"אדישות פושעת, כעס ועלבון הובילו למותו של בננו": בני משפחתו של מהדי אלסעדי, הצעיר שנורה למוות בשכונת עג'מי ביפו על ידי שוטרים בשנת 2017 שאת סיפורו הבאנו בסוף השבוע האחרון ב"אולפן שישי", תובעים את השוטר שירה בו ואת המשטרה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכתב התביעה שהגישו היום (שני) הוריו של אלסעדי, ג'מאל ועליה אלסעדי, במסגרתו הם תובעים פיצויים בסך למעלה מ-5 מיליון שקלים, הם טוענים כי השוטר שירה בבנם עשה זאת ללא כל סיבה ולאחר שחשב שאלסעדי קשור לאירוע ירי שהתרחש באזור. 

תיעוד הירי ממצלמות אבטחה
תיעוד הירי ממצלמות אבטחה

"ברגע אחד של אדישות פושעת, בשנייה אחת של כעס ועלבון על שהמנוח הצליח לברוח ממנו – גדע השוטר את חייו של המנוח ושינה ללא היכר את חייהם של התובעים", נכתב בכתב התביעה, "לתובעים אין יום ואין לילה, הם לא מצליחים להבין כיצד בנם הצעיר יצא את ביתם ולא חזר בשל פזיזותו ורשלנותו של שוטר במשטרת ישראל".

ההקלטה שהדהימה את בני המשפחה: "מות הבן שלנו הצחיק את השוטרים" 

בליל האירוע, רכבו מהדי אלסעדי וחברו על אופנועיהם. כוחות משטרה גדולים הוזעקו בדיוק באותו הזמן אחרי שיריות נורו לעבר אטליז מקומי. כוחות גדולים הוזעקו למקום בנסיון לתפוס את היורה. כשמהדי וחברו חלפו במקום חשבו השוטרים כי השניים קשורים לאירוע הירי. מהדי וחברו ברחו מהשוטרים.

"הוא היה בשלילת רשיון, אז הוא רצה לברוח מהם, הם ישר התחילו להגיד שהוא היה מעורב בירי הזה, של הקצבייה. והוא לא היה שייך לכלום. אז הוא ברח מהם", סיפר אביו של מהדי, ג'מאל. 

אחד השוטרים קפץ על מהדי, ניסה לעצור אותו, השתמש בטייזר, מהדי חטף את הטייזר מהשוטר ונמלט. בעת שניסה להימלט מהמקום, אחד השוטרים החל במרדף רגלי, וירה 6 כדורים לעבר מהדי. הוא מת במקום, חברו נפצע.

השוטר בקשר כשהוא מוצא את גופתו של מהדי
השוטר בקשר כשהוא מוצא את גופתו של מהדי

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירה. בסיומה הוחלט שלא להעמיד לדין פלילי את השוטרה היורה. פרקליט המדינה אז, שי ניצן שקיבל את ההחלטה ציין חרף זאת שהירי היה רשלני.

עו"ד עמית חדד המייצג את המשפחה מעיד: "יש דברים שאי אפשר להסביר אותם. כשקוראים את ההחלטה, ואני קראתי אותה שוב ושוב ושוב ושוב, ירי רשלני, אדם נהרג - והתיק נסגר?". 

לפני 5 חודשים הגישה משפחת אלסעדי ערעור על סגירת התיק כנגד השוטר היורה. במהלך איסוף החומר, נדהמו עורכי הדין לגלות הקלטה מרשת הקשר של המשטרה בה נשמע שוטר בזירת הירי, אחרי שמצא את גופתו של מהדי על הכביש: "אתה רוצה לשמוע משהו מצחיק? יש לי את מהדי אלסעדי עם חוטים של טייזר בתוך הגוף שלו ופציעת ירי".

המשפחה ועורכי הדין היו בתדהמה כששמעו את ההקלטות, אביו של מהדי - ג'מאל, היה מזועזע: "לא עניין של ערבי או יהודי, הוא ארב לו, מכיר אותו בפנים, ומכיר אותו אישית איך שהוא אומר בקשר שאומר לו שזה דבר מצחיק, זה הצחיק אותם. עשו מזה מסיבה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בעקבות דיווח על אירוע ירי לפני כשלוש שנים, כוחות משטרה הגיעו למקום והבחינו בחשודים שמנסים להימלט בנהיגה פרועה תוך סיכון חיי אדם. השוטרים ביצעו מרדף במהלכו השוטר פגש במנוח שנחשד בירי וניסה לעוצרו. אז תקף המנוח את השוטר, פגע בראשו עם קסדה, פצע אותו ונמלט עם אקדח הטייזר שלו, והשוטר ביצע לעברו ירי שהוביל למותו". 

"האירוע הועבר מיד לחקירת מח״ש ונמצא שהשוטר פעל בהתאם להוראות החוק ולפיכך התיק נסגר באישור פרקליט המדינה", הוסיפו במשטרה. "בחינה משמעתית נוספת העלתה אף היא כי הירי לעבר החשוד בוצע כדין. למרות האמור, התבטאויותיו של שוטר אחר ברשת הקשר אינן עולות בקנה אחד עם הנורמות והערכים המצופים משוטר בארגון ואלו ייבדקו".