פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (שלישי) כי היא מתנגדת לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו שלא להייתצב בבית המשפט ביום ראשון הקרוב. בהודעה של הפרקליטות הם דחו את הטענה שמדובר בעניין טכני בלבד: "לא בכדי קבע בית המשפט הנכבד כי דיון ההקראה יתקיים בנוכחות הנאשמים, לצד באי כוחם". למרות התנגדות הפרקליטות, נתניהו הגיש לבית המשפט בקשה להיעדר מדיון פתיחת המשפט שלו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרקליטי נתניהו עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן הודיע בתגובה כי הפרקליטות קיבלה החלטה "מופרכת" וקבלו על הצורך בנוכחותו של נתניהו באולם. "מדובר בדיון טכני ואין שום צורך בנוכחותו של ראש הממשלה באולם בית המשפט", אמרו. "יתר על כן, בנסיבות מסוימות הפסיקה מתירה למי שמיוצג ע"יי עורך דין להעדר מחלק ניכר מישיבות ההוכחות בהמשך המשפט. קל וחומר שהדבר נכון כשמדובר בישיבה טכנית, שבה ממילא לא יתרחש דבר שדורש עניינית את נוכחותו של רה״מ בדיון". 

הפרקליטים של נתניהו הוסיפו לתקוף: "אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין רק לא ביבי". עוד ציינו: "למקרה שמישהו לא שם לב, הבחירות כבר הסתיימו וראש הממשלה נתניהו פועל במרץ במסגרת ממשלת האחדות שהקים לטפל בבעיות הבוערות של הקורונה, הכלכלה והחזרת אנשים למעגל התעסוקה. הוא ימשיך לעשות זאת גם ביום ראשון, לפני ואחרי הדיון בבית המשפט". 

אתמול פורסמה לראשונה בחדשות 12 בקשתו של ראש הממשלה נתניהו שלא להתייצב לפתיחת משפטו ביום ראשון הקרוב. לטענתו של נתניהו, הוא לא רואה צורך להגיע לדיון שבו יוקרא בפניו כתב האישום נגדו, זאת מפני ש"מדובר בדיון טכני" ולדבריו הגעתו לבית המשפט "תעלה למדינה הון רב".

בפרקליטות כאמור דחו את הטענה של נתניהו: "דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין".

"לנוכחותו של נתניהו יש חשיבות במראית פני הצדק ובאמון הציבור"

"הנחת המוצא בהליך הפלילי היא כי נאשם נוכח במהלך ניהול המשפט בעניינו", נכתב. "לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם".

עם זאת הבהירו בפרקליטות כי תגובה זו מתייחסת אך ורק לדיון ההקראה, ואין בהודעתם עמדה ביחס לבקשות אחרות. "לפיכך, המאשימה אינה רואה מקום לשנות מהחלטות בית המשפט הנכבד בדבר התייצבות הנאשמים בדיון ההקראה", סיכמו בפרקליטות.

משפטו של נתניהו אמור היה להיפתח ב-17 במרץ, אך נדחה לאחר ששר המשפטים היוצא אמיר אוחנה הכריז על מצב חירום במערכת המשפט בעקבות הקורונה. בעקבות כך, פתיחת משפטו נדחתה ל-24 במאי, יום ראשון הקרוב.

נתניהו התבטא בעבר בנוגע לפתיחת משפטו הצפוי והכריז כי מדובר בהאשמות שיתבררו כמגוכחות עם פתיחת המשפט. עוד הצהיר נתניהו בנוגע למשפטו כי הוא מתכוון להתייצב לדיון כדין, ולפעול בהקשר זה כפי שידרוש ממנו החוק. למרות זאת הגישו כאמור עורכי דינו את הבקשה שלא להתייצב לדיון הראשון, שבו כאמור יוקרא בפניו כתב האישום שהוגש נגדו.

הפרקליטות לסנגורי נתניהו: "התקפה פראית"

"הודעת הסנגורים לתקשורת היא בלתי מתקבלת על הדעת",  הגיבה הפרקליטות להודעת סנגוריו של ראש הממשלה לתקשורת. "הודעת הסנגורים לתקשורת היא בלתי מתקבלת על הדעת, מעבר לכך שהיא כוזבת ומתלהמת. לא היה בה שום נימוק שקשור להצגת תמונה של מר נתניהו על ספסל הנאשמים. ממילא תגובת הפרקליטות לא התייחסה לשיקול הזה בשום אופן, אלא לשיקולים ענייניים בלבד. צר לנו על כך שעורכי הדין נתנו ידם להתקפה פראית נגד עמיתיהם, נציגי התביעה, ועל הניסיון הכוזב ליחס לנציגי הפרקליטות שיקולים זרים שלא ממין העניין".