על רקע הסערה הציבורית והפוליטית בעקבות החשיפה במהדורה מרכזית על אופן גביית עדותו של ניר חפץ, עד המדינה בתיק 4000, הגיש הבוקר (רביעי) ח"כ גדעון סער הצעת חוק במסגרתה לבית המשפט תהיה סמכות נרחבת יותר לפסילת עדות שנגבתה באמצעים פסולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המחוקק הישראלי לא העניק לבתי המשפט סמכות כללית לפסול ראיות שהושגו שלא כדין", נכתב בהצעת החוק שהגיש סער. "והסתפק בקביעת שלוש הוראות חוק ספציפיות הפוסלות ראיות שהושגו בניגוד לאמור". בין שלושת ההוראות מפרט חבר הכנסת מהליכוד את החוק להאזנת סתר והחוק להגנת הפרטיות.

ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ
צילום: פלאש 90

סער מדגיש בהצעה שהגיש כי החוק אינו קובע חובת פסילה אלא מעניק לבתי המשפט והשופטים סמכות נרחבת יותר בשיקול הדעת לפסול ראיות: "גם לפי העבירה שבה מואשם הנאשם ועוצמת הפגיעה בזכויותיו על ידי רשויות החקיקה".

"הצעת החוק הזו באה להרחיב את כלל הפסילה שנקבע בעבר", הדגיש סער. "ולאמץ תחתיה כלל פסילה חקיקתי רחב יותר המעניק משקל משמעותי יותר לזכותו של הנאשם להליך הוגן". על פי הצעת החוק "כלל זה יחול בכל מצב בו ננקטו אמצעים פסולים כנגד נחקרים, חשודים, נאשמים, עדים או כל אדם אחר".

"נרוקן אותך מנכסיך" - הלחצים שהופעלו על ניר חפץ

עדותו של ניר חפץ, מי שהיה אחד מהקרובים ביותר לראש הממשלה נתניהו, נחשבת למרכזית מאוד בתיק 4000, אך כעת עולה חשד שהיא נגבתה באמצעים פסולים. אחרי שביום שני חשפנו את "בעיות הזיכרון" ושינויי הגרסאות בעדותו, אמש במהדורה המרכזית פורסמו פרטים נוספים על החקירה ועל הלחצים הכבדים שהופעלו על חפץ.

איומי החוקרים על ניר חפץ
איומי החוקרים על ניר חפץ | עיבוד: none, החדשות 12

"אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת", אמרו החוקרים לחפץ. "ולכל אותם מסתורים, ודברים חבויים, אנחנו נגיש לך אותם וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך פה בראש יהיה פה בחדר הזה"

איומי החוקרים על ניר חפץ
איומי החוקרים על ניר חפץ | עיבוד: none, החדשות 12
חוקרי המשטרה הפעילו על חפץ גם לחצים כלכליים ואיימו עליו שיפגעו לו בנכסים: "זה כסף. אנחנו יודעים להתעסק בכסף. אנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך"

החוקרים המשיכו בלחצים הקיצוניים ורמזו כי החלטותיו בנוגע האם לחתום על הסכם עד המדינה עלולים להשפיע גם על משפחתו. ""אני לא צוחק איתך ניר, ואני לא מרמה אותך", אמר החוקר "תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך"