אכיפת "פייק ניוז": תושב ראשון לציון עוכב (היום) על יחידת הסייבר של המשטרה בלהב 433 בחשד שבמהלך הימים האחרונים, הפיץ הודעות כזב בהקשר לחובת הבידוד וגרם לבהלה בקרב אנשים. על פי החשד, הוא עשה שימוש במספר לא מזוהה ושלח הודעות תוך שהוא מתחזה לנציג משרד הבריאות. המשטרה פתחה בחקירת האירוע בעקבות פרסום המקרה בכלי התקשורת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי החשד, מקבלי הודעת הכזב, קיבלו ממספר לא מזוהה מסרון הנחזה להודעת שאמורה להישלח מהשב"כ בדבר אזרחים שמחויבים בבידוד. בימים הקרובים יועבר התיק לעיון במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, המרכזת במשרד המשפטים את כל הטיפול בפרסומי כזב בנוגע למאבק בנגיף הקורונה, לצורך החלטה על המשך ההליך הפלילי.

במהלך הימים האחרונים נחקרו מספר חשודים נוספים בגין הפצת הודעות שקריות. בנוסף, בימים האחרונים מתרבים המקרים של אזרחים ששולחים הודעות כאלו לקרובי משפחה, מכרים ואזרחים שונים, וזורעים בהלה ופאניקה. התנהגות זו מכבידה על פעילות המשטרה ויתר הרשויות השונות בפעילות השותפת מכיוון שהם נאלצים לתת מענה לאזרחים מודאגים שלא לצורך.

מהמשטרה נמסר: "אנו מבהירים כי הפצת הודעות שווא עשויות להעלות לכדי עבירה פלילית ואף משום ביצוע עוולה אזרחית כלפי נשוא הידיעה הכוזבת. אנו נפעל במקצועיות ובנחישות מתוך כוונה למצות את החקירה כלפי כל מי שייבחר להפיץ הודעות שקריות שיש בהן להונות ולזרוע בהלה בקרב הציבור הרחב או לבצע עבירות פליליות אחרות".

עוד הוסיפו: "אנו קוראים לכלל הציבור, לנהוג באיפוק ובאחריות. חל איסור מוחלט על הפצה ושרשור הודעות "פייק ניוז". הודעות רשמיות מופצות רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות".

הנושאים עליהם הופצו הודעות "הפייק ניוז" בימים האחרונים:

·        חובת אנשים להימצא בבידוד תוך התחזות לנציג משרד הבריאות.

·        הודעות המציינות מסלול שקרי של חולים לנגיף קורונה לאחר חקירה אפידמיולוגית.

·        הודעות המציינות שמות חולים בנגיף קורונה שכלל לא חלו או בעלי מקצוע המועסקים במקום מסוים.

·        הונאות כספיות המנצלות את מצוקתן הכלכלית של משפחות וכל מטרתן גניבת כספים ויש בהן לגרום לפגיעה כלכלית נוספת באזרחים.