"אנחנו אמרנו את מה שיש לנו להגיד, תשלם 9,000 שקל ולך בכיוון הנכון ואם לא - החנות שלך תתעופף באוויר" – כך נשמעת שיחת הסחיטה שבה מואשם צעיר בן 18 שאיים על חמישה בעלים של בתי עסק בכפר ריינה שסמוך לנצרת. בתיעוד שפורסם הערב (חמישי) לראשונה ב"מהדורה המרכזית" ניתן לראות את הנאשם מכה בעל חנות ואף משתמש בנשק חם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הנאשם בן ה-18 סחט במשך מספר שבועות לפחות חמישה בתי עסק, ולמרות גילו הצעיר הוא היה אכזרי במיוחד. בתיעוד ניתן לראות את הנאשם מגיע עם חשודים נוספים להכות את בעל החנות שמסרב לשלם דמי חסות, ואף מבצע ירי לעבר ביתו של תושב המקום שסירב לשלם לו.

בשיחה אחרת נשמע הנאשם מאיים על בעל חנות: "רוצה לגמור את הסיפור או לא? אשלח אליך מונית, תן לו 30 אלף שקל. או שאתה לא רוצה לגמור את הסיפור?". כשהנסחט אומר לו: "יש לי שומר במקום", עונה לו הנאשם: "אוקיי אז שהשומר ישמור עליך. עוד נתראה".

"רוב המתלוננים חוששים להגיע להעיד"

התופעה הזאת היא כבר שנים מכת מדינה באזורים רבים ובזמן האחרון החלה להכות בכפרים וביישובים הערביים. "רק בשנה האחרונה הגשנו 54 כתבי אישום בנוגע למקרים כאלו ובקשות למעצר עד תום ההליכים בגין אותן עבירות", סיפר פקד אופיר בן סימון, ראש מחלק פשעים בתחנת נצרת. "אנחנו רואים עלייה שלך 30% בשנה האחרונה בגילוי ופיענוח של אותן עבירות שוד ושוד מזוין".

עם זאת, עו"ד באסל פלאח לא הביע הרבה אופטימיות: "נדיר מאוד לראות תיקים מהסוג הזה שלא נסגרים בהסדרי טיעון. לפרקליטות מאוד קשה לנהל תיקים כאלה. רוב המתלוננים בסופו של יום לא מגיעים לבתי משפט, חוששים להגיע להעיד. בסופו של דבר הפרקליטות נאלצת בתיקים מהסוג הזה להגיע להסדרי טיעון שבד"כ הם בעונשים מקלים מאוד".