"חייו של אילון נקטעו כי הנאשם החליט שהוא חייב לשתות ולבלות": אלי בר זכאי הורשע הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב בהמתה בקלות דעת של הנער אילון שלו אמסלם ז"ל, לאחר שדרס אותו למוות לפני כשנתיים בתל אביב. בר זכאי הורשע גם בעבירות של חבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש הליכי משפט, ניסיון להשמדת ראיה ומהירות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בפתח הדיון, דחה השופט בני שגיא את הטענות שפגמים בכביש או רטיבות גרמו לתאונה. הוא מצא שהכביש היה יבש, התאורה הייתה תקינה, וגם צמיג שנמצא בו בורג לא השפיע על הנהיגה של הנאשם.

"שום גורם חיצוני לא גרם לתאונה", קבע. "לעניין הגורם האנושי - מעדויות של עדים אני קובע שעולה תמונה של נהיגה פרועה שאינה מתיישבת עם תנאי הדרך במקום. גם הראיות במקום, כמו תלישת שני עמודים (בהם התנגש רכבו של בר זכאי) מחזקת ממצא זה".

"מדובר באדם נורמטיבי שאימץ התנהגות עבריינית, במידה שלא ניתן לבסס ממצא עובדתי כלשהו על דבריי", ציין השופט, "הוא השיל מעצמו סממנים מוסריים כלשהם. הגרסאות השונות שמסר הנאשם עמדו בסתירה לראיות ונעדרות היגיון פנימי כלשהו. אין ביכולתי לתת משקל כלשהו להסברים שסיפק הנאשם".

בר זכאי בהארכת מעצרו (ארכיון) (צילום: החדשות)
בר זכאי באחד הדיונים בבית המשפט | צילום: החדשות

 

"לאחר שדחיתי את גרסת הנאשם לפיה נהג בצורה סבירה, אני מרשיע אותו בעבירת הנהיגה במהירות. לגבי הנהיגה בשכרות - אני מוצא שהוא שתה אלכוהול בכמות משמעותית של לפחות כוס וחצי של וודקה. ממצא זה מתבסס על שבעה נדבכים, בהם עדות ישירה של אחד מחבריו של בר זכאי איתם בילה בערב התאונה, ושיחות שהוקלטו בין בר זכאי להלל (חבר נוסף), שניסה להניא אותו מלנהוג בעצמו למועדון שלוותא".

"שני שוטרים ומתנדב תיארו את הריח החזק של אלכוהול שנדף מהנאשם. גם ניתוח השיחה של הנאשם לאחר התאונה עם אחיו חיים מעלה כי הודה ששתה אלכוהול בפני אחיו. לגבי בדיקת הינשוף - נקבע שהנאשם הכשיל את הבדיקה באופן מובהק. השוטרים שאני מאמץ את העדויות שלהם מתארים את זה", אמר.

כך ניסה בר זכאי לשבש לכאורה את החקירה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, באדיבות המשפחה, חדשות)
זירת התאונה הקטלנית בתל אביב, יולי 2018 | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, באדיבות המשפחה, חדשות

השופט שגיא ציין את הרפורמה בעבירות ההמתה, שנכנסה לתוקף לאחר המקרה, ומסביר מדוע החוק חייב להרשיע את בר זכאי - שהואשם במקור בהריגה - בעבירת המתה בקלות דעת. "פתיל חייו של אילון שלו אמסלם נקטע כי הנאשם החליט שהוא חייב לשתות, חייב לבלות".

"התאונה נגרמה באשמתו של הנאשם ותוצאותיה טרגיות", קבע השופט והוסיף כי הוא "ביצע שורה של עבירות בקור רוח והסיר מעצמו את מעטפת האנושיות. הוא רק מילט את עצמו - וכל המוסיף גורע". השופט הבהיר שמפרטי האירוע עולה תמונה ברורה של נסיעה פרועה וכי "האמת רחוקה מלהיות נר לרגליו" של בר זכאי ש"אימץ לעצמו דפוס עברייני".

הוריו של אילון: "הנאשם דרס והפקיר והיה אדיש לחיי אדם, כלום לא הזיז לו"  

הוריו של אילון, קובי ודקלה, הגיבו להכרעת הדין: "שום עונש בעולם לא יחזיר את אילון ולא ימחק לדניאל את הטראומה", אמר האב קובי. "אבל זו לא סיבה לא להילחם עד חורמה במעשים כאלה. רק אם נפעל ביחד ונגנה בחריפות, כמו שבית המשפט עשה היום, אולי יתרחש שינוי. אנחנו מצפים מבית המשפט לסיים את המלאכה ולגזור על הנאשם את העונש המירבי כדי שמקרים כאלה לא יחזרו". 

"הוא שתה, זלזל באזהרות של חבריו, דרס והפקיר את דניאל ואילון שדימם למוות במשך כמעט 12 דקות", הוסיף, "האדישות שלו לחיי אדם, האטימות המוסרית שלו, והמשך השיבוש שלאחר הדריסה ואופן ניהול המשפט כולל העלאת טענות כוזבות ומקוממות - כל זה מלמד על האישיות המעוותת שלו. אנשים כאלה צריכים להיות שנים רבות מאחורי סורג ובריח". 

"זה כאילו אדם היה לוקח אקדח ויורה לכל עבר ברחוב", הוסיפה אמו של אילון ז"ל, דקלה. "במקרה שהחינוך כשל, יש צורך בענישה מרתיעה. רק ככה יהיה שינוי. גם אחרי התאונה, כלום לא הזיז לנאשם. הוא ראה את הנערים מובלים לבית חולים, וכלום לא הזיז לו חוץ מהביטוח של הרכב. הכביש אשם, זה מה שהוא אמר". 

התובע ארז ריכטנברג מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי), שניהל את התיק יחד עם עו"ד בן צור, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "הנאשם הורשע באחריות למותו של הקטין אילון שלו אמסלם ז"ל ולפציעת חברו דניאל. הנאשם נהג במהירות ובפראות כשהוא שיכור והתעלם מאזהרות חבריו. לאחר התאונה הוא השיל מעצמו את מעטפת המוסר הבסיסית וביצע פעולות שיבוש חמורות כדי למלט עצמו מהדין".