חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, הגיב הבוקר (חמישי) לעניין הציבורי הרב המחודש ברצח – ימים לפני העצרת לציון 24 שנים לרצח ועל רקע דבריו של ד"ר מרדכי קידר, שטען בנאום פומבי השבוע כי יגאל עמיר אינו הרוצח. בפוסט שפרסם בפייסבוק חשף עמיר כי המשפחה עובדת על בקשה נוספת למשפט חוזר – והצהיר כי אחיו רצה רק "לשתק" את רבין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בקשה דומה למשפט חוזר הוגשה כבר ב-2017 - וסורבה. "כשהתברר בשנים האחרונות שיש כל מיני מסמכים שמעידים על מעורבות של אחרים הוא הגיש בקשה למשפט חוזר שנדחתה", כתב חגי עמיר בפרופיל הפייסבוק שלו שנקרא "עמנואל גולדשטיין" (על שם הדמות מהספר 1984). "עכשיו עובדים על בקשה נוספת".

חגי עמיר הארכת מעצר
חגי עמיר, ארכיון | צילום: חדשות 2

 

עוד פירט עמיר, שריצה 16 שנות מאסר על מעורבותו, מספר סימני שאלה לכאורה בפרשה: "יגאל עמיר אכן ירה כדי לנטרל את רבין ולעצור את אוסלו. העובדות הן שרבין כלל לא הגיב לירי למרות שמדובר בכדורי הולופויינט שכוונו לעמוד השדרה ממרחק של חצי מטר לכל היותר".

על מעשיו של אחיו אמר: "הוא חשב שיש איזו תקלה ולכן ירה עוד פעמיים. כל הירי היה במצב עמידה גם שלו וגם של רבין, מעבר לזה הוא לא יודע כלום". בתגובה לאחד המגיבים אמר: "הוא לא רצה להרוג אלא לשתק להוציא את רבין מהמשחק" - ולכן לטענתו לכן לא כיוון לראשו של רבין. את הפוסט חתם במילים: "אלה העובדות".

בתגובות הסביר: "כשאתה יורה מטווח של חצי מטר לעמוד השדרה אתה מצפה שיקרה משהו, שהבן אדם ייפול או יברח, משהו, ולא קרה כלום - הוא המשיך ללכת ורק לאחר שלוש יריות הוא סובב את הראש".

עו"ד אריאל עטרי, סנגורו של יגאל עמיר, אמר אתמול לחדשות 12 בתגובה לפרסומים על דבריו של ד"ר קידר:
"במשך כל השנים ובשיחותי הרבות איתו מסר לי יגאל עמיר שיש שאלות לא פתורות רבות בפרשה וכי עוד לא נאמרה המילה האחרונה בשאלה מי אחראי למותו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין".

אמש פורסם במהדורה המרכזית סקר, שממנו עולה כי 40% מהישראלים מאמינים כי ישנה סבירות בינונית עד גבוהה לכך שיתקיים רצח פוליטי נוסף בשנים הקרובות. הסקר נערך בידי מכון המחקר רושינק עבור מארגני העצרת לזכר רבין, שתתקיים ביום שבת הקרוב בכיכר רבין בתל אביב.

39% מאמינים שסיכוי גבוה יותר שרוצח יגיע ממחנה הימין ויפגע בפוליטיקאי מהמרכז-שמאל, לעומת 21% שמאמינים כי הרוצח דווקא יגיע ממחנה השמאל ויפגע בפוליטיקאי ימני, ואילו 16% מאמינים שהרוצח דווקא יגיע מהמגזר הערבי ויפגע בפוליטיקאי מהימין.

על רקע סערת דבריו של ד"ר מרדכי קידר, לפיהן יגאל עמיר חף מפשע, הסוקרים מצאו כי כחמישית מהישראלים מאמינים שיש להעניק ליגאל עמיר חנינה. עם זאת, 63% מסכימים כי יש להשאירו במאסר עולם. 49% מהנסקרים מאמינים כי גם אילו רבין לא היה נרצח מעולם, השלטון בישראל 2019 היה בידי הימין – זאת לעומת 25% בלבד שמאמינים כי לולא היה נרצח, הייתה כיום ממשלת שמאל.

40% מהנשאלים מאמינים שהשיח בישראל היום אלים, מסית ומסוכן יותר משהיה בשנת 1995 לפני רצח רבין. לעומתם, 24% דווקא מאמינים שהשיח אז היה אלים יותר מהיום. ומי אחראי לשיח האלים? 37% מאשימים את כלי התקשורת, 29% את הפוליטיקאים ואילו 34% טוענים כי שני הגורמים אשמים באותה המידה.