בית משפט השלום האריך היום (חמישי) את מעצרו של אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים", ב-6 ימים, לאחר שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-8 ימים. על פי המשטרה, נגד ברלנד הצטברו יותר מ-200 עדויות, שמחזקות את החשד שהוא היה נוהג לתת ברכות לחולים תמורת סכומים עצומים. עורך דינו של ברלנד הגיש היום ערר לבית המשפט המחוזי בבקשה לשחרר אותו לחלופת מעצר, הדיון בערעור נקבע למחר בבוקר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופטת מסרה לאחר ההחלטה כי "קיים חשד סביר, כמו כן נקבע בדיון קודם כי בתיק זה קיימת עילת מעצר של הימלטות מן הדין". עוד הוסיפה השופטת: "התשתית הראייתית שאספה היחידה החוקרת מחזקת באופן משמעות את החשד כלפי המשיב. אוסיף כי התשתית הראייתי שנאספה מאז הארכת המעצר הקודמת מחקת באופן משמעותי בעיקר את החשד כי המעשים בוצעו תוך תכנון מוקדם ותוך קשירת שקר עם מעורבים אחרים, ובידיעה מראש המעשים לרבות מתן התרופות גורמים עוול לאותם נזקקים שלנו למשיב בעת צרה".

השוטפת מסרה כי לפי הראיות שנאספו עד כה "קיימת תשתית ראייתית שמצביעה גם על כך שנטילת הכספים מהמתלוננים נעשתה תוך חלוקה לאחוזים שונים בין המעורבים השונים. מדובר בהתפתחות ראייתית משמעותית".

אליעזר ברלנד (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

"עיינתי בדוח הסודי, ובו מוינו 29 פעולות חקירה נוספות שבכוונת היחידה החוקרת לבצע. חלק ניכר מפעולות החקירה הן בנות שיבוש באופן מהותי. מדובר בפעולות חקירה שעניינן חקירת מעורבים. בנוסף נוכח קיומה של תשתית ראייתי שמצביע על תזמון המעשים והעובדה שעבירות אחו בוצעו על פני תקופה ארוכה הרי שגם קיימת עילת מעצר של מסוכנות", הוסיפה השופטת.

היום הגיש פרקליטו של ברלנד, עו"ד עמית חדד, ערעור בנוגע להחלטה להאריך את מעצרו של החשוד. חדד מבסס את בקשת הערעור על הפן האנושי-הומינטרי שקשור לדבריו במצב ריאותו המדרדר של ברלנד. עורך הדין טוען שמערכת אכיפת החוק חייבת, לפנים משורת הדין, להעדיף את השיקול הזה על פני שיקולים אחרים ולשלוח את ברלנד למעצר בית במקום שעליו יסכימו הצדדים.

הרב ברלנד, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/ Flash90)
צילום: Yonatan Sindel/ Flash90

במהלך הדיון, עו״ד עמית חדד, אמר: "אנחנו מדברים על אדם בן 82, שבעברו יש מחלת סרטן ועבר כריתות של כליה וערמונית ומצבו הולך ומחריף. משטרת ישראל עושה דבר שאנחנו לא רואים מקבילה שלו". הוא הוסיף: "לצערי המצב הרפואי לא קיבל ביטוי והרב באמת נחקר 30-40 שעות. הגיע הזמן שנצא לחלופה הרמטית ולא צריך להמציא פה את הגלגל".

עורך הדין עמית חדד (צילום: רפאל מזרחי)
עורך הדין עמית חדד פרקליטו של אליעזר ברלנד | צילום: רפאל מזרחי

מחקירת פרשת "עושק שחור" עולה כי ברלנד, באמצעות אנשיו, פעל בצורה סדורה: נתן ברכות והבטחות לחולים או בני משפחותיהם תמורת תשלום, שהגיע לעתים לסכומים של עשרות אלפי שקלים. לדברי קצין משטרה, "אנשים שילמו כסף וקיבלו אוויר".

בדיון הקודם בהארכת המעצר נאספו מחוץ לבית המשפט עשרות מתומכיו של ברלנד, שהלין על מצבו הבריאותי לאחר שעבר צנתור והוחזר למרכז הרפואי של כלא איילון. בסיום הדיון החליטה השופטת להאריך את מעצרו בשמונה ימים. שערורייה קטנה התעוררה כשברלנד התלונן על מצבו הרפואי והשופטת ענתה: "תנו לו מנטוס". לפני מספר ימים הודיעה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי השופטת תתייצב לבירור.