צוות מומחים שמינה בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) כי מלכה לייפר, שהואשמה באוסטרליה בביצוע עבירות מין בתלמידות שחינכה, כשירה לעמוד לדין, אינה סובלת מבעיות נפשיות ומעמידה פנים. עורכי דינה של לייפר, טל גבאי ויהודה פריד, אמרו בתגובה כי "אין שום הפתעה בחוות הדעת שהוגשה לבית המשפט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חשוב להדגיש ולהזכיר ששתי חוות דעת קודמות אשר קבעו כי לייפר מתחזה וכשירה לעמוד לדין נדחו כליל על ידי בית המשפט לאחר הליך הוכחות", הוסיפו עורכי הדין גבאי ופריד. "אנחנו צופים שכך יהיה בעניינה של חוות הדעת הזו. נתייחס באופן ענייני לחוות הדעת בבית המשפט".

שלוש מהמתלוננות בבית המשפט (צילום: החדשות)
המתלוננות נגד מלכה לייפר | צילום: החדשות

בתחילת חודש דצמבר, דחה בית המשפט העליון את ערעורה של לייפר על החלטת בית המשפט המחוזי למנות פאנל מומחים פסיכיאטריים לבחינת מצבה הנפשי‎. לייפר, המואשמת באוסטרליה ב-74 סעיפי אונס ותקיפה מינית של תלמידותיה ושוהה במעצר עד שיוחלט אם להסגירה לאוסטרליה, עברה בדיקה - שבסיומה ניתנה כאמור חוות הדעת שקבעה כי היא מתחזה.

ארגון JCW, שמלווה את הנפגעות, בירך על דחיית הערעור: "אמנם קשה לנו עם הסחבת המרובה אך אנו שמחים שבית משפט העליון דחה את טענות לייפר נגד פאנל המומחים ואימץ את החלטת בית משפט המחוזי בעניין. אנו מקווים כי החלטת פאנל המומחים תאשר את טענותינו בדבר כשירותה של לייפר, תקרב את הסגרתה לאוסטרליה ותסלול את הדרך לצדק עבור הנפגעות".

מלכה לייפר (צילום: AP Mahmoud Illean)
לייפר מובאת למעצר | צילום: AP Mahmoud Illean

בתחילת אוקטובר נקבע כי לייפר תישאר במעצר עד להחלטה בעניין הסגרתה לאוסטרליה. בכך הפכה שופטת העליון ענת ברון את החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את לייפר למעצר בית. השופטת ברון נימקה את החלטתה: "עצם הספק בדבר מהימנותה של המשיבה בכל הנוגע למצבה הנפשי מקים חשש כי מדובר בניסיון מצידה לברוח מאימת הדין ולשבש מהלכי משפט".

ניקול מאייר ואחיותיה הצעירות, דאסי ארליך ואלי סאפר, הן שלוש הקורבנות המרכזיות בפרשה שמסעירה את הקהילה היהודית באוסטרליה מאז שהתפוצצה: מלכה לייפר הובאה מישראל במיוחד כדי לנהל את בית הספר החרדי לבנות "עדת-ישראל" במלבורן. בשנת 2008 נודע להנהלת בית הספר על טענות שלייפר התעללה מינית בתלמידות, והם קנו לה מיד כרטיס בכיוון אחד ושלחו אותה בחזרה לישראל.

יעקב ליצמן מגיע למועדון לילה  (צילום: מתוך "מועדון לילה", קשת 12)
שר הבריאות יעקב ליצמן | צילום: מתוך "מועדון לילה", קשת 12

"'עדת ישראל' הוא בית הספר האולטרה-אורתודוקסי היחיד במלבורן", סיפרה מאייר. "לייפר הגיעה כשהייתי בערך בת 15 וכבר מהרגע הראשון היא פגעה בי, התעללות שנמשכה עד שהיא עזבה את אוסטרליה. שבע שנים. כשהייתי תלמידה היא הייתה מוציאה אותי מהכיתה, ובהמשך, כשעבדתי בעצמי כמורה וכבר הייתי נשואה, הייתי כפופה לה וההתעללות נמשכה. היא התעללה בי אפילו כשהייתי בחודש השני של ההיריון".

ארבע שנים לאחר שהחלה ההתעללות המינית, ניקול גילתה שלייפר פוגעת לא רק בה אלא גם באחותה אלי. "היינו במחנה קיץ של בית הספר. אני הייתי אז מורה צעירה ואחותי תלמידה. ישנו באותו חדר ביחד עם מלכה. היא כנראה הייתה בטוחה שאחותי ישנה, אבל היא לא ישנה, ובעצם ראתה את מלכה פוגעת בי. למחרת בבוקר היא הוציאה אותי מהחדר ונשארה שם לבד עם אחותי. ככה הבנו ששתינו קורבנות שלה".