החשדות מתבססים: חקירת המשטרה נגד אהרון רמתי והחשודות האחרות שנעצרו אתמול בפרשת הכת בירושלים מבססת את החשדות נגדן כבר בשלביה הראשונים. החקירה לא מסתמכת רק על עדותן של שש הנשים שברחו מהכת בחודשים האחרונים, ועדותן הביאה לחידוש החקירה נגד רמתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות הפרסומים אתמול, התייצבו במשטרה כמה נשים נוספות שעזבו את הכת בשנים האחרונות ועד עכשיו פחדו להעיד.גם הנשים הללו מוסרות לחוקרים תיאורים דומים לאלו של שש הנשים הראושנות על שגרת החיים הקפקאית בסמינר "באר מרים" שאותו מנהל רמתי. 

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות
כך נראה המתחם בעת הפשיטה המשטרתית | צילום: דוברות המשטרה


במקביל, חוקרי הימ"ר של משטרת ירושלים מתחילים לפענח את חומרי המחשב והטלפונים הניידים שהחרימו אתמול בפשיטה על הסמינר – וגם החומרים שמתקבלים משם מחזקים את החשדות. חיזוק נוסף מגיע מעימותים שערכו החוקרים בין נשים שהעידו נגד רמתי לבין כמה נשים שנעצרו בחשד שסייעו לו. 

בימים הקרובים יעברו החוקרים לעמת בין אותן נשים שהעידו לבין אהרון רמתי עצמו. בתוך כך, נעצר היום חשוד נוסף בפרשה בחשד לשיבוש החקירה, המוגדר מקורב לרמתי. מחר המשטרה תבקש להאריך את מעצרו. ‎

החשד: רמתי הפעיל קהילה סגורה בה הוחזקו עשרות נשים וילדים - בתנאי עבדות 

רמתי נעצר בחשד שהפעיל במשך שנים קהילה סגורה בירושלים שבה החזיק עשרות נשים וילדים תחת מעטה של סמינר לנשים. רמתי מגדיר את עצמו כרב אך הוא אינו נושא בתואר הרשמי. הוא נעצר בעבר בחשד לביצוע עבירות דומות אך שוחרר לאחר שנשים שהתגוררו במתחם העידו לטובתו. במסגרת הפרשה הנוכחית נעצרו גם שמונה נשים שעל פי החשד שיתפו פעולה עם רמתי.

אחרי הפרסום הגיעו לידי החדשות 12 עדויות ממה שהתרחש בתוך הבית הקטן בירושלים. קרובת משפחה של שתיים מהנשים שהצטרפו לכת סיפרה על תנאי העבדות שהתקיימו לדבריה במקום. היא סיפרה כי "בארבע השנים האחרונות מאז שהסיפור התפרסם הן ניתקו קשר לחלוטין. זה הגיע למצב שהבת שלי מתקשרת לאחת מקרובות המשפחה שלפני שהצטרפה לכת ממש הייתה משוגעת עליה, ילדה בת 10 שואלת אותה מה שלומה, והיא עונה אני לא מכירה אותך ומנתקת".

המקורבת הוסיפה כי הגרוש של אחת הנשים פועל להוציא את הילדים מחזקתה ותיארה את ההתעללות, שחוו על פי החשד, בין כותלי הכת: "הוא אמר לאחרונה שהוא רוצה להוציא את הילדים מחזקת האם ושבגלל שעזב מתעללים בהם. מקלחות קרות, הרעבות, מכות. אוסרים עליהם לדבר עם סבתא שלהן. ילדה בת 5, מה היא יכולה לעשות רע".

הרב החשוד שעמד בראש כת בירושלים
רמתי בבית המשפט | צילום: החדשות 12

לפני כחמש שנים הצליחה כתבת חדשות 12 מעיין פרתי לחדור לבית המדרש בירושלים ולתעד את הנעשה במקום. רמתי נתן את אישורו להכניס עיתונאית בעקבות עדויות שהחלו להצטבר על היחס לנשות וילדי הכת. התמונות מתוך הבית הביאו את הרשויות והמשטרה לפשוט על המתחם אך אף אחד מהנשים לא הסכימה להתלונן

את צוות הצילום של חדשות 12 ליוו לכל אורך הסיור מצלמות מטעם המדרשה עצמה. חדרי המגורים של הבנות קטנים וצפופים וחלק ממקומות השינה ממוקמים במרפסת עם גג ארעי. מספר המיטות במקום קטן בהרבה ממספר הבנות, שחלקן נאלצות לישון בלילה על מזרן על הרצפה.

"היו אמירות קשות וגם פגיעה פיזית, המקום הזה הביא נשים למצב נפשי קשה מאוד"  

"עשרות נשים יצאו מהכת מאז 2015, אבל לא התלוננו על כל מה שהרב עשה להן", שיתפה אישה שהייתה בקשר עם נשים בכת. "המקום הזה הביא אותן למצב נפשי קשה מאוד, הרס אותן. אחרי התפוצצות הפרשה ב-2015 הקשר עם הבנות שנשארו שם נותק וכנראה שהן הגיעו למצב קשה. היו שם אמירות קשות וגם פגיעה פיזית".

סנגורו של אהרון רמתי, עו"ד גבי טרונישוילי‎, דחה את הטענות שעולות מן העדויות: "לטענת מרשי הוא מעולם לא נקט באלימות כלפי אף אחד. לא כלפי הנשים ובוודאי שלא כלפי ילדיהם. הוא לא עומד בראש כת, לא ניהל את הסמינר וגם לא את גן הילדים. לדבריו הוא גם מעולם לא ייעץ למי מהנשים לנהוג באלימות כלפי ילדיהם. כך גם לגבי הקשר עם בני המשפחה של אותן נשים. לדבריו ההפך הוא הנכון. הוא היה זה ששכנע אותן שלא לנתק קשר עם המשפחה למרות המחלוקות שהיו להן עם בני המשפחה. מרשי פעל לקירוב, עודד אותן למידות טובות וזהו".

הסנגור הוסיף: "אם התייעצו איתו על כל מיני נושאים וביקשו לשמוע את דעתו או עצתו בנושא זה או אחר, זה עדיין לא אומר שהוא כפה את דעתו על מישהי חס וחלילה. ממה שאנחנו הבנו מדברי המשטרה כל העדויות והתלונות הוגשו לאחר התערבות של עובדים סוציאליים ופעילים של המרכז לנפגעי כתות. ברור שהעדויות מזוהמות, מבושלות ומטובלות על ידי אותם גורמים ששמו להם למטרה להפסיק את פעילות הסמינר".‎