ל', אם לשני ילדים מהמרכז, נאלצה לפני כשנה וחצי להפיל את העובר שנשאה ברחמה. לאחר שעברה את הוועדה הרפואית בבית החולים איכילוב, הוחתמה על טופס בו היא מאשרת כי העובר יועבר לקבורת עוברים, כך שמקום קבורתו יהיה ידוע לה. בנוסף, חתמה על טופס נוסף בו סירבה לאפשר לערוך בעובר ניסויים רפואיים. אולם לפי התביעה שהגישה נגד בית החולים, בפועל, זה לא מה שאירע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

זמן מה לאחר ההפלה, כשמצב רוחה איפשר זאת, ביקשה להגיע לבית העלמין בחולון כדי לבקר בקבר בו אמור היה להיטמן העובר. היא מסרה לעובד הממונה על הנושא את פרטיה האישיים, התאריך בו עברה את ההליך ואת שם בית החולים – ונדהמה לקבל תשובה לפיה העובר שלה לא מעולם לא הועבר לבית העלמין, ומשכך לא נקבר בו. "זו פשוט הרגשת חוסר אונים", מספרת ל' לחדשות 12. "אינני יכולה להתאבל עליו, לבקר אותו ולהתפלל".

איכילוב – מתי להגיע למיון (תמונת AVI: בית חולים ליס)
בית החולים איכילוב | תמונת AVI: בית חולים ליס

ל' לא ויתרה, וניסתה לדבר עם גורמים בבית החולים – אולם לטענתה, לאיש לא הייתה תשובה לגבי מיקום העובר או הסיבה להיעלמותו. היא אף הגיעה לבית החולים פיזית, כדי לפגוש פנים-אל-פנים את הגורמים עמם שוחחה טלפונית, אולם עדיין לא קיבלה תשובות שסיפקו אותה. היא אפילו לא הצליחה לקבל עותק של הטופס בו אישרה להעביר את עוברהּ לקבורה.

עו"ד בנו גליקמן  (צילום: ליהי אדל חסון)
עו"ד בנו גליקמן | צילום: ליהי אדל חסון

בדרכה חזרה לביתה, קיבלה ל' שיחת טלפון מנציגת פניות הציבור בבית החולים, שעדכנה אותה כי העובר נקבר בתור "איבר גוף" בקבורה לא מזוהה, ומשכך לא אותר ברישומים. ל' התקשרה שוב לבית העלמין, שם בדקו זאת מול חברת קדישא – והסבירו לה כי גם במקרה כזה נעשה רישום בבית החולים והרשימה המעודכנת נמסרת לחברת קדישא. לדברי ל', לאחר שהתחננה ביצע העובד בדיקה נוספת בכלל הרישומים בסמוך לתאריך הרלוונטי, אולם העלה חרס.

בכתב התביעה טוענת ל' שעד היום לא קיבלה תשובה מבית החולים לגבי היעלמות המסמכים עליהם חתמה טרם ההפלה, וכמובן: לאן נעלם העובר עצמו. "מדובר בפגיעה חמורה ובלתי-מידתית בכבוד האדם ובזכויותיו הבסיסיות של מטופל תוך התעלמות מוחלטת מצד הצוות הרפואי לחובות החוק, לחוזרי משרד הבריאות והכי חשוב לרצונותיה והחלטותיה של התובעת ביחס לקבורת עוברה טרם ביצוע ההפלה", אומר עורך דינהּ של ל', בנו גליקמן, העוסק בתביעות רשלנות רפואית. "כתוצאה מכך האם נותרה עם כאב עמוק ופגיעה נפשית קשה ביותר". ל' תובעת פיצויים בסך 2.5 מיליון שקלים.

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "אנו לומדים את כתב התביעה ונגיב כמקובל בבית המשפט".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il