הכת האכזרית בירושלים – זהותו של החשוד נחשפת: יממה אחרי שנעצר בחשד להפעלת כת שבה הוחזקו עשרות נשים וילדים לעתים בתנאי בידוד מוחלט ואלימות קשה, הותר לפרסום שמו של בן ה-60 – אהרון רמתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הוא נעצר בחשד שהפעיל במשך שנים קהילה סגורה בירושלים שבה החזיק עשרות נשים וילדים תחת מעטה של סמינר לנשים. רמתי מגדיר את עצמו כרב אך הוא אינו נושא בתואר הרשמי.  הוא נעצר בעבר בחשד לביצוע עבירות דומות אך שוחרר לאחר שנשים שהתגוררו במתחם העידו לטובתו. במסגרת הפרשה הנוכחית נעצרו גם שמונה נשים שעל פי החשד שיתפו פעולה עם רמתי.

 "אני סבור שהיה מקום להמשיך להטיל את איסור הפרסום על כנו, בגלל שגם בעבר הוא נחשד באותן החשדות ולא יצא מזה שום דבר ולא ייצא מזה שום דבר כמו שאני מבין כרגע גם", מסר עו"ד גבי טרונישוילי, שמייצג את הרב מטעם הסנגוריה הציבורית. 

"לא ברור לי בכלל למה לא מטיחים בפניו את החשדות הכבדים האלה, ורק מדברים איתו בכלליות על מה התפקיד שלו במקום. לכן, שוב זה גם היה הטעם שעמדנו על איסור הפרסום, ובית המשפט לא קיבל את עמדתי, אבל זה לא אומר כלום. הוא לא פגע מעולם באופן ישיר באף אחד, לא בגיר, לא קטין, לא אישה ולא ילד". 

אחרי הפרסום הגיעו לידי החדשות 12 עדויות ממה שהתרחש בתוך הבית הקטן בירושלים. קרובת משפחה של שתיים מהנשים שהצטרפו לכת סיפרה על תנאי העבדות שהתקיימו לדבריה במקום. היא סיפרה כי "בארבע השנים האחרונות מאז שהסיפור התפרסם הן ניתקו קשר לחלוטין. זה הגיע למצב שהבת שלי מתקשרת לאחת מקרובות המשפחה שלפני שהצטרפה לכת ממש הייתה משוגעת עליה, ילדה בת 10 שואלת אותה מה שלומה, והיא עונה אני לא מכירה אותך ומנתקת".

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
כך נראה המתחם בעת הפשיטה המשטרתית | צילום: דוברות המשטרה

המקורבת הוסיפה כי הגרוש של אחת הנשים פועל להוציא את הילדים מחזקתה ותיארה את ההתעללות, שחוו על פי החשד, בין כותלי הכת: "הוא אמר לאחרונה שהוא רוצה להוציא את הילדים מחזקת האם ושבגלל שעזב מתעללים בהם. מקלחות קרות, הרעבות, מכות. אוסרים עליהם לדבר עם סבתא שלהן. ילדה בת 5, מה היא יכולה לעשות רע".

לפני כחמש שנים הצליחה כתבת חדשות 12 מעיין פרתי לחדור לבית המדרש בירושלים ולתעד את הנעשה במקום. רמתי נתן את אישורו להכניס עיתונאית בעקבות עדויות שהחלו להצטבר על היחס לנשות וילדי הכת. התמונות מתוך הבית הביאו את הרשויות והמשטרה לפשוט על המתחם אך אף אחד מהנשים לא הסכימה להתלונן

את צוות הצילום של חדשות 12 ליוו לכל אורך הסיור מצלמות מטעם המדרשה עצמה. חדרי המגורים של הבנות קטנים וצפופים וחלק ממקומות השינה ממוקמים במרפסת עם גג ארעי. מספר המיטות במקום קטן בהרבה ממספר הבנות, שחלקן נאלצות לישון בלילה על מזרן על הרצפה.

"עשרות נשים יצאו מהכת מאז 2015, אבל לא התלוננו על כל מה שהרב עשה להן", שיתפה אישה שהייתה בקשר עם נשים בכת. "המקום הזה הביא אותן למצב נפשי קשה מאוד, הרס אותן. אחרי התפוצצות הפרשה ב-2015 הקשר עם הבנות שנשארו שם נותק וכנראה שהן הגיעו למצב קשה. היו שם אמירות קשות וגם פגיעה פיזית".

אתמול (שני) התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון בהארכת מעצרו שבסופו אמר החשוד: "הכל קשקוש, לא היה ולא נברא. המשטרה עוצרת והשופטים ישחררו. אף אחד לא מאמין שזה נכון". לגבי הילדים שנמצאו במתחם טען: "הקטינים שהיו בבית זה אולי נכדים שלי שבאו לבקר".

מעצרו הוארך בשבעה ימים והוא חשוד בהחזקה בתנאי עבדות, בקשירת קשר לעשות פשע, בתקיפת קטין וגרימת חבלה על ידי אחר, בבעילת אישה מעל גיל 18 תוך ניצול מרות ובעושק ע"י קבלת דבר שאינו מגיע כדין.

סנגורו של אהרון רמתי, עו"ד גבי טרונישוילי‎, דחה את הטענות שעולות מן העדויות: "לטענת מרשי הוא מעולם לא נקט באלימות כלפי אף אחד. לא כלפי הנשים ובוודאי שלא כלפי ילדיהם. הוא לא עומד בראש כת, לא ניהל את הסמינר וגם לא את גן הילדים. לדבריו הוא גם מעולם לא ייעץ למי מהנשים לנהוג באלימות כלפי ילדיהם. כך גם לגבי הקשר עם בני המשפחה של אותן נשים. לדבריו ההפך הוא הנכון. הוא היה זה ששכנע אותן שלא לנתק קשר עם המשפחה למרות המחלוקות שהיו להן עם בני המשפחה. מרשי פעל לקירוב, עודד אותן למידות טובות וזהו".

הסנגור הוסיף: "אם התייעצו איתו על כל מיני נושאים וביקשו לשמוע את דעתו או עצתו בנושא זה או אחר, זה עדיין לא אומר שהוא כפה את דעתו על מישהי חס וחלילה. ממה שאנחנו הבנו מדברי המשטרה כל העדויות והתלונות הוגשו לאחר התערבות של עובדים סוציאליים ופעילים של המרכז לנפגעי כתות. ברור שהעדויות מזוהמות, מבושלות ומטובלות על ידי אותם גורמים ששמו להם למטרה להפסיק את פעילות הסמינר".‎