בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על יוסף ברוך 20 שנות מאסר, חודשיים אחרי שהורשע ברצח אשתו דליה ז"ל. הרצח בוצע לפני כשנתיים במלון "רנסנס" בתל אביב, על רקע רצונה של אשתו לחזור מטורקיה לישראל ולהתגורר באשדוד. לאחר הרצח ניסה ברוך בן ה-65 להתאבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על ברוך נגזרו גם 24 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי בסך 120 אלף שקלים לבתם היחידה. שלושה שופטים מבית המשפט המחוזי בתל אביב – רענן בן-יוסף, אירית קלמן ברום ואברהים הימן – גזרו את עונשו, לאחר שהגדירו את מתחם הענישה הראוי – 18-24 שנות מאסר.

"יש לגזור את עונשו של הנאשם בשליש התחתון של מתחם הענישה בצד מאסר מותנה", החליטו – גם בשל היעדר עברו הפלילי. עוד כתבו השופטים: "הנאשם סבל מייאוש ומכלול הנסיבות התנקז אל יום האירוע הטראגי בו הנאשם קטל את המנוחה וניסה לשים קץ לחייו". עם זאת, ציינו, "התפתל ומסר גרסאות לא אחידות במהלך חקירותיו ועדותו".

"רצח כי קצה נפשו בטיפול באשתו"

ברוך לא הורשע ברצח בנסיבות מחמירות, אלא ב"עבירת הרצח הבסיסית". השופטים ציינו כי דליה ז"ל סבלה מבעיות רפואיות, גופניות ונפשיות ש"הכבידו על הנאשם – במועד הרצח המנוחה התנהגה בהיסטריה וקצה נפשו בטיפול בה".

בשופטים דחו את הטענה שיש לברוך "אחריות מופחתת" לרצח: "עמדו בפניו דרכים אחרות להתמודד עם קשייו, אך הוא בחר להמית את המנוחה - הנאשם רצח בכוונה". עם זאת, החליטו להקל עימו בגלל "ייאושו, רצונו לשים קץ לחייו וקורטוב הרחמים שליווה את מעשה הרצח בכך שהסתלקותו מהעולם תותיר את המנוחה ללא סיוע ולמעשה ללא אפשרות לחיות".

ברוך הואשם ברצח אשתו לפני כשנתיים. אחרי המעשה נמצאו גם מכתבים שהשאיר, בהם כתב: "בצער רב אני כותב איגרת זו ונאלץ לבצע פעולה זאת בצער רב, ומסיים את חיינו".

בני הזוג ברוך עזבו את ישראל בשנת 2001 ומאז התגוררו בטורקיה. לפני כשנתיים, בזמן ששהו בישראל, התעקשה דליה כי היא רוצה לחזור לארץ ולשכור דירה באשדוד. השניים שהו במלון רנסנס בתל אביב בזמן שהתגלע ביניהם ריב סביב הנושא – במהלכו חנק ברוך את דליה אשתו למוות כשהניח כרית על פניה.

אחרי שהרג את אשתו ניסה ברוך להתאבד. הוא בלע כדורים רבים וחתך את ורידיו, אך כוחות הצלה שהגיעו למקום הצליחו להציל את חייו. מותה של דליה נקבע במקום. בחקירתו טען ברוך שלא התכוון לחנוק אותה למוות אלא רק להשתיק אותה – וכי הסיבה למותה הייתה בכלל אירוע לבבי.

למרות הכחשותיו, בית המשפט קבע שברוך רצח את אשתו, ואף ניסה לטשטש ראיות. "מעשה זה", נכתב בהרשעתו של ברוך לפני כחודשיים בהתייחס לחניקת אשתו באמצעות הכרית, "מהווה את הסיבה ההכרחית לסיבת המוות".

"הוא ניסה להשתיק את צעקותיה בעזרת כרית וכשעזב אותה היא עוד הייתה בחיים", קבעו השופטים בהרשעתו. במשפט טען ברוך כי היה בפרץ רגשות וחש אובדנות ולכן אף כתב מכתבי פרידה ממנה, גם אלו חיזקו את עמדת השופטים כי ידע שהרג אותה בידיו: "גם מכתביו של הנאשם מתיישבים עם העובדה כי מותה וניסיון התאבדותו הם תולדה של הנאשם לסיים את חיי שניהם".