היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי למסור את חוות דעתו לבג"ץ, ולפיה בשלב הזה ראש הממשלה נתניהו יוכל להרכיב ממשלה - למרות האישומים נגדו, כך פורסם הערב ב"מהדורה המרכזית". סביר להניח שתוגש עתירה נוספת לבג"ץ בדרישה למנוע מנתניהו את הרכבת הממשלה, במסגרתה ימסור מנדלבליט את המלצתו. נזכיר שהעתירה הקודמת נדחתה על ידי השופטים בטענה כי עוד מוקדם מדי לדון בנושא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר היום הודיעה הנהלת בתי המשפט על התאריך שבו ייפתחו הדיונים במשפטו של ראש הממשלה. המשפט ייפתח ב-17 במרץ, שבועיים לאחר הבחירות ויום למחרת השבעת הכנסת, ונתניהו ויתר הנאשמים יהיו מחויבים להתייצב בבית המשפט להקראת כתב האישום.

בחודש ינואר האחרון שופטי בג"ץ מחקו את העתירה שבה התבקשו להצהיר כי החוק לא מאפשר להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו בעקבות האישומים נגדו בעבירות שיש עמן קלון. בהחלטתם הבהירו השופטים כי "מדובר בסוגיה עקרונית וחשובה, אך העתירה מוקדמת ותיאורטית בעת הזו"‎.

בית המשפט ציין בהחלטתו כי לא כל העובדות אשר מתוכן יש לגזור את הדין ידועות לעת עתה, כי מערכת הבחירות היא 'ממלכת אי הוודאות' וכי סימן השאלה הגדול ביותר נוגע לתוצאות הבחירות ולזהות חבר הכנסת שעליו ימליצו בפני הנשיא רוב סיעות הבית להרכיב את הממשלה".

"כל אחד מהנעלמים הללו משפיע על הסוגייה שהעלו העותרים והוא אף עשוי ליתר את הדיון בה כליל", הסבירו השופטים. "משטרם נולדו התנאים המאפשרים לנשיא המדינה לקבל החלטה בעניין זה לפי חוק יסוד: הממשלה נקבע, כאמור, שהעתירה היא מוקדמת ותיאורטית בעת הזו".

יחד עם זאת, השופטים הבהירו כי "הסוגייה שהועלתה בעתירה היא אכן עקרונית וחשובה, ונוגעת לעיקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון ומשכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט בישראל".

ראש הממשלה נתניהו הגיב להחלטת בית המשפט ומסר: "בית המשפט נהג נכון, הבחירה היא של העם בלבד.זו הייתה העמדה שלי והיא לא השתנתה ואני מקווה שכך ינהגו גם בעתיד. זה לא צריך להגיע לדיון והכרעה".