השייח' המסית ראאד סלאח - שוב בדרך לכלא? השייח' ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, הורשע הבוקר (ראשון) – לאחר שהואשם בהסתה לטרור ובתמיכה בהתארגנות בלתי מותרת. סלאח כבר ישב בכלא בעבר על הסתה ועבירות נוספות: לפני שנתיים הוגש נגדו כתב אישום חמור, והבוקר (ראשון) פסק בית המשפט בעניינו והרשיע אותו בכל הסעיפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופט שלמה בנג'ו מבית משפט השלום בחיפה הרשיע את סלאח גם בתמיכה בהתארגנות בלתי מותרת וגם בהסתה לטרור. "דבריו של הנאשם באירועים השונים שנפרסו בכתב האישום שנדון בהחלטה זו, חצו לעמדתי את
המותר והאפשר, לפי החוק, ועל כן הם אינם חוסים תחת חופש הביטוי, הם הרחיקו לכת למחוזות רחוקים, שבינם לבין מימוש עקרון חופש הביטוי אין דבר וחצי דבר", כתב. 

כתב האישום הוגש נגדו לפני שנתיים לאחר שסלאח שיבח את מבצעי הפיגוע הקטלני בהר הבית ב-2017. סלאח נעצר ביולי 2017, זמן קצר לאחר ששוחרר מהכלא. בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז חיפה (פלילי) נטען כי סלאח "פרסם במספר הזדמנויות שונות דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו, ועל פי תוכנם של הפרסומים והנסיבות שבהן פורסמו יש אפשרות ממשית שיביאו לעשיית מעשה טרור". בין השאר נטען בכתב האישום שסלאח שיבח את מבצעי הפיגוע בהר הבית, שבו נרצחו שני שוטרים.

סלאח. יישאר במעצר
הואשם בהסתה חוזרת ונשנית לטרור. סלאח | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כתב האישום מתאר את האמירות המסיתות של השייח' לאחר שחרורו מהכלא, שם ריצה עונש מאסר בגין הסתה לגזענות והסתה לאלימות. על רוצחי השוטרים בהר הבית אמר ביולי 2017: "ברגעים האלה עלינו לעמוד כבית אחד, כמשפחה אחת. ניפרד מהשהידים שלנו ונאחל להם להצטרף אל הנביאים, הצדיקים והשהידים. ברגעים האלה נתפלל לאלוהים שיעלה את ערכם במרומים בגן העדן".

במקרה אחר שיבח את המוראבטון והמוראבטאת שנמצאים ברחבת הר הבית מדי יום. "הם אינם מפסיקים לשמור, ולהתעמת עם הכיבוש הישראלי, להתעמת עם הנשקים של הכיבוש הישראלי, עם האלות של הכיבוש הישראלי ולא מפחדים להיפגע, להיפצע, להיעצר, לא פוחדים אלא מאללה, אלוהים העצום מלך בורא שמים וארץ, חסד האל."

על פי המשטרה, התבטא השייח בצורה מסיתה בפני קהל - וחלק מהתבטאויותיו פורסמו בכלי התקשורת. במשטרה הדגישו כי דבריו נאמרו במספר הזדמנויות שונות שאירעו כולן לאחר שהתנועה הוצאה מחוץ לחוק.

לאחר הנאומים סלאח נעצר בחשד להסתה במספר אירועים. במשטרה ציינו אז כי מהחקירה עולה כי דבריו של סלאח מביאים את קהל מאזיניו לכדי כוונה וניסיון לבצע פיגועים בפועל. "אותן התבטאויות מעוררות חשד לביצוע עבירות הסתה לאלימות ולטרור ותמיכה, חברות או פעילות אסורה", ציינו.