גבר בן 60 מירושלים נעצר בחשד שהפעיל במשך שנים קהילה סגורה בבירה שבה החזיק עשרות נשים וילדים - לעתים בתנאי בידוד מוחלט - תחת מעטה של סמינר לנשים. החשוד הוא רב העומד בראש סמינר שנעצר בעבר בחשד לביצוע עבירות דומות אך שוחרר לאחר שנשים שהתגוררו במתחם העידו לטובתו. במסגרת הפרשה הנוכחית נעצרו גם שמונה נשים שעל פי החשד שיתפו פעולה עם החשוד המרכזי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם הגעתו לדיון בהארכת מעצרו, שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, אמר הרב החשוד: "הכל קשקוש, לא היה ולא נברא. המשטרה עוצרת והשופטים ישחררו. אף אחד לא מאמין שזה נכון". לגבי הילדים שנמצאו במתחם טען: "הקטינים שהיו בבית זה אולי נכדים שלי שבאו לבקר".

בתום הדיון הורה בית המשפט על הארכת מעצרו בשבעה ימים. הוא חשוד בהחזקה בתנאי עבדות, בקשירת קשר לעשות פשע, בתקיפת קטין וגרימת חבלה על ידי אחר, בבעילת אישה מעל גיל 18 תוך ניצול מרות ובעושק ע"י קבלת דבר שאינו מגיע כדין.

הרב החשוד שעמד בראש כת בירושלים (צילום: החדשות 12)
החשוד בהגעתו לבית המשפט | צילום: החדשות 12

בבקשת המעצר תיארה המשטרה את החשדות הכבדים נגד הרב: "החשוד הנ"ל חשוד בניהול סמינר של בנות, שבו סממנים ומאפיינים רבים אשר מעלים חשד כי ההתנהלות הינה של כת, על כן החשוד נחשד בהחזקה בתנאי עבדות ועושק. בנוסף על פי החשדות, בביתו של החשוד הנמצא לצד הסמינר מתנהל גן ילדים של בנות נשואות, אשר אותו מנהל ביד חזקה ורמה תוך תקיפת קטינים אשר נמצאים בין היתר באחריותו, על כן נחשד בתקיפת קטין על ידי אחראי".

עוד ציינה המשטרה כי הרב החשוד ניהל יחסים מיניים עם אחת הכפופות לו: "על פי החשד, מנהל החשוד יחסים אינטימיים מיניים עם אחת מבנות הסמינר אשר בין היתר כפופה לו ונשמעת להוראותיו על אף שהיחסים הינם בהסכמה ומדוברת באישה בגירה, הנ"ל נחשד באינוס על ידי כהן דת".

השופט ביאילין אלעזר, שהורה להאריך את מעצר החשוד, הסביר כי "התשתית הראייתית מבססת חשש סביר לשליטה פיזית ונפשית של בנות הסמינר ... טיב העבירות המיוחסות למשיב וכי על פניו בוצעו לאורך תקופה ממושכת מחזקת את עילת המעצר למסוכנות". שמו של הרב טרם הותר לפרסום.

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
המתחם שבו שהו הילדים והנשים | צילום: דוברות המשטרה

הפרשה פורסמה בתום חקירה סמויה שניהלה המשטרה – במהלכה גם פשטה על מתחם מגורים במרכז ירושלים. החקירה נפתחה לאור דיווחים שהתקבלו, שמהם עלה חשד לקיומה קהילה שפועלת במעטה של סמינר נשים שחיות יחד עם ילדיהם בדוחק וצפיפות במתחמי המגורים, כשבראש הסמינר עומד אדם שעל פי החשד מבצע עבירות שונות כלפיהן וכלפי ילדיהן – כל זאת במשך שנים ארוכות.

עם התקדמות החקירה, אספו חוקרי המשטרה לאורך החודשיים האחרונים עדויות וראיות שהצביעו על החשוד המרכזי שדבר מעצרו פורסם היום כמי שעומד בראשה של הקהילה – ולפי החשד שלט באופן אבסולוטי בחייהן של כ-50 הנשים, שמתגוררות במתחם ונתונות למרותו "עד לכדי בידודן מהחברה ומבני משפחותיהן". עוד עלה כי במתחם הזה, ילדים עד גיל 5 הוחזקו בבידוד מוחלט.

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
החשד: "שלט באופן אבסולוטי" בילדים ונשים | צילום: דוברות המשטרה
גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
בין הממצאים מפשיטת המשטרה: תעודות זהות ודרכונים | צילום: דוברות המשטרה

הבוקר, עם מעבר החקירה הסמויה לשלב הגלוי, פשטו כוחות המשטרה - בהם לוחמי מג"ב בשיתוף המרכז הישראלי לנפגעי כתות, גורמי הרווחה, כיבוי הצלה, מנהל הגז, מחלקת ההנדסה של עיריית ירושלים ומשרד החינוך - על המתחם בשכונת הבוכרים, ועצרו את החשוד המרכזי וכן 8 נשים נוספות שעל פי החשד פעלו יחד עמו.

הגבר חשוד גם בביצוע "דרכי ענישה" שונות וכי אישר לנשים לעבוד בעבודותיהן השונות - כשחלק משכרן הועבר ישירות לידיו, אותו שלשל לכיסו הפרטי. "בשלב זה, מתמקדים מאמצי המשטרה יחד עם הגופים הנוספים במתן מענה ראשוני לטיפול בקטינים וכן בבדיקת מתחם המגורים", נמסר מהמשטרה. "כלל החשודים שנעצרו, הובאו לחקירה בחשד לעבירות עושק והחזקה בתנאי עבדות, שבסיומה יובאו מי מהם בפני בית משפט השלום לדיון בעניינם".

יו"ר תנועת "נעמת", חגית פאר, מסרה בתגובה לאירועים: "מדובר בפרשה מזעזעת שמחייבת חשבון נפש עמוק. בלתי נתפס שבמדינת ישראל מתקיימת קומונת בלהות שכזו, מתחת לראדר של כל הרשויות, תוך ניצול נוראי של עשרות נשים וילדים. נדרש תחקיר יסודי ועמוק לאיתור כשלים מערכתיים פוטנציאליים שהובילו לפשע המתמשך הזה, כולל תשובות שחייבות להינתן מהשר לביטחון פנים, משרד הרווחה ומשרד החינוך - היכן היו כל המערכות בזמן אמת? הגיע הזמן שהשרים וחברי הכנסת יתחילו לטפל בחיים עצמם ולא יעסקו רק בקרקס הפוליטי בועדה המסדרת".