לא שקט בפרקליטות: הבוקר (שישי) תקף בחריפות שר המשפטים אמיר אוחנה את התנהלות צמרת הפרקליטות. אוחנה פרסם מכתב בתגובה למחאה בפרקליטות על החלטתו למנות את עו"ד דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה - מחאה שכמעט הובילה להתפטרות והגיעה לשיאה כששתי בכירות נטשו את קבוצת הוואטסאפ של בכירי הפרקליטות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אוחנה הבהיר כי הוא מאמין ביכולתו של עו"ד דן אלדד לתרום לפרקליטות במהלך כהונתו: "אם לשפוט לפי האופן שבו התקבל המינוי בציבור (ובניטרול עזיבת קבוצות ווטצאפ כאלה ואחרות) גם הציבור חושב כך", הוסיף. 

‎"הפרקליטות תחת פרקליט המדינה היוצא לקתה, לצערי, בסוג של 'שכרון כוח'", כתב בביקורת נוקבת על הפרקליט הקודם שי ניצן ומקורביו. לדבריו, אותו שכרון כוח "הביא לדאבון כולנו לאותו שפל באמון הציבור בגוף חשוב זה". 

אוחנה: מעולם לא עלה בדעתי לא לקבל את הממונה עליי

אוחנה תהה על הטענה שאלדד אינו מוכשר לתפקיד: "אינני יכול לקבל טענה זאת. הפרקליטות, ככל שירות המדינה, איננה 'חצר פרטית' של אף עובד מדינה, וכולנו מצווים לפעול על פי חוק". אוחנה ציין כי בכל ימיו כעובד מדינה "לא עלה בדעתי 'לא לקבל' את מי שהוגדר כממונה עלי. יכולתי לאהוב את הממונים עלי יותר או פחות, יכולתי להסכים או לא להסכים איתם, אך הייתי מחויב וכך נהגתי לקבל אותם".

אוחנה הבהיר כי הוא מצפה מכל עובדי ומנהלי הפרקליטות, "אלה שאוהבים זאת ואלה שפחות לעבוד יחד, בשיתוף פעולה ראוי, באמונה ובקבלה עם מ"מ פרקליט המדינה שמונה על פי חוק - עו"ד דן אלדד". לדבריו, "לציבור ורק לציבור יש את הזכות 'לקבל' או 'לא לקבל' את הנבחרים שבהם הוא מעוניין, וההחלטות מתקבלות על ידי הרוב באופן דמוקרטי".‎

אוחנה עקץ גם את מנדלבליט במכתבו: "היות שבדרך די מוזרה (בטוויטר) הגיע אליי יחד עם כל עם ישראל מכתבו שבנדון של היועץ המשפטי לממשלה, הממוען אליכם, אך מתייחס בין היתר אלי ולמ"מ פרקליט המדינה, אני מרגיש חובה להגיב על חלק מהדברים שנאמרו בו".

עוד תקף: "לצערי המכתב האמור איננו נותן דוגמא ל'שילוב כוחות כאיש אחד', שכן היה מצופה ככל שאין לשיטת היועץ מניעה משפטית ליתן את ברכת הדרך למ"מ פרקליט המדינה החדש, לאחל לו הצלחה בתפקידו וליתן לו את הגב המלא לשאת בעול האחריות הכרוכה בתפקיד בעיקר בתקופה מורכבת ומאתגרת זו".

הדרמה בצמרת הפרקליטות - ובקבוצת הוואטסאפ

אמש (חמישי) פורסם במהדורה המרכזית כי מינוי ממלא המקום לפרקליט המדינה עורר סערה של ממש, שכמעט הובילה להתפטרות.  אחרי הודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כך שהוא מסיר את התנגדותו למינוי דן אלדד, בכירים שקלו להתפטר – כך סיפרו מקורות המעורים בנושא לחדשות 12. הדרמה שהתרחשה בקבוצת הוואטסאפ העידה על הלך הרוח.

 

שתי בכירות מאוד – ליאת בן ארי, היום המשנה לאכיפה כלכלית של פרקליט המדינה - ונורית ליטמן, המשנה של פרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים – הביעו את זעמן בדרך יצירתית. השתיים נכללו ברשימת השמות שהעביר מנדלבליט לאוחנה כמי שמתאימות לתפקיד ממלא המקום, אך אוחנה החליט שלא לקדם אותן.

בן ארי. טורפד הקידום (צילום: מוטי קמחי, חדשות)
פרשה מהקבוצה. עו"ד בן ארי | צילום: מוטי קמחי, חדשות

שלשום, מיד לאחר הודעת היועץ המשפטי על הסרת התנגדותו למינוי, הוציאו את עצמן מקבוצת וואטסאפ של הנהלת הפרקליטות. מדובר בקבוצה מצומצמת מאוד, שבה חברים רק הבכירים ביותר בפרקליטות. עזיבתן מעידה על ההלם הגדול, מורת הרוח והסערה בצמרת הפרקליטות.