרה, מבלי שהוריו יודעים היכן הוא נמצא? אחרי עימות עם שוטרים מחוץ להר הבית, ידידיה אפשטיין נעצר תוך כדי הפעלת כוח רב ונלקח לתחנה. לדבריו, במהלך ליל מעצרו עבר התעללות על ידי השוטרים.

"כמו בכול שבוע, עשינו סיבוב שערים מחוץ להר הבית", שחזר ידידיה, "התחילו עימותים עם התושבים הערבים, היו התקהלויות גדולות של ערבים. המשטרה ניסתה לפזר את הערבים אבל הם התחילו לזרוק אבנים מהגגות. המשטרה החליטה להעיף אותנו באלימות. ניסינו לדבר עם הקצין, הוא לא הסכים להקשיב והכריז על התקהלות לא חוקית".

"התפזרנו למרחקים של שני מטרים, אבל התחילו להדוף אותנו באלימות קשה עד שער שכם", המשיך ידידיה, "תפסו אותי והשליכו אותי על הרצפה. הרימו אותי בידיים וברגליים והניחו אותי על מדרגת אבן בשער שכם. קצין המשטרה עיכב אותי ואמר לצוות מג"ב שיקחו אותי לתחנת המשטרה. מג"בניק ומג"בניקית לקחו אותי, אמרתי למג"בניקית שאני שומר נגיעה אבל היא המשיכה בכל זאת לגעת בי. המג"בניק הכניס את היד שלו לכיס שלי ולקח לי את הפלאפון. הם הרימו אותי כמו שמרימים שק תפוחי אדמה".

לטענת ידידיה, עם הגיעו לתחנת המשטרה בסמוך לכותל, ספג אלימות מצד השוטרים: "איך שנכנסתי לתחנת המשטרה, מג"בניק חנק אותי. הוא משך אותי לתוך השירותים, נעל את הדלת ואיים עליי שאם אבכה, אני אסבול יותר. חשבתי שהוא ירצח אותי. ביקשתי לדבר עם אמא ואבא, השוטרים לא הסכימו לי ואמרו שהם יודעים מזה".

בן 14 נעצר, נאזק והושאר במעצר לילה שלם אקסטרה
ידידיה אפשטיין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

ביקשת לדבר עם עורך דין?
"לפני החקירה נתנו לי לדבר עם עורך דין, עוד לפני שאמרו לי על מה אני נאשם. בחקירה גיליתי על מה אני נאשם וביקשתי לדבר שוב עם עורך הדין, השוטר אמר, 'מבחינתי אתה דיברת כבר עם עורך דין'. אמרתי לו, אני קטין, אתה מנצל אותי".

ניסית לברוח, להתנגד?
"ממש לא. הם קשרו אותי אחרי החקירה, אזקו אותי ברגליים ובידיים. הייתי כל הלילה על ספסל, איפה שכל העצורים יושבים. שמו אותי במקום של הפושעים הכי חמורים, בחדר ההמתנה, כי תא המעצר היה תפוס. השאירו אותי לילה שלם בכפור, לא הביאו לי אוכל. רק בבוקר הביאו אוכל שאני לא יכול לאכול בגלל ההכשר. אמרו לי שאני חייב לאכול את זה".

"זה מפחיד, הזוי ולא נורמלי", הוסיף אחיו הגדול של ידידיה, שמואל, "זה נשמע שאנחנו חיים במדינה אחרת ולא דמוקרטית. הוא רק רצה לקיים את הזכות הדמוקרטית שלו לעבור בין שער לשער, הוא לא חסם כביש ולא עצר תנועה. במקום לפנות את הערבים הפורעים שזרקו עליו אבנים, לקחו את היהודים החלשים והקטנים. שיחררו אותו בתנאים מגבילים, זאת לעומת פעיל השמאל שחסם כבישים ונעצר ושוחרר בלי תנאים מגבילים. נגיש באמצעות עורך הדין איתמר בן גביר תביעה אזרחית של רבע מיליון שקלים לפחות".

תגובת משטרת ישראל: "בניגוד מוחלט לנטען, החשוד נעצר לאחר שהפר את הסדר הציבורי, התייעץ עם עורך דין בטרם החקירה, קיבל ארוחת בוקר ואביו עודכן בהתאם. בית המשפט החליט לשחררו בתנאים מגבילים והחקירה נמשכת".