לפני כשבוע הודיע שר המשפטים אמיר אוחנה על "מצב חירום מיוחד", ובכך צמצם למינימום את עבודת בתי המשפט, ובהם בית המשפט לענייני משפחה. לאור המשמעות הקשה שמתלווה לעצירת הליך הגירושים עבור משפחות רבות, וההשפעה המכרעת על הילדים שבתמונה, עורך הדין לענייני גירושים, ד"ר רונן דליהו, מספק היום (שני) כמה עצות שיכולות לסייע בצליחת המשבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אין יותר משמעותי מעצירת הליך משפטי של משפחה שגם כך עוברת טלטלה פרטית מעצם פירוק התא הגרעיני", הסביר תחילה עו"ד דליהו. "השילוב של טלטלה פרטית יחד עם טלטלת הקורונה העולמית, ללא הליכים משפטיים למעט סעדים דחופים, יכולה לערער עוד יותר את ההורים, אבל בעיקר את הילדים". עוד ציין עו"ד דליהו כי בבסיס עצותיו עומד העיקרון שתמיד יש להפעיל שיקול דעת, לפעול בהגינות ובתום לב ולא לנצל אירוע מזדמן לצורך השגת מטרות אחרות.

1. שמרו על השגרה

ראשית, שגרת הילדים היא החשובה ביותר. ילדים הם "חסידים" של תבניות. עם כמה שהם רוצים לפרוץ גבולות, הם חייבים את הגבולות כי בלעדיהם הם הולכים לאיבוד. לכן, חשוב לשמור על זמני השהות ככול שניתן מבלי לסכן בריאותית אף אחד מהצדדים. דווקא בימים אלה, חשוב גם לקבוע כללים ברורים שיהיו זהים בין שני הבתים כגון: מספר שעות המסך, זמן ארוחת ערב ומקלחות, שטיפת ידיים וכו'.

2. ספקו עוגן לילדים 

אם אין אפשרות לשמור על זמני השהות, חשוב לייצר שגרת שיחה יומית של ההורה שאינו נמצא עם הילדים בשעה קבועה. מעבר לכך, כדאי ורצוי לייצר קבוצת ווטסאפ משפחתית עם שני ההורים והילדים ולהעלות לשם בדיחות על הקורונה ואירועים שקרו במהלך היום לבני המשפחה. דווקא בימים אלו שהילדים מרגישים שאבד להם עוגן אחד, הם זקוקים לתמיכה הזו ולקבל אותה משני הוריהם.

3. התחשבו במצב ההורה השני

דבר נוסף, המזונות. בימים אלה שבהם למעלה מחצי מיליון אנשים הוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם, יכולה להיווצר בעיה כלכלית. חשוב להביע התחשבות אם אחד ההורים נמצא במצב כלכלי טוב יותר מרעהו. אם משלם המזונות נמצא במצב כלכלי טוב יותר, שיחשוב להעביר יותר - זה יוכל לסייע ולקרב את ההורה השני וכמובן הפוך.

4. התוכניות השתנו - גלו גמישות 

חופשת הפסח שחלמנו עליה, שתכננו ואף הכנו את הילדים, וזאת בהתאם לפסק הדין או החלטה זמנית שקבעה את זמני השהות של ההורים עם הילדים בחג - לא תתנהל כסדרה. צריך להבין שבימים אלה כל מה שנפסק והוחלט, לא יכול להתקיים. לכן, חשוב ששני ההורים ישבו ויכינו רק לשנה הזו זמני שהות אחרים, הגיוניים, שיאפשרו לשניהם וכמובן לילדים את הזמן הנדרש.

לסיכום אמר עו"ד דליהו: "התקופה הזו מאתגרת את כולנו, אך עבור ההורים הגרושים וילדיהם האתגר הוא כפול. היום, זו אחריות שלכם ההורים. אין בית המשפט שיפתור כל חוסר הסכמה ויקשיב לכל מריבה שלכם. אלה אתם, ורק אתם. הפשילו שרוולים, עשו מהלימון לימונדה ושמרו על בריאותם הפיזית והנפשית של ילדיכם ושלכם. אך זכרו, בכל מקרה של אלימות במשפחה, הטרדות חוזרות או אי תשלום מזונות זמניים שהם דחופים וקריטיים בלבד, בית המשפט כן מטפל".