פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (רביעי) לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד מג'ד עליאן, תושב הכפר בית צפפא שמדרום לירושלים, כשבועיים לאחר שבביתו נמצאה מרים פרץ ז"ל ללא רוח חיים. סעיף ההמתה בקלות דעת הוסר מכתב האישום, ועליאן מואשם בעבירה של הדחת קטינה לסמים מסוכנים וכן בהחזקה ושימוש בסם מסוכן בלבד. בנוסף להגשת כתב האישום, הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. הדיון הבא בעניינו יתקיים ביום שלישי בשבוע הבא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עורך הדין איתמר בן גביר שמלווה את משפחת פרץ הביע את תקוותו שכתב האישום ישתנה בעתיד, אולם מכיוון שהמשפחה לא אישרה את נתיחת גופתה של הצעירה לאחר המוות - לא ניתן לקבוע סיבת מוות וודאית ולכן הוחלט שלא להאשים את עליאן גם בהמתה. בני המשפחה הביעו את אכזבתם לנוכח החלטת הפרקליטות  וטענו: "האישום הנכון הוא רצח".

מרים פרץ ז
מרים פרץ ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

עו"ד בן גביר מסר בתגובה לכתב האישום: "המשפחה מאוכזבת שהפרקליטות לא ייחסה בשלב זה עבירת המתה לנאשם. יחד עם זאת, בשיחה עם הפרקליטים המטפלים בתיק ובהם סגן פרקליט מחוז ירושלים ארז פדן ועו"ד שרית רייך, נמסר לי מפורשות שהם בוחנים אפשרות זו וממתינים לתוצאות בדיקות המשפחה".

עוד הבהיר בן גביר: "לא ננוח ולא נשקוט עד שהרוצח הזה יבוא על עונשו, המשפחה תלווה את התיק ותעשה הכל על מנת שפושע שלקח נערה, הדיח אותה,סימם אותה ואף גרם למותה, לא יתחמק מעונש".

מכתב האישום עולה כי ב-23 באוקטובר, סמוך לשעה 17:00, הגיע הנאשם, מג'ד עליאן, לתחנה למכירת סמים ליד התחנה המרכזית בתל אביב על מנת לרכוש סמים מסוכנים מסוג הרואין ומתאמפטאמין. בסמוך לתחנת הסמים פגש הנאשם במרים פרץ בת ה-17. פרץ ביקשה מעליאן שירכוש עבורה סמים מסוכנים בתחנה, מפני שמסרבים למכור לה. היא נתנה לו סכום כסף, והנאשם נכנס לתחנת הסמים ורכש שתי מנות סם מסוג הרואין. לאחר מכן, כך על פי כתב האישום, לקח עליאן את פרץ לגן ציבורי סמוך, ושם נתן לה מנה אחת של סם מסוג הרואין ומנה אחת של מתאמפטאמין וכן השתמש בעצמו בסם.

מג'ד עליאן, חשוד בהמתה בקלות דעת של בת 17 בירושלים
הנאשם מג'ד עליאן בבית המשפט, ארכיון | צילום: מיכל צ'ין, החדשות 12

עוד עולה מכתב האישום כי לאחר מכן נתנה פרץ לעליאן סכום כסף נוסף על מנת שיקנה עבורה מנה נוספת של סם מסוג הרואין, והנאשם לקח אותה למלונית כדי להעביר שם את הלילה. מאוחר יותר עזבו השניים את המלונית ונסעו באוטובוס לירושלים, ובסמוך לשעה 1:00 לפנות בוקר הגיעו לבית משפחתו של עליאן בבית צפפא שם נתן הנאשם לפרץ מנת סם נוספת מסוג הרואין, וכן השתמש בסם בעצמו. כשתי דקות לאחר מכן התחילה פרץ לרעוד ולקפוץ את ידיה למשך מספר שניות וכעבור כמה דקות הלכה לישון יחד עם הנאשם. זמן מה לאחר מכן, יצא הנאשם מהחדר להשיג מנת סם נוספת, במועד שאינו ידוע במדויק. אז, בעודה שכובה בחדר, נפטרה הקטינה.

יוסף חיים פרץ, אחיה של מרים, אמר בתום הדיון בבית המשפט: "חרפה, איך רוצח שרצח ילדה, השאיר אותה למות, נתן לה סמים, לא מואשם אפילו לא בהריגה? לא ברצח? לא בכלום? זה אומר שהבן אדם הזה עוד שנתיים בחוץ, אתם יודעים מה זה אומר? שמחר-מחרתיים הוא מגיע לבן אדם הבא, משדל את הבן אדם הבא ורוצח את הבן אדם הבא. לא סתם האדם הזה הורשע 13 פעמים והוא השתחרר והנה עכשיו הוא בחוץ ורצח ילדה. פשוט בושה וחרפה, זה פשוט גועל נפש, אני מצטמרר ממה שקורה פה, אני לא מאמין שקורה דבר כזה. הכתובת הבאה כבר בדרך לבן אדם הבא".

מרים פרץ ז
צילום: באדיבות המשפחה

עוד הוסיף האח ואמר: "אנחנו מתכוונים להילחם בכל הכוח ולעשות כל מה שיש בכוחות שלנו לעשות, כל דבר, להגיע לכל מקום, אם זה לכנסת או לכל בתי המשפט ולהפעיל את כל עורכי הדין, לעשות הכל כדי שהאדם הזה יואשם ברצח. אני בהלם שאין לו אפילו את הסעיף הזה, כאילו כלום לא היה. ברור שנתבע אותו, אין דבר שלא נעשה".

לאחר שנשאל מה עובר על בני המשפחה בימים האחרונים, השיב האח: "כעס, תסכול, כאב, אובדן, פשוט החיים שלנו השתנו. היינו משפחה שמחה, מחייכת, פורחת, אחד תומך בשני,  עכשיו המשפחה התפרקה, אימא שבורה, אבא שבור, פשוט המשפחה לא מתפקדת, זה הרס אותנו וגמר אותנו והמקרה הבא אצל המשפחה הבאה - זה כבר בדרך".

עו"ד שרית רייך אבניאל מפרקליטות מחוז ירושלים מסרה: "כתב האישום שהגישה היום פרקליטות מחוז ירושלים מבטא את החומרה היתרה באספקת סמים מסוכנים לקטינים, אוכלוסייה חשופה ופגיעה במיוחד, ואת הסיכון הרב בחשיפת נערים וצעירים לשימוש בסמים. בהתאם לכך ייחד המחוקק עבירה שעונשה עד 25 שנות מאסר למעשה זה של אספקת סמים לקטינים".

מרים פרץ ז
צילום: באדיבות המשפחה

העונש על הדחת קטין לסמים הוא עד 25 שנות מאסר בפועל, כאשר ישנה חובת מאסר ללא אפשרות לתת עבודות שירות או חלופות מאסר אחרות. יחד עם זאת, מכיוון שהדיונים בעיינו של עליאן מתקיימים בבית משפט השלום - העונש המקסימלי הוא 7 שנות מאסר בלבד.

בדיון הקודם בהארכת מעצרו שהתקיים ביום ראשון האחרון, צעקו בני משפחתה של פרץ קריאות גנאי וקללות לעבר עליאן, ובעת שהחלו הנוכחים להתפרע הוצא עליאן מהאולם עוד לפני שהסתיים הדיון. במהלך אותו הדיון טען עליאן כי כשיצא מביתו -  לא ידע כי קרה דבר מה לנערה. במקרה נוסף טען כי לא ידע שמדובר בקטינה, אך בית המשפט לא השתכנע מדבריו. 

עבד דראושה, סנגורו של עליאן, מסר בתום הדיון הקודם: "לא ניתן לצפות מאדם, שמכור שנים רבות לסמים קשים שבשעת המעשה היה 'גמור' ולא שפוי, שיטפל בה ויעניק טיפול רפואי או יזעיק מד"א. ידוע שאנשים שמכורים לסמים קשים מטפלים בעצמם. הוא לא סבר לרגע שתהיה תוצאה טרגית כזו. נצלם את חומר הראיות ואני מאמין שלא תהיה הרשעה בעבירה של המתה בקלות דעת וימים יגידו". עורך הדין הוסיף ואמר כי עליאן מביע חרטה: "הוא המום, הוא עצוב ובדיכאון, היה לו בכי מר בעת שידע שהמנוחה נפטרה".

עבד דראושה, סנגורו של עליאן
עו"ד עבד דראושה, סנגורו של מג'ד עליאן | צילום: none, החדשות 12

מהמשטרה נמסר כי החקירה החלה לאחר שהשוטרים הוזעקו לביתו של עליאן ומצאו את הנערה ללא רוח חיים. הוא נעצר עוד באותו הערב ומעצרו הוארך מספר פעמים. החוקרים סיפרו גם שנתקלו בקושי רב לחקור את הנאשם, בעיקר בגלל שהוא חווה תסמיני גמילה מהסמים.