השיחות הרבות למוקד המשטרה והתוצאה הטראגית: דיאנה אשכנזי ז"ל טלפנה למוקד 100 שוב ושוב, ביקשה עזרה והתלוננה על השכן שלה מהקומה הראשונה וויליאם ריצ'ארד. פעם אחר פעם היא תיארה את האיומים וההצקות, וידעה שמדובר בחולה נפש שיוצא ונכנס מבתי חולים פסיכיאטריים. הוא נעצר, אושפז כמה פעמים וכמה חודשים אחרי שחזר לדירתו, בחודש מאי האחרון, רצח בדקירות סכין את אשכנזי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטלפון האחרון של דיאנה למוקד המשטרה היה עשרה ימים לפני הרצח וחוסר האונים ניכר בקולה:

משטרה: שלום, מדברת אילנית
דיאנה: שלום אילנית, תראי, יש לנו בעיה עם השכן למעלה. הוא היה כנראה בטיפול, הוא גמר את הכדורים שכנראה הוא צריך לקחת, והוא היום משתגע לגמרי
משטרה: מה הוא עושה?
דיאנה: הוא צורח
משטרה: מהבוקר?
דיאנה: מהבוקר – זה כבר כמה ימים, אבל היום אי אפשר לסבול את זה יותר מדי, חולה נפש, אבא, אמא וזה...
משטרה: הוא חולה נפש? מוגדר כחולה נפש?
דיאנה: בטח, הוא בטיפול כל הזמן
משטרה: מאיפה הוא השתחרר?
דיאנה: אני לא יודעת, באברבנאל כנראה, היה שבועיים שמה, אבל צריך לטפל בזה. חבל, בחור צעיר
משטרה: לדעתי את צריכה לפנות לרווחה בעיריית חולון
דיאנה: הם לא עושים שום דבר
משטרה: אבל פנית אליהם? כי המשטרה, אני לא מאמינה שהמשטרה יכולה לעשות, זה הרווחה, איך קוראים להם שם?
דיאנה: השם האמיתי שלו זה שי, אבל הוא החליף לוויליאם ריצ'ארד, הוא החליף את השם
משטרה: לריצ'ארד?
דיאנה: כן, פתאום בא לו שם אנגלי
משטרה: מותר לו
דיאנה: הוא מוכר, זה לא דבר חדש, אנחנו פנינו לכל...
משטרה: אבל את חייבת לרווחה, הרווחה מטפלת בזה
דיאנה: הרווחה לא מטפלת בשום דבר, אף אחד...
משטרה: דיברת עם הרווחה של עיריית חולון?
דיאנה: השכן, הוא דיווח, הוא שלח מכתבים יש לו דואר רשום – שהוא לא מסוכן לעצמו, לא מסוכן לציבור, אבל זה לא עניין של מסוכן או לא מסוכן
משטרה: או-קיי, נראה אם אנחנו יכולים לטפל בזה, אני אעביר את זה, תודה
דיאנה: בסדר, ביי

דיאנה אשכנזי ז
דיאנה אשכנזי ז"ל

בשיחה אחרת למוקד המשטרה אמרה דיאנה: "אני לא יודעת מה לעשות, יש לי שכן מעורער. הוא כל הזמן דופק לי בדלתות ואנחנו נשים מבוגרות, אני פוחדת לפתוח את הדלת. הוא היה כמה פעמים מאושפז, כנראה הכדורים נפסקו לו. צריכים לקחת אותו שיתנו לו עוד הפעם. הוא כבר רבע שעה מצלצל לי בדלת".

דיאנה, בעלה והשכנים עשו כל שביכולתם בניסיון להתמודד עם השכן. גם שכנים אחרים טלפנו למשטרה וקיבלו את אותן תשובות. השכנים צירפו גם הקלטות של האיומים שוויליאם השמיע ותיעדו את הרעשים הכבדים שעלו מדירתו בכל שעות היממה. ריצ'ארד נעצר פעם אחר פעם, ולפני שנה וחצי אפילו הוגש נגדו כתב אישום שייחס לו איומים, תקיפה ופגיעה ברכוש השכנים. ההליכים המשפטיים בעניינו הופסקו אחרי שנקבע כי אינו כשר לעמוד לדין. הוא אושפז בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, שוחרר וחזר לבניין, אל השכנים, עד הרצח.

דיווח של שכנתה של דיאנה ז"ל למוקד המשטרה:

משטרה: הלו
שכנה: הלו, מהר מהר, ניידת לברק 19, חולון
משטרה: ברק 19, מה קרה?
שכנה: חולון
משטרה: מה קרה?
שכנה: כנראה רצח, כנראה רצח, אנחנו לא יודעים
משטרה: איזה רצח, מה קרה גברת?
שכנה: אנחנו לא יודעים, השכנה, השכנה ללא רוח חיים

הרוצח של דיאין אשכנזי
רוצח דיאנה אשכנזי ז"ל

מתיעוד מצלמות האבטחה שהתקין בחדר המדרגות, נראה ריצ'ארד יוצא עם שקית ובה סכין קטלנית, פוגש את דיאן מחוץ לבניין, מסייע לה להעלות את עגלת הקניות, נכנס לדירתה ורוצח אותה בדקירות. אחר כך עלה לדירתו, התקלח, החליף בגדים והמתין לשוטרים.

כשנכנסו השוטרים לדירתו, הם שאלו אותו אם הוא יודע מה קרה. "אין לי מושג", השיב. "הייתי בבית, הלכתי למכולת, קניתי, אתה רואה, סברינה וחזרתי. פתאום ראיתי משטרה". הוא קיבל את פניהם בעודו צופה במצלמות האבטחה. על קירות דירתו נמצאו כתובות רבות, מקצתן בלתי מפוענחות, ופתק שבו כתב כי בכוונתו לרצוח את בעלה של דיאן תחילה ואז את האחרים.

וויליאם ריצ'ארד נעצר, אך הכחיש מכל וכל את הרצח ואמר כי אין לו בעיה עם אף שכן. הוא הואשם ברצח דיאנה אשכנזי ז"ל, אך בשבוע שעבר שוב הופסקו ההליכים המשפטיים נגדו אחרי ששוב קבע בית המשפט כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. עכשיו הוא מאושפז במחלקה סגורה בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה.

מהמשטרה נמסר: "מדובר בנאשם המוכר לרשויות, אשר נעצר ע״י המשטרה והועמד לדין בגין עבירות קודמות בעודו במעצר. בית המשפט הורה על הפסקת ההליכים המשפטיים נגדו ועל אשפוזו הכפוי, בהתאם לחוות הדעת הרפואית שניתנה בעניינו. משטרת ישראל משתתפת בצער משפחת הקורבן".