פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד אליעזר ברלנד בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועושק במסגרת פרשת "עושק שחור". לפי האישום, ברלנד הציג לפונים אליו "במשך שנים ובאופן מתוכנן מצגי שווא לטיפול בתחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא והחלמה מנכות ומצבים רפואיים קשים". בית המשפט האריך לבקשת הפרקליטות את מעצרו של ברלנד עד להחלטה חדשה. השופט: "על פניו התשתית הראייתית שהונחה בפני רחבה ומספקת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מחוץ לאולם בית המשפט, ברחבת החניה, עומדים כמה עשרות חסידי "שובו בנים" שמתפללים, קוראים פרקי תהילים בקול רם ונושאים כרזות שקוראות לשחרור ברלנד.

ברלנד, כך על פי כתב האישום, ניצל ברלנד את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים שהיו שרויים במצוקה ופנו אליו לעזרה ולהצלה. ברלנד, בעצמו ובאמצעות עוזריו, הבטיח לפונים אליו כי הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו.

ברלנד, כך קובע כתב האישום, פיזר הבטחות כשהוא יודע כי אין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. בין ההבטחות שפיזר: בני משפחות של נכים שהובטח להם כי יקיריהם יקומו על רגליהם ומשפחות של אסירים שהובטח להם שיקיריהם ישוחררו מהכלא.

"טיפול בתחיית המתים, החלמה ממחלות ויציאה ממאסר"

מכתב האישום עולה כי "מצגי השווא הוצגו על ידי הנאשם לפונים אף במצבים קיצוניים כגון תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים. לעיתים במסגרת מצגי השווא, עשה הנאשם שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים. הנאשם נקט במצגי שווא בעשרות רבות של מקרים והפיק באמצעותם הכנסה כספית של מיליוני שקלים".

מצגי השווא, כך על פי כתב האישום, הוצגו על ידי ברלנד ועוזריו "באמירות והבטחות ישירות לפונים וכן באמצעות יצירת תודעה ותדמית כוזבת בדבר סגולותיו של הנאשם, ותוך שימוש בכסות של 'פדיון נפש' וניצול מעמדו של הנאשם כסמכות רוחנית ודתית עבור מאמיניו".

בנוסף, מואשם ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לפגוע בבני זוג מהקהילה על רקע עמדתו כי התנהגותם מנוגדת לדיני תורה. הנאשם הקליט הודעה בקולו בה קרא לתת להם מכות ולשבור להם את העצמות. הנאשם הורה להשמיע הודעה זאת באחד מאמצעי התקשורת של קהילת "שובו בנים".