ניסיון חיסול עדת המפתח - בדרך למשפט: שני צעירים מיפו הואשמו היום (ראשון) בניסיון רצח של עדת תביעה מרכזית בתיק רצח. ביום חמישי הודיעה המשטרה על פיענוח הפרשה, והיום הוגש כתב אישום נגד השניים - פאדי עדס (27) וזאהר ביאדסה (21), תושבי יפו. לפי כתב האישום, השניים הצמידו מטען למכוניתה של העדה, שניצלה בנס עם ילדיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

פאדי עדס הוא אחיו של אחמד עדס, שמואשם ברצח של אשרף אבו קעוד - אב לחמישה שנורה ביפו לפני כשנה. שני אחים נוספים - עודאי וג'מיל - הואשמו בקשירת קשר לביצוע הרצח של אבו קעוד ועבירות נוספות, בכתב האישום שהוגש בחודש מרץ. זהאר, הנאשם השני בניסיון חיסול העדה, הוא מכר של שלושת האחים שמואשמים ברצח. 

המשטרה פיענחה רצח ביפו
המשטרה פיענחה רצח ביפו | צילום: דוברות המשטרה

כתב האישום נגד השניים הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי תל אביב על ידי עו"ד שלי קוטין מפרקליטות מחוז תל אביב. בכתב האישום נכתב כי לרכבה של העדה הוצמד מטען, בעת שילדיה בני ה-4 והשנתיים היו בו. השלושה נפצעו באורח קל בלבד. כתב האישום מייחס להם ניסיון לרצוח את שני ילדיה של העדה, אימה ואדם נוסף ששהו איתה ברכב - וגם עבירות נשק וקשירת קשר. פאדי עדס מואשם גם בשיבוש מהלכי משפט.

"הנאשמים גמרו אומר בליבם לרצוח את העדה במטרה למנוע את עדותה בבית המשפט בתיק הרצח", ציינה הפרקליטות בכתב האישום. "על מנת להוציא את כוונתם לפועל קשרו הנאשמים קשר עם אחרים שזהותם אינה ידועה, במסגרתו רקמו תכנית עבריינית לגרום למותה של העדה באמצעות הנחת מטעני חבלה ברכבה והפעלתם".

כך עקבו אחר רכבה של העדה

כתב האישום מתאר כיצד שני הנאשמים תכננו ופעלו לפוצץ את רכבה של העדה. "הקושרים עקבו אחרי העדה ותנועותיה, הצמידו לרכבה מכשיר עיקוב ועקבו אחריה באמצעותו באופן שאפשר להם לאתר את כתובת ביתה. בתאריך 12.10.19 הצמיד זאהר בעצמו או יחד עם מי מהקושרים מכשיר עיקוב נוסף, לאחר שהקודם הפסיק לפעול, שאליו הוצמד מטען חבלה מאולתר לרכבה של העדה שחנה מתחת לביתה. סמוך לאחר מכן הניחו הקושרים מטען חבלה נוסף ברכבה של העדה".

ב-13.10 עקבו אחרי תנועותיה של העדה והמתינו לה מחוץ לביתה. "בשעה 14:58 או סמוך לכך, יצאה העדה מביתה ונסעה ברכבה יחד עם אימה הנכה, שני ילדיה בני הארבע והשנתיים ואדם נוסף. במהלך נסיעתה, נסעו הנאשמים ברכב במסלול נסיעתה כשהם במרחק מספר דקות מאחוריה. במהלך הנסיעה צמצמו הנאשמים את המרחק בינם לבין העדה ונוסעי הרכב, באופן שבשעה 16:26 היו במרחק של כ-7 שניות מאחוריה. סמוך לצומת מחנה 80 / צומת חנה, הפעילו הנאשמים את מטעני החבלה כשהם מאחורי רכבה של העדה באופן שמטען החבלה הנוסף התפוצץ".

נזק רב נגרם לרכב מהפיצוץ והאישה וילדיה פונו לטיפול רפואי. יממה לאחר הפיצוץ, הנאשמים הסיעו את הרכב שבו השתמשו ביפו לקלקיליה – והשאירו אותו שם. לאחר מספר ימים פנה בעל הרכב למשרד הרישוי וביקש להורידו מהכביש.

"התנהגות שיש בה חציית קו אדום"

בבקשת המעצר כתבה עו"ד שלי קוטין: "כפי שעולה מחומר הראיות, המשיבים יחד עם אחרים, שזהותם אינה ידועה למבקשת, הגו תוכנית עבריינית יסודית, מורכבת, מתוחכמת ואכזרית לגרום למותה של א.א. וזאת אך ורק בשל היותה עדת תביעה מרכזית בהליך פלילי המתנהל נגד שלושת אחיו של משיב 1, ובכך לסכל את בירור האמת בתיק רצח".

עוד הוסיפה: "המשיבים הפעילו מטען שבכוחו להמית, לאור יום, בצומת דרכים מרכזי עמוס בכלי רכב ואך באורח נס לא נגרמו אבדות רבות בנפש. נחישותם הרבה של המשיבים לגרום למותה של א.א. הניעה אותם להפעיל את מטעני החבלה גם כשהם יודעים כי עימה ברכב נוסעים נוספים, לרבות שני ילדיה הרכים בשנים, התנהגות שיש בה חציית קו אדום, אפילו בקרב העולם העברייני".