מנהל בית ספר לשעבר בן 68 נשלח השבוע לכלא בגין עבירות מין בילדות בנות 9 ו-10. שופט בית משפט השלום בירושלים גזר עליו 4.5 שנות מאסר ומתח ביקורת חריפה על קו ההגנה המפוקפק:  "לא ראיתי כי הנאשם זכאי לשבח ולהערכה על כך שלא פגע מינית בתלמידות אלא 'רק' בשלוש ילדות רכות בשנים שנקלעו לחנותו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופט ירון מינטקביץ' דן השבוע בעונשו של מוסא פואקה ממזרח ירושלים, שהורשע ב-4 עבירות של מעשה מגונה בקטינות ושתי עבירות נוספות של ניסיון למעשה מגונה בקטינות. לאחר שפואקה טען בבית המשפט כי התייחס לאחת הילדות כמו לנכדתו, קבע השופט: "הפער בין המצג אותו ניסה ליצור הנאשם ובין חומרת מעשיו ועוצמת פגיעתו – מצמרר".

פואקה, שיוצג על ידי עו"ד אריאל עטרי, ניהל בעבר בית ספר, בזמן המעשים (2017-2018) החזיק וניהל חנות מכשירי כתיבה ומתנות בצור באהר שבמזרח ירושלים: החנות שימשה גם כספריה וכללה חדר פנימי (מחסן), שאליו לפי כתב האישום לקח את אחת הילדות ופגע בה מינית.  

"אל תספרי - או שיכו אותך"

לפי כתב האישום שבו הורשע פואקה, בילדה בת תשע ביצע בגופה עבירות מין (מעשים מגונים) במחסן תוך כדי שהוא מפשיט אותה, נוגע בה ובאחד המקרים גם גרם לה לכאבים. בפעם השלישית שניסה לפגוע בה הצליחה הילדה לחמוק ממעשיו – ולא חזרה יותר לחנות. הוא אמר לילדה שאסור לה לספר לאף אחד על מעשיו, אחרת הוריה יכו אותה – וגם אותו.

במקרה אחר שמתואר בכתב האישום נגע במכוון בישבנה של ילדה בת 10 שהתכופפה להרים מטבע – ואז הצמיד אותה אליו. הוא ניסה לעשות זאת שוב בפעם נפרדת אך הילדה הסיטה את ידו. עבירה דומה ביצע בילדה אחת בת תשע, שהגיעה לחנות עם אחותה. גם במקרה זה נגע בישבנה של הילדה כשהתכופפה.

פגיעה מינית, אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: ShutterStock

המדינה דרשה עונש מאסר של 4.5 שנים, בנוסף למאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננות. המדינה קראה לשופט להתחשב בחמורת העבירות, הפגיעה בילדות, פער הגילים וניצול העובדה שהילדות נהגו לבלות ולרכוש מוצרים בחנות שלו. עוד קראה התביעה להתחשב בכך שהנאשם, שאין לו הרשעות קודמות, לא קיבל אחריות למעשיו.

פרקליטו של פואקה הבהיר כי הנאשם "מבוגר ולא בריא", והפך מאדם בעל מעמד בקהילה לעבריין מורשע: "מאחוריו קריירה מרשימה כמנהל בית ספר מוערך ואהוב". עוד הדגיש עו"ד עטרי כי למרות שניהל בעבר בית ספר לבנות, הוא לא ביצע "מעשים דומים בתלמידותיו – והיו לו אינספור הזדמנויות לכך". השופט דחה את הטענה ואמר כי לא מגיע לפואקה "צל"ש", על כך שלא פגע בתלמידות.

עו"ד עטרי חלק גם על הטענה שהמעשים גרמו לנזק ממשי לילדות – והדגיש כי המתלוננת הראשונה המשיכה לחזור לחנות. לדבריו, האישומים על הנגיעה בגופן של שתי המתלוננות האחרות הן "ברף הנמוך". על סמך טענות אלו, ביקש להימנע ממאסר בפועל לפואקה, שלא ביקש לומר דבר במשפט. גם עמדה זו נדחתה באופן גורף על ידי השופט.

השופט הזדעזע מהמקרים המתוארים: "מעשים בזויים, ניצול תמימותן של ילדות רכות"

השופט קבע כי פואקה "ניצל את תומתה ותמימותה של ילדה כבת 9 על מנת לספק דחפים סוטים ומעוותים". לדבריו הילדה ראתה בפואקה "דמות מיטיבה" אך הוא ביצע "מעשים בזויים ומעוררי שאט נפש, המצויים ברף החומרה הגבוה של עבירת המעשה המגונה". השופט גם דחה את הטענה שחזרתה של בת התשע לחנות מעידה שלא נגרם לה נזק: "מדובר בילדה בת 9 אשר חוותה פגיעה מינית חמורה ולא ניתן להגיע לכל מסקנה מהעובדה שחזרה לחנות לאחר שפגע בה".

"אין ספק כי הפגיעה המינית אותה חוותה המתלוננת הותירה צלקות בנשמתה ותלווה אותה לאורך חייה". השופט אף אמר כי היה נוטה להטיל שבע שנות מאסר, אך המדינה ביקשה רק 4.5 שנים – "לא אחמיר עם הנאשם מעבר לעמדתה של המאשימה".

חשד למעשה מגונה בקטינה
צילום: החדשות

השופט ציין כי גם שתי עבירות המין האחרות, שכללו נגיעה בישבנן של ילדות שנכנסו לחנות, מהוות "מעשים בזויים, ניצול תמימותן של ילדות רכות". השופט ציין כי חומרת מעשים אלו פחותה מהאישום הראשון, אך אמר כי העונש שביקשה המדינה "מקל מאוד" לעומת הפסיקות בנושא – אך לבסוף קיבל את הבקשה.

עוד עקץ השופט את הנאשם ופרקליטו: "כל עדויות ההגנה תיארו את הנאשם באותן המילים בדיוק – אבהי ורחום. קשה להניח כי מדובר במקריות צרופה ונוצר הרושם כי כל העדות חזרו על אותו מסר אחיד". פאוקה ניסה לטעון כאילו התנהג למתלוננת הראשונה כמו סבא, והשופט קבע: "הפער בין המצג אותו ניסה ליצור הנאשם ובין חומרת מעשיו ועוצמת פגיעתו – מצמרר".

לבסוף גזר 4.5 שנות מאסר בפועל, שנת מאסר וחצי על תנאי ופיצוי בסך 45 אלף שקלים למתלוננת הראשונה ו-12 אלף שקלים לכל אחת משתי המתלוננות הראשונות.

"בית המשפט גזר 4.5 שנות מאסר, לאחר שהרשיע את הנאשם בכך שקנה את אמונן של ילדות בנות 9-10 אשר באו לחנותו, נתן להן מתנות פעוטות ערך וביצע בהן מעשים מגונים, ובנוסף ביקש מהן לשמור על סוד הדברים", מסר עו"ד אורי גולדשטיין מפרקליטות מחוז ירושלים. "הפרקליטות מבקשת לחזק את ידי הנפגעות, ילדות צעירות אשר יישאו את צלקות הפגיעה המינית לאורך חייהן, ותמשיך לפעול למיצוי הדין עם עברייני מין".