בימים של שגרה, ד"ר רוני ברקוביץ ממשרד הבריאות מנהל מרדף אחרי מי שמתחזים לרופאים, אלא שבשבועות האחרונים הוא בעיקר רודף אחרי סוג חדש של עבריינים: סרבני בידוד. צוות של חדשות 12 הצטרף אתמול לד"ר ברקוביץ' ואל צוות המשימה המיוחד של משרד הבריאות ומשטרת ישראל, כדי לאתר את אלה שמסרבים להישמע להנחיות ומסכנים אנשים רבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התחנה הראשונה הייתה ביתה של צעירה בשנות ה-20, לאחר שהגיעו לגביה תלונות במלשינון של משרד הבריאות, שבו מדווחים על מי שמפר את ההוראות. הליך הבדיקה מתחיל בשיחת טלפון, אלא שבמקרה הזה לא היה שום מענה, לכן עברו לשלב הבא ודפקו על דלת ביתה - שם התברר שהיא לא נמצאת.

זה לא המקרה היחיד. מאז שהוקם כוח המשימה של המשרד, שכולל 8 עובדים בלבד שמופקדים על כל שטח המדינה, הם מוצפים באלפי פניות על סרבנים. במקרה אחר הם נתקלו בבחור צעיר שסיפר למפקחת שהוא בבידוד - בזמן שהיא מצלמת אותו מסתובב ברחוב. יש גם כאלה שלא יודעים שאסור להם לצאת מהבית, ובמקביל הם מבלים עם המשפחה המורחבת בניגוד להנחיות.

אוכפים את הבידוד‎
אוכפים את הבידוד‎ | עיבוד: אבשלום שושני, פלאש 90

בתחנה השנייה הצוות כבר לא מתקשר, ולובש ישר את חליפות המיגון, לפני שיעלה לבדיקה בביתו של אדם החשוד שהפר את הבידוד. כדי לשמור על בריאות אנשי הצוות, בכל פעם שהם עולים אל חשודים שמפירים בידוד, הם לא לוקחים סיכון ומתמגנים מכף רגל ועד ראש.

מעבר לתיקים הפליליים, המשטרה אישרה תקנות מיוחדות המאפשרות לשוטרים להטיל קנסות בגובה 5,000 שקלים ו-3,000 שקלים למי שלא מדווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד.

מאיר לנקרי, מפקח כוח המשימה במשטרת ישראל, אמר: "לנוכח המצב הוקם כוח משימה שמורכב משוטרים ועובדי משרד הבריאות לאתר את אותם מבודדים שלא מתבודדים ואיתם למצות את הדין. כל מי שבעצם אמור להיות בבידוד ולא מתבודד כנגדו ייפתח תיק פלילי, חקירה ומיצוי הדין בסוף התהליך".