אחרי שאמש (שני) נחשפו במהדורה המרכזית תמלילי החקירה של עד המדינה ניר חפץ בתיק 4000, לפיהם שינה גרסאות מספר פעמים, המידע המרכזי והדרמטי הוא זה שלא ניתן כרגע לחשוף. המידע שהגיע לידי חדשות 12 העלה את החשד שהחוקרים הפעילו על חפץ לחצים פסולים וקיצוניים שגרמו לו לחתום על הסכם עד המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפעולה המדוברת לא הייתה ידועה ליועץ המשפטי לממשלה, אומר גורם בפרקליטות. אך שם טוענים כי מדובר על תרגיל חקירה לגיטימי ומוכר שנעשה מעת לעת בחקירות מורכבות.

בפרקליטות החליטו לבדוק את אופן התנהלות חוקרי המשטרה מול עד המדינה ונראה כי חלק מהדברים שהטיח החוקר בחפץ היו אסורים. עם זאת, נראה שלא יהיו לכך השלכות מרחיקות לכת.

על הסתירות  ו"בעיות הזיכרון" של חפץ, אומר אותו גורם כי לא מדובר על התנהגות חריגה. ההערכה בפרקליטות היא שעדותו של חפץ אמינה, זאת לאור העובדה שהעדות מגובה בקלטות ומסמכים – ראיות מוצקות שאותן לא ניתן לעוות או לשנות.

היועמ"ש: פעולות שבוצעו שלא כשורה - ייבדקו

בצל הסערה שנוצרה אודות הפרסום, הגיב היום היועמ"ש לטענות העיקריות שעלו מהתמלילים. "נחה דעתי שחוקרי המשטרה הבהירו לעדי המדינה כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת, וכי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי ומרצון", כתב מנדלבליט. "כן צוין, כי תנאי לעריכת הסכם עד מדינה הוא אמירת אמת בלבד".

מנדלבליט הוסיף והבטיח כי פעולות שבוצעו שלא כשורה – ייבדקו. "יש להבחין בין בחינת הטענות הקשורות לעדי מדינה, בכל הנוגע לאמירת אמת על ידם, לבין הטענות לפעולות לא תקינות במהלך החקירה", הסביר. "לכן, לצד הדברים האמורים, הובהר כי ככל שיימצא במסגרת הטיפול בתיקים כי בוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר ייבחן ויטופל כנדרש".