בערב יום העצמאות האחרון נרצחה מאסטוואל אלאזא ז"ל על ידי בעלה מאנדפרו. מאסטוואל הייתה אישה מוכה ששנים פחדה להתלונן. לפני שנה, אחרי שנים שהיא חווה אלימות קשה, היא אזרה אומץ וטלפנה למוקד 100 של המשטרה. השיחה שלה עם המוקדנית והעדויות המפורטות שלה בפני החוקרים על האלימות שהיא סופגת מצד בעלה מעוררות צמרמורת ומחשבה – שהרצח הזה היה יכול להימנע.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שיחת הטלפון של מאסטוואל למוקד 100:

"מאסטוואל : הערבה 9 , הבעל מרביץ לי.

מוקדנית: הערבה 9 בחולון?

מאסטוואל : כן

מוקדנית: באיזו קומה?

מאסטוואל : 3

מוקדנית: איך קוראים לך?

מאסטוואל: מאסטוואל

מוקדנית: איך?

מאסטוואל: (בוכה)

מוקדנית: את זקוקה לטיפול רפואי? הלו?

מאסטוואל: הלו?

מוקדנית: את זקוקה לטיפול רפואי? להביא לך מד"א?

מאסטוואל: (בוכה)

מוקדנית: הלו?"

מאסטוואל פונתה לטיפול ומסרה לחוקרים עדות מפורטת: "אני ובעלי רבנו כי הוא חושב שיש לי חבר, הוא כבר הרביץ לי כמה פעמים. הפעם הלכתי לישון ואז בעלי הגיע לחדר השינה. הוא קילל אותי, התחיל להדליק ולכבות כמה פעמים את האור, אמרתי לו שמחר אני עובדת ואז הוא סגר את הדלת והרביץ לי. הוא נתן לי אגרופים לראש, דחף אותי לקיר, נתן לי גם אגרופים לשיניים. הוא תקף אותי במשך עשרים דקות בערך. כואב לי מאוד בראש ובאזור השיניים. הוא דפק לי את הראש כמה פעמים, מזה הדם".

בעדותה בפני החוקרים התברר כי לתקיפה הזו קדמו תקיפות רבות נוספות: "לפני חצי שנה התקשרו אליי מחסוי והוא כעס והרביץ לי, נתן לי סטירות לפנים, ומאז יש לי בעיה בשמיעה".

התקפי הקנאה של בעלה היו מעשים שבשגרה, פעם חשד בקשריה של מאסטוואל עם גבר אחר, ובפעם אחרת יחסיה הקרובים עם משפחתה היוו עילה לאלימות. "כשהוא תקף אותי הוא היה שיכור. היה לנו ויכוח על זה שאני הולכת להורים שלי, הוא לא רצה שאלך. לכל מקום שאני הולכת הוא מקנא. אפילו כשקיבלתי בעבודה מתנה, אני עובדת בגן ואמא של ילד הביאה לי מכתב, הוא ראה ואמר 'מי הביא לך מכתב?'".

"למה לא התלוננת?", שאל החוקר. מאסטוואל ענתה: "רציתי להזמין משטרה, הוא לקח לי את הטלפון ושבר לי את הטלפון".

בחקירתו, מאנדפרו הכחיש את הדברים, וטען כי דחף את אשתו כי ניסתה לתפוס אותו באיבר המין. למרבה התדהמה, דווקא קורבן האלימות מצאה את עצמה נחקרת באזהרה:

"חוקר: הוא אומר שצעקת עליו וכשהוא רצה להזיז אותך ניסית לתפוס אותו באיבר המין ובגלל זה הוא דחף אותך.

מאסטוואל: לא. הוא בא להרביץ לי. אין לי מה לעשות. מה, אני רוצה למות? אני רוצה לגדל את הילדים שלי. אני מפחדת ממנו. הוא אמר לי 'כשאני אשתחרר אני אהרוג אותך'. כמה פעמים הוא אמר לי את זה. לפני חצי שנה הוא אמר לי שיהרוג אותי. כשאני לא אהיה פה והוא לא יהיה פה – הוא יהרוג אותי והוא ימות.

חוקר: התלוננת במשטרה? סיפרת למישהו?

מאסטוואל: לא. לאף אחד. עשר שנים שתקתי. הוא משחק קלפים בכסף ואין כסף והוא מתעצבן בגלל זה"

בסופו של דבר הוגש נגד מאנדפרו כתב אישום שייחס לו תקיפה חמורה, ובהסדר טיעון נגזרו עליו רק עשרה חודשי מאסר, כשבפועל הוא ריצה רק שבעה וחצי חודשי מאסר. בזמן שהותו בכלא, לא טופלו בעיות השתייה ובעיות האלימות מצדו.

לקראת שחרורו מהכלא שהתה מאסטוואל במקלט לנשים מוכות, אך אחר כך הסכימה שמאנדפרו יחזור להתגורר איתה. חודשיים אחרי ששוחרר מהכלא הוא רצח אותה בדקירות סכין לעיני בנם, כשניסה להציל את אמו.

דווקא עכשיו, אחרי הרצח, כדאי להיזכר בעדות המצמררת שלה ובמילותיה שלה כשנשאלה אם היא צריכה הגנה במקלט לנשים מוכות. "אני מפחדת שאם ישחררו אותו הוא יהרוג אותי", אמרה לחוקרים. "הוא מאיים עליי. כשהרביץ לי ויצא לי דם הוא אמר 'אם את מזמינה משטרה אני אהרוג אותך'. ככה הוא אמר לי היום. מחר אני אלך למקלט, אבל גם אם יהיה צו הגנה, הוא יגיע אליי".