התפתחות בחקירת יועצי רה"מ בחשד להטרדת עד המדינה: אחד הנחקרים בפרשה, יונתן אוריך, תקף אמש (שני) את התנהלות חוקרי המשטרה - במכתב שתוכנו נחשף לראשונה במהדורה המרכזית. בעקבות הפרסום בחדשות 12, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה למשטרה ודרש מהם תגובה לטענות של אוריך על הצצה להודעות שלו שלא קשורות לפרשה. ראש הממשלה נתניהו הגיב בזעם לפרסום בחדשות 12 וטען כי "מנסים להלך אימים על סביבתי הקרובה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי המכתב ששיגרה עורכת דינו של אוריך, חוקרת המשטרה תיעדה התכתבויות מהטלפון שלו - והעבירה אותן בקבוצה שעוסקת בדיונים על תיק 4000. פרקליטתו של אוריך, דובר הליכוד ומיועצי התקשורת הבכירים מהצוות של נתניהו, שלחה הערב מכתב ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט - ובו שורה של טענות על התנהלות חוקרי המשטרה אתמול במהלך החקירה באזהרה של אוריך.

המכתב נשלח תחת הכותרת: "חדירה בלתי חוקית לטלפון הנייד של יונתן אוריך" עו"ד נועה מילשטיין, שמייצגת את אוריך, טענה בפנייה כי חוקרת המשטרה ביקשה מאוריך לפתוח את הטלפון הנייד ולעיין בהתכתבות בינו לבין עופר גולן, דובר משפחת נתניהו ומנהל קמפיין הליכוד. החוקרת, כך על פי הטענה, לא מציינת בפניו שיש לו זכות לסרב.

המכתב של פרקליטתו של אוריך ליועמ"ש (עיבוד: החדשות12)
המכתב של פרקליטתו של אוריך | עיבוד: החדשות12

ההודעות הועברו בקבוצה בשם "השלמות תיק 4000"?

במכתב ציינה עורכת הדין כי החוקרת בדרגת פקד "דרשה ממנו לקבל את קוד הכניסה לטלפון שלו. בשלב מסוים ביקשה ממנו לפתוח את הטלפון הנייד ולתת לה לעניין בתכתובות בינו לבין מנהל הקמפיין".

עוד מתחה עורכת הדין ביקורת על התנהלות המשטרה: "הגם שעורך דינו של שלמה פילבר הבהיר במסגרת ריאיון שעד המדינה מעולם לא שמע את הדברים בזמן אמת וממילא לא הוטרד על ידם, סבורה המשטרה שיש באירוע שהתקיים במסגרת קמפיין הבחירות משום הטרדת עד".

אוריך אפשר לחוקרת שעיינה בהתכתבות ולקחה את הנייד מחוץ לחדר החקירות. כשחזרה, אוריך הבחין - כך על פי פרקליטתו - שהחוקרת עיינה בהתכתבויות נוספות שאינן קשורות לפרשת ההטרדה.

עו"ד נועה מילשטיין (צילום: ניר קידר)
עו"ד נועה מילשטיין | צילום: ניר קידר

הדברים הגיעו לשיאם כשלטענת אוריך היא הקלידה פרטים ומידע שהיא מוציאה מהמכשיר שלו לקבוצה של אפליקציית טלגרם שנקראת "השלמות לתיק 4000". אם הטענות נכונות, הן מעידות על כך שמידע מהטלפון של היועץ והדובר משמש גם לחקירת פרשות אחרות.

נתניהו: "אסור לנהוג כך, לא חיים במשטר אפל"

בתגובה לפרסום כתב נתניהו ברשתות החברתיות: "החרמת הטלפונים של יועציי הקרובים היא פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ובזכות לפרטיות שעומדת לכל אזרח. אנחנו לא חיים במשטר אפל ואסור לנהוג כך. המטרה היא להלך אימים על סביבתי הקרובה ובדרך זו לשלול את יכולתי להגיב למבול ההדלפות הפליליות שנמשך נגדי ללא הפסקה. למה את זה לא חוקרים?".

 

 

 

n12
אוריך טוען: הסתכלו במסרים שנשלחו לעופר גולן

אתמול פורסם כי גולן ואוריך נלקחו לחקירה באזהרה בחשד להטרדת עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר. אוריך נחקר בחשד להטרדת עד וקשירת קשר לביצוע עוין, על ידי שליחת רכב לאזור מגוריו של פילבר שהשמיע קריאות בעניינו של עד המדינה. אוריך נחקר אתמול באזהרה וגולן נחקר כבר ביום חמישי. 

היום שני בכירים נוספים בצוות הדוברות של הליכוד מסרו גם הם גירסה: מנהל קמפיין הליכוד, ישראל איינהורן, נחקר באזהרה בחשד למעורבות בפרשה ומכשירו הנייד הוחרם.

גם מנהל מערך הניו מדיה בליכוד, טופז לוק, העיד בפרשה. לוק מסר גדות פתוחה אך בניגוד לעמיתיו לא נחקר באזהרה. מכשיר הטלפון שלו לא הוחרם בתום העדות.

בהודעה מיוחדת שפרסמו מוקדם יותר הפרקליטות והמשטרה נכתב שהליך החיפוש בטלפונים הניידים נחוץ מאוד לחקירה. יחד עם זאת, גורמי אכיפת החוק הבהירו שההליך יתנהל בפינצטה - כלומר, תועבר בקשה לבית המשפט לחפש מידע נקודתי. בבקשה תועלה הצעה שאחד השופטים שיבחרו הוא זה שיאתר את החומר המדובר.

כנימוק להסברת ההליך יוצא הדופן, הן הפתיחה בחקירה והן החרמת הטלפונית אומרים בפרקליטות ובמשטרה שרשויות אכיפת החוק רואות בחומרה רבה כל ניסיון להלך אימים על עדים או להטרידם בכל דרך.

נתניהו ופילבר (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90 )
נתניהו ופילבר, ארכיון | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90