אחרי שפורסם החשד להפעלת כת בירושלים שבה הוחזקו כ-50 נשים וילדים בתנאי עבדות, מצטברות עדויות חדשות על החיים הקשים בצל הרב ששלט על פי החשד בכפופים לו. ע', ששתיים מקרובות משפחתה הצטרפו לכת, אחת מהן בהיותה בת 17 בלבד, סיפרה לחדשות 12 על תנאי העבדות שהתקיימו, לדבריה, בכת הקיצונית: "מקלחות קרות, הרעבות, מכות. ילדה בת 5, מה היא יכולה לעשות רע?". סנגורו של הרב החשוד דחה את הטענות: "מרשי מעולם לא נקט באלימות כלפי אף אחד, לא כלפי הנשים ובוודאי שלא כלפי ילדיהם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קרובת המשפחה של שתי הנשים, שביקשה להישאר בעילום שם, אמרה כי "בארבע השנים האחרונות מאז שהסיפור התפרסם הן ניתקו קשר לחלוטין. זה הגיע למצב שהבת שלי מתקשרת לאחת מקרובות המשפחה שלפני שהצטרפה לכת ממש הייתה משוגעת עליה, ילדה בת 10 שואלת אותה מה שלומה, והיא עונה אני לא מכירה אותך ומנתקת".

הרב החשוד שעמד בראש כת בירושלים (צילום: החדשות 12)
הרב החשוד מובא לדיון בהארכת מעצרו | צילום: החדשות 12

לדבריה, מנהל הסמינר לנשים, שהחזיק על פי החשד בתנאי עבדות כ-50 נשים וילדים, התעלל בהם פיזית ונפשית. "בשנים האחרונות הוא גם מנע מאחת מהקרובות שלי לעשות שלום בית", תיארה. "בהתחלה הוא חשב שככה נראים חיי נישואין. אחרי שהבין שככה לא נראים חיי נישואין וחיים בכלל, הוא אמר לה 'בואי נצא מפה', נענש והיא התרחקה ממנו. הוא הורשה לחזור רק בתנאים מגבילים שאישר הרב".

המקורבת הוסיפה כי הגרוש של אחת הנשים פועל להוציא את הילדים מחזקתה ותיארה את ההתעללות, שחוו על פי החשד, בין כותלי הכת: "הוא אמר לאחרונה שהוא רוצה להוציא את הילדים מחזקת האם ושבגלל שעזב מתעללים בהם. מקלחות קרות, הרעבות, מכות. אוסרים עליהם לדבר עם סבתא שלהן. ילדה בת 5, מה היא יכולה לעשות רע?".

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
המתחם שבו יל פי החשד פעלה הכת | צילום: דוברות המשטרה

א', ששירתה בצבא יחד עם אחת מנשות הכת, סיפרה: "היא ניתקה כל קשר עם המשפחה, היא לא בקשר עם העולם. לא הצלחתי להבין מה קורה איתה בארבע השנים האחרונות. קשה מאוד לדעת מה קורה שם. אמא שלה נלחמה במשך שנים להחזיר אותה, אך ללא הצלחה".‎

"עשרות נשים יצאו מהכת מאז 2015, אבל לא התלוננו על כל מה שהרב עשה להן", שיתפה אישה שהייתה בקשר עם נשים בכת. "המקום הזה הביא אותן למצב נפשי קשה מאוד, הרס אותן. אחרי התפוצצות הפרשה ב-2015 הקשר עם הבנות שנשארו שם נותק וכנראה שהן הגיעו למצב קשה. היו שם אמירות קשות וגם פגיעה פיזית".‎

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
החשד: עשרות נשים וקטינים הוחזקו בתנאי עבדות | צילום: דוברות המשטרה

סנגורו של הרב החשוד, עו"ד גבי טרונישוילי‎, דחה את הטענות שעולות מן העדויות: "לטענת מרשי הוא מעולם לא נקט באלימות כלפי אף אחד. לא כלפי הנשים ובוודאי שלא כלפי ילדיהם. הוא לא עומד בראש כת, לא ניהל את הסמינר וגם לא את גן הילדים. לדבריו הוא גם מעולם לא ייעץ למי מהנשים לנהוג באלימות כלפי ילדיהם. כך גם לגבי הקשר עם בני המשפחה של אותן נשים. לדבריו ההפך הוא הנכון. הוא היה זה ששכנע אותן שלא לנתק קשר עם המשפחה למרות המחלוקות שהיו להן עם בני המשפחה. מרשי פעל לקירוב, עודד אותן למידות טובות וזהו".

עו"ד גבי טרונישוילי
עו"ד גבי טרונישוילי‎

הסנגור הוסיף: "אם התייעצו איתו על כל מיני נושאים וביקשו לשמוע את דעתו או עצתו בנושא זה או אחר, זה עדיין לא אומר שהוא כפה את דעתו על מישהי חס וחלילה. ממה שאנחנו הבנו מדברי המשטרה כל העדויות והתלונות הוגשו לאחר התערבות של עובדים סוציאליים ופעילים של המרכז לנפגעי כתות. ברור שהעדויות מזוהמות, מבושלות ומטובלות על ידי אותם גורמים ששמו להם למטרה להפסיק את פעילות הסמינר".‎