בחודש אוקטובר האחרון, הואשמה המטפלת סבטלנה לוקיאנוק בהתעללות ותקיפת קשישה סיעודית בת 84 בה טיפלה בבית אבות ביפו. לוקיאנוק בת ה-39, תושבת אוקראינה, הואשמה אז כי במהלך משמרתה תפסה בשערות ראשה של המטופלת, סובבה את ידה והכתה בפניה באגרופים. לאחר מכן הפילה המטפלת את הקשישה לרצפה. בתיעוד בלעדי שהגיע לידי N12 נחשפים רגעי האלימות הקשים מחדרה של הקשישה. התיעוד לא קל לצפייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יומיים לפני שנעצרה לוקיאנוק, הגיעו בני משפחתה של הקשישה, עליזה, לתחנת משטרת יפו שבמרחב יפתח והגישו תלונה נגד המטפלת בעקבות השברים והחבלות הקשים מהם סבלה בת משפחתם שמוגדרת סיעודית. לוקיאנוק שהוצגו בפניה במהלך החקירה סרטונים המתעדים את האירוע, טענה כי במהלך עבודתה "הייתה בסטרס ואינה זוכרת את האירועים".

התעללות בקשיש
תיעוד מהאירוע

על פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ת"א לפני כ-8 חודשים, המטפלת הגיעה בשעה 19:15 לחדרה של עליזה כדי להעביר אותה מכיסא הגלגלים אל מיטתה לקראת שנת הלילה. היא רכנה לעברה והושיטה את ידה כדי להרים אותה מכיסא הגלגלים, אך האחרונה הדפה את ידה וסירבה לאפשר לה להעביר אותה למיטה.

המטפלת ניסתה שוב להרים אותה, למרות שידעה כי על פי נהלי בית האבות עליה להיעזר במטפל נוסף. בהמשך תפסה המטפלת את עליזה בשערות ראשה, והיא הגנה על עצמה ובתגובה אחזה גם היא את שערות ראשה של המטפלת והשתיים החלו להיאבק זו בזו. המטפלת הכתה בפניה של הקשישה באגרופים, משכה אותה בשערות ראשה אל המיטה והפילה אותה לרצפה. במקביל, מטפל נוסף סייע בהרמת הקשישה למיטתה ועזב את המקום. בהמשך החליפה הנאשמת את בגדיה ומצעיה של הקשישה, תוך כדי שהטיחה את רגליה באוויר אל עבר ראשה. כתוצאה מכך נגרמו למטופלת שבר בבסיס עצם האף, שטפי דם בלחיים ובשפתיים ונפיחות בפניה ובידה.

"מאז האירוע היא לא מגיבה לאף אחד ולא מדברת עם אף אחד חוץ ממני", סיפרה אחייניתה של עליזה, רלי שחשפה את המקרה הקשה, "היא תיארה את האירוע בדיוק כפי שרואים בסרטון המזעזע הזה. אם אתם חושבים שקשישים לא יודעים, כל עוד הפגיעה היא בנפש - הם יודעים הכול". על המטפלת שהואשמה בהתעללות אמרה: "שתתבייש לה - מטפלת היא לא. גם לה יש סבתא ואמא בגיל הזה, ואני לא מאחלת לה שזה מה שתחווה. היא חייבת לרצות את עונשה".  

רלי ודודתה עליזה
רלי ודודתה עליזה | צילום: באדיבות המצולם

פקד אמיתי כהן, חוקר אלימות במשפחה בתחנת יפו במרחב יפתח שניהל את החקירה, אמר היום ל-N12: "אני נמצא כאן שנה וחצי - אירוע כזה חמור אני לא זוכר. מצלמות האבטחה תיעדו לפרטים את רגעי האלימות הקשים מהטחת אגרופים לפניה של הקשישה, גרירה, קיפול על המיטה - דברים חמורים שלא נחשפתי אליהם במסגרת עבודתי עד כה".

פקד אמיתי כהן
פקד אמיתי כהן

אמיתי הוסיף שבאירוע אחר נראית המטפלת הנאשמת מקפלת את רגליה של הקשישה באלימות רק כי רצתה לסדר את הסדין עליו שכבה, "הרגליים ממש הגיעו עד לראש, מחזה קשה, שרואים את זה אתה אומר לעצמך 'לא יכול להיות מצב שאדם מבוגר יכול להגיע למצב כזה' - ממש נראה חמור".

עו"ד יעל פינקלמן ניסן, שמייצגת את המטפלת סטבלנה לוקיאנוק מטעם הסנגוריה הציבורית: "הפרקליטות קיבלה את כל טענותינו ותיקנה באופן משמעותי את כתב האישום. המטפלת הואשמה באירוע ברף הנמוך שמשקף את הסיטואציה של האירוע ובכלל זה המכות שספגה בעצמה".