עשרה חודשי מאסר בפועל ועוד חמישה על תנאי נגזרו היום (שני) על ניצב בדימוס ניסו שחם, שהורשע בסוף ספטמבר האחרון בעבירות מין והפרת אמונים. ההרשעה הגיעה בעקבות ערעור המדינה על פסק הדין מאפריל 2018, בו זוכה שחם משבעה מתוך שמונת האישומים בהם הואשם. בית המשפט קבע עוד כי שחם יפצה שתיים מהנשים שהטריד ב-1,500 שקלים כל אחת ואישה נוספת ב-500 שקלים, והשית עליו קנס בסך 7,500 שקלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנוסף נגזרו על שחם 5 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, בתנאי שלא יבצע עבירות של מרמה והפרת אמונים ומעשה מגונה ו-3 חודשי מאסר על תנאי לאותה תקופה בתנאי שלא יבצע הטרדה מינית. "נפגעו כאן ערכים מוגנים: פגיעה בציבור, עובדי הציבור, וטוהר המידות של עובד הציבור", נימק השופט שמואל מלמד בבית משפט השלום בתל אביב בפתח דבריו. "הנאשם היה בניגוד עניינים כשהיה לו עניין עם נשים מחוץ לעיסוקו המשטרתי. ככל שמדובר בריבוי מעשים הפגיעה בערך החברתי קשה יותר".

השופט ציין כי "הטלת עונש מאסר על הנאשם יש בו כדי לפגוע בו בצורה קשה, במיוחד בשל דרגתו בארגון המשטרתי. לעונש יהיו גם השפעות קשות על משפחתו של הנאשם". עם זאת, הוסיף השופט כי "נוכח העובדה שהנאשם לא נשא אחריות, לא נעשו מעשים לתיקון מעשיו של הנאשם - בעיקר מול השוטרים בארגון".

"יחסים מעוותים"

השופטים קבעו בספטמבר כי היחסים בין שחם לשוטרות שהיו כפופות לו היו "יחסים מעוותים", וכי "ניצול מרות עשויה ללבוש מגוון צורות. ניצול יחסי מרות משמשת כאמת מידה בין אסור למותר". עוד כתבו השופטים: "הפער העצום בין שחם לשוטרות הוא קרקע פוריה להעצמת עשבים שוטים של ניצול מרות – אין מדובר בהתנהגות פגומה אתית, אלא בהתנהגות פלילית".

"יחסיו של שחם עם שוטרות זוטרות, ומבלי שטרח למשוך ידיו מענייניהן, מהוות הפרת אמונים ופגיעה באמון הציבור", כתבו עוד. "אין במישור המשמעתי כדי לתת מענה הולם למעשיו. מעשיו מביאים את הדברים מהמרחב האפור לשחור. בארגון כזה, ניצול המעמד והדרגה לצורך ניצול מאוויים מיניים הוא בעל חומרה ייחודית".

הפרשה נחשפה לראשונה בשנת 2012, וכתב האישום הוגש ב-2013. לפי כתב האישום, במהלך שירותו בכמה תפקידי קצונה בכירים במשטרה, שחם יצר קשרים בעלי אופי מיני עם שוטרות צעירות שהיו כפופות לו. הקשרים כללו התקשרויות טלפוניות אינטנסיביות, כמו גם מפגשים מיניים מזדמנים.

שחם עצמו הכחיש פעם אחר פעם כי ביצע עבירות מין. "הודיתי, סיפרתי את העובדות – נישקתי וקיימתי קשרים, לא עשיתי שום עבירה", אמר בריאיון לאולפן שישי. "אני לא מנסה לברוח מזה. לא רק הודיתי בזה, אלא גם סיפרתי לחוקרים דברים שהם לא ידעו, על עוד נשים".