ההסדר נחתם: ציפי רפאלי תישלח ל-16 חודשי מאסר כחלק מכתב האישום שהוגש הבוקר (שלישי) לבימ"ש השלום בתל אביב במסגרת הסדר טיעון נגד ציפי ובר רפאלי בגין עבירות מס. בר רפאלי תבצע תשעה חודשים של עבודות שירות. עוד במסגרת ההסכם, כל אחת מהשתיים תשלם קנס של 2 וחצי מיליון שקלים. 

הסדר הטיעון המלא עם משפחת רפאלי

על פי כתב האישום, בשנים 2009 עד 2012 חילקה בר רפאלי את חייה בין ישראל לארה"ב והפיקה הכנסות משמעותיות מעבודותיה בחו"ל בסך 24,964,862 שקלים. לבר רפאלי הייתה טענה מול רשויות המס בישראל כי היא תושבת חוץ שמתגוררת בארה"ב, שאינה חייבת בדיווח ובתשלום מס בישראל. אימה, ציפי רפאלי, פעלה כדי להסתיר את הקשר של בר לישראל - במטרה להתחמק מתשלום מס בישראל.

כך פעלה רפאלי האם:

- בשנת 2009 הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי YOO שנשכרה על מנת שתשמש את בר רפאלי למגוריה בישראל, צוין כי שוכר הדירה הוא דור רפאלי, אחיה של בר רפאלי, ולא צוין שמה של בר.

בעת שהותה של בר בישראל בשנת 2010, ציפי הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי W צוין כי שוכרת הדירה היא ציפי רפאלי, ולא צוין שמה.

- בשנת 2011 ציפי רפאלי חתמה על חוזים לרכישת זכויות במקרקעין בפרויקט "בלו", אשר נועדו למגוריה של בר רפאלי בישראל בעתיד.

בר רפאלי, ציפי רפאלי (צילום:  adomeitfilm)
ציפי ובר רפאלי | צילום: adomeitfilm

על פי אישום נוסף שבו מואשמת ציפי רפאלי, בשנים 2007 עד 2014 היא קיבלה עמלות בסך 2,509,169 שקלים בגין פעילותה בחו"ל כסוכנת של בר, ישירות מהחברות שהעסיקו את הדוגמנית. לבקשת ציפי רפאלי, במהלך השנים 2012-2007 ו-2014, ועל מנת להתחמק ממס בגין עמלות אלו, הסוכנויות העבירו את העמלות לחשבונות בנק בחו"ל על שמה של בר רפאלי או חשבונות של חברות בשליטתה, או לחשבונות זרים אחרים.

החתימה על ההסדר מגיעה ימים ספורים לאחר שסוכמה העסקה מול ציפי ובר רפאלי. עם הגשתה לבית משפט השלום בתל אביב הגיעו לסיומם ההליכים הפליליים שנפתחו נגד השתיים. עד כה שילמה המשפחה 8 מיליון שקלים, מתוך הסכום שברובו מהווה שומה שנקבעה על הכנסותיה של רפאלי בישראל.

בצל פרשת המיסים: בר רפאלי בקמפיין חדש (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
תבצע 9 חודשים של עבודות שירות | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

"הסדר הטיעון מבהיר אחת ולתמיד שבר רפאלי לא פעלה מתוך כוונה להתחמק ממס", כתבו עורכי דינה רותי ליטבק ומוטי לזר. "בר לוקחת היום אחריות על טעויות שנעשו ותישא במחיר הכרוך בכך. צר לה על כך שמשפחתה האהובה נאלצה לחוות תקופה כה קשה ובמיוחד היא כואבת את המחיר שאימה תשלם. בר מתנחמת בכך שמשפחתה אוהבת ומלוכדת ושיחד יעברו גם את הימים הקשים האלה. בחלוף למעלה מעשר שנים ממועד הארועים בר מעוניינת לסיים את הפרשה ולהתמקד במשפחתה וילדיה".

עורכות הדין מיכל רוזן עוזר וענבל זאבי דוכובני, באות כוחה של ציפי רפאלי, מסרו: "לאחר שנים קשות, הגיע הפרק הזה לסיומו כשציפי רפאלי לוקחת אחריות ומשלמת מחיר כבד. בעת הזו, ציפי מוצאת עצמה מחוזקת כשהיא עטופה בתמיכת משפחתה ובחבריה".

בחודש ינואר האחרון פורסם בחדשות 12 כי במסגרת המגעים שמתנהלים בין משפחת רפאלי לפרקליטות, אחת ההצעות שהועלו הייתה כי בר תשלם קנס ענק על סך של 15 מיליון שקלים, שיסגור את שני ההליכים - האזרחי והפלילי.

בדצמבר 2015 נחקרו רפאלי ברשות המיסים, בחשד שקיבלה הנחות סלב ניכרות ולא שילמה מס, ובחשד שהציגה מצג שווא כאילו מרכז חייה אינו בישראל. החקירה הובילה להודעה של פרקליטות המדינה שנשקלת העמדה לדין, בכפוף לשימוע, של בר רפאלי והוריה, באשמת עבירות מס.

במקביל נדחה בבית המשפט ערעורה של רפאלי על קביעתו של פקיד השומה שבשנים 2010-2009 מרכז חייה היה בישראל, וכתוצאה מכך היא חויבה במס הכנסה על הכנסות בסך 15 מיליון ש"ח בשנים אלהרפאלי ערערה על פסק דין זה לבית המשפט העליון. בעסקת טיעון עם הפרקליטות ביוני 2020, הוסכם כי רפאלי ואמה תמשוכנה את ערעורן, ציפי רפאלי תיכנס לכלא ל-16 חודשים ובר רפאלי תרצה תשעה חודשי עבודות שירות.