ב-12 ביולי 2016 נסע נהג המשאית זכריה בראשי ליד היישוב חשמונאים. ברגע אחד מקדח החורים (דחפור) שהסיע בראשי התנתק מהכבלים – ומחץ למוות אישה וילדה ופצע שלוש נשים נוספות. בראשי הודה בגרימת מוות ברשלנות – והיום (ראשון) שלח אותו בית המשפט למאסר בפועל וגזר עליו פיצוי למשפחות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האסון התרחש כאשר מקדח במשקל 14 טונות, שהיה מחובר למשאית, נפל על המדרכה. בית המשפט ציין את הכשלים שהובילו לטרגדיה: בראשי קשר את המקדח בשרשרת ברזל קצרה בצד ימין בלבד, "באופן שלא היה בהם לעגן או למנוע את תזוזתו". המקדח זז, ובהמשך – כאשר בראשי "נהג באופן שאינו מתאים לתנאי הדרך לאופי המשא" לפי השופט, המקדח נפל.

חנה גאולה דוויק, בת 65 במותה, נהרגה מפגיעת המקדח – וגם הילדה הדס לוי, שעוד לא הייתה בת 5. אימה של הדס, אישה נוספת ותינוק נפצעו גם הן. התביעה (המדינה) ציינה כי מעשיו של בראשי היו "רשלנות מתמשכת", והפצועים וההרוגות היו חסרי אונים ולא היו אשמים במקרה.

נהג ברשלנות ומחץ למוות שתי נשים
זירת התאונה, יולי 2016 | צילום: דיווחי הרגע

"לא הפנים את חומרת מעשיו"

בראשי הואשם בגרימת מוות בנהיגה רשלנית ובנהיגה בקלות דעת וברשלנות שבה נחבל אדם וניזוק רכוש: הוא הודה בחודש מאי 2019 בעבירות, במסגרת הסדר טיעון. המדינה דרשה אז 18 חודשי מאסר בעוד ההגנה רצתה שיוטלו על הנהג 10 חודשי מאסר לכל היותר.

השופט ארז נוריאלי מבית המשפט לתעבורה (מחוז מרכז) שלח את בראשי ל-16 חודשי מאסר בפועל – בניכוי ימי מעצרו. עוד נגזרו עליו 10 חודשי מאסר בפועל, פיצוי של 20 אלף שקלים למשפחות של כל אחת מהמנוחות וקנס כספי של 5,000 שקלים.

השופט ציין כי משפחתה של אחת ההרוגות התנגדה להסדר הטיעון. "אין בסכומים שנפסקו כדי להקל ואף לו במעט על סבלן של המשפחות ועל כאבן", הדגיש. עוד הורה השופט על פסילה לצמיתות מנהיגה ברכב משא, "נוכח חומרת המעשים ורמת הרשלנות הגבוהה". רישיונו ליתר סוגי הרכב נפסל למשך 12 שנים.

"מדובר בנאשם נורמטיבי, נשוי ואב ל- 4", הדגיש. "התחשבתי בנסיבות חייו המתוארות בתסקיר שירות המבחן, ממנו עולה כי קיימות נסיבות קשות במשפחתו של הנאשם נוכח אירוע התאונה. לקחתי בחשבון כי הנאשם הודה, נטל אחריות וחסך זמן שיפוטי. אם כי מסתבר שאינו מפנים את חומרת מעשיו".

האם: "צעקתי לאנשים שהדס מתחת לדחפור"

יממה לאחר האסון התראיינה אבישג, אימה של הדס ז"ל, שנפצעה קל בתאונה. "הלכנו ברגל, ירדנו מהאוטובוס, נכנסנו לכיוון היישוב של חשמונאים", אמרה לחדשות 12. "לפני שזה קרה החברה שלידי אמרה לי 'תראי תראי איך הוא נוהג כמו מטורף', תוך כמה שניות הטרקטור נפל. הדס ספגה פגיעה במוח מאוד קשה, נזק בלתי הפיך".

"אני עפתי אחורה אבל הדחפור לא נפל עליי", היא הוסיפה. "נפלתי, קיבלתי שבר רציני במרפק ופשוט עקפתי את המעקה בטיחות, חיפשתי את הדס ולא ראיתי אותה. הבנתי שהיא מתחת ואז צעקתי לאנשים להם שהדס מתחת לטרקטור, צעקתי שהיא התרסקה. אני לא יודעת כמה זמן לקח לחלץ אותה, עשו עליה החייאה, כל הזמן כל הזמן כל הזמן, בלי הפסקה. גם במיון עשו עליה החייאה".

"אני ראיתי אותו בכיכר שאחרי המחסום נוסע בצורה מופרעת, כמה דקות לפני התאונה", אמר אז בכאב יהודה, אביה של הדס. "הן לא עשו שום דבר רע, עשו הכל כמו שצריך, הלכו על המדרכה. רשלנות, חוסר אחריות של נהג כזה גרם למה שקרה".