הרצח בירושלים - וסימני השאלה: היום (חמישי) תבקש המשטרה להאריך את מעצרם של שני החשודים ברצח עמוס סער בשכונת הר חומה אתמול. אלמנתו אורלי האשימה הבוקר את השכן ברצח ובריאיון לגלי צה"ל סיפרה על האיומים שספג סער. רם סער, אחד הבנים, תקף ואמר: "זה לא היה סכסוך שכנים, זה היה פסיכופת שבא ורצח את אבא שלי בדם קר".

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לקראת השעה 12:00 יובאו שני החשודים לדיון בעניינם בבית משפט השלום בירושלים, שבו תבקש המשטרה להאריך את מעצרם. "לפני שלושה ימים ראינו את השכן בפעם האחרונה, הוא אמר לעמוס שהוא ירצח אותו, שהוא יגרום לזה שהוא ימות", אמרה האלמנה אורלי לאילנה דיין. "אמרתי לעמוס להקליט אותו, אבל הוא לא הצליח למצוא את ההקלטה בטלפון. אמרתי לשכן 'עכשיו אני מזמינה לך משטרה שייקחו אותך' ואז הוא הלך".

עוד סיפרה על השכן: "הוא מעורער בנפשו ועמוס תמיד ניסה לשפוט אותו בטוב, הוא אמר לי 'הוא חולה נפש, הוא מסכן'". עוד אמרה: "מעולם לא היה לנו סכסוך שכנים, הרבה זמן השכן לא ניסה להגיע לדלת שלנו ולדבר איתנו". הסכסוך ככל הנראה החל בגלל כלבתה של המשפחה, אך אורלי סיפרה כי הכלבה עברה לאחד מילדיהם: "פתחנו לו תיק כי הוא איים על החיים שלנו ולשרוף לנו את הבית, התיק פשוט נסגר".

עמוס סער, הנרצח בשכונת הר חומה בירושלים
עמוס סער ז"ל שנדקר בשכונת הר חומה

"שמעתי בטלפון שאומרים 'אנחנו עושים החייאה'"

אורלי סער סיפרה כי אתמול לקחה יום חופש ולקחה את הבן הקטן שלהם לקניון עם אימה. "עמוס התקשר אליי ב-13:10, אני מדויקת כי בדקתי מתי דיברתי איתו פעם אחרונה. הוא התקשר ושאל אם אנחנו נהנים, מה אנחנו עושים. אמרתי לו שאבוא מוקדם הביתה, היה חשוב לנו להדליק נרות בזמן. אני לא יודעת איך אני מצליחה להמשיך הלאה".

עוד שחזרה את השיחה האחרונה: "אמרתי לו שהכנתי לו מרק ושיילך לאכול בבית. הוא הגיע לבית, לקח את הבן השני שלנו לעבודה שלו, חזר הביתה וישב לאכול – ואז דפקו וצלצלו בבית. עמוס יצא לפתוח את הדלת ושם הוא נדקר ונרצח".

"השכן שלנו ממול התקשר אלינו ב-14:10 ואמר לי 'תקשיבי, עמוס התמוטט פה, הוא לא מרגיש טוב, הוא כנראה קיבל מכה בראש, לא יודע בדיוק מה קרה לו, אנחנו מזמינים אמבולנס'. הוא לא רצה להגיד לי את האמת. לא שמעתי טוב בגלל ההמולה בקניון, העברתי לרמקול ואז הוא חזר על הדברים. שמעתי גם שהייתה שם המולה ושמעתי שאומרים 'אנחנו עושים החייאה'". לבסוף הרופא בבית החולים שערי צדק בירושלים סיפר לי כי הצוות נלחם על חיי עמוס, שנדקר פעמים רבות: "ביקשנו שיעשו הכול כדי להציל אותנו, חיכינו והתפללנו 

הבן: "היו איומים רציניים, התלוננו והתיק נסגר"

הבן רם סער אמר לחדשות 12: "אני לא רוצה להאריך במילים, אבא שלי היה בן אדם גדול, אדם טוב, אב מעולה, הוא נתן לנו הרבה כוחות, אנחנו כואבים עליו מאוד".

על החשוד ברצח אמרה: "השכן הזה הוא גר בבניין ליד, במרפסת מעל ההורים שלי תמיד היה מציק להם, מגיע אליהם, דופק להם בדלת, מאיים עליהם, הגשנו תלונה למשטרה ולא עשו עם זה כלום, התלונה נסגרה. ואתמול אבא שלי היה באמצע האוכל והוא דפק לו בדלת".

"אבא שלי תמיד התעלם ממנו ואמר שצריך להבין אותו, להתעלם ממנו, אמר שהוא לא יעשה כלום, שהוא לא באמת מתכוון למה שהוא אומר", הוסיף. "היו איומים רציניים, ואמא שלי הגישה תלונה במשטרה לפני כמה חודשים. רק שלשום הוא איים לרצוח אותו. אבא שלי אף פעם לא הרים עליו את הקול, או עשה לו משהו, הוא תמיד דיבר איתו והתפייס איתו והבין איתו".

זירת הדקירה בהר חומה
זירת האירוע בהר חומה, היום

 

סער נדקר אתמול למוות בבניין מגוריו בשכונת הר חומה בירושלים. הוא פונה במצב אנוש ותוך פעולות החייאה לבית החולים שערי צדק בעיר, שם נקבע מותו: המשטרה פתחה בחקירת המקרה ולאחר פריסת מחסומים באזור, נעצר תושב השכונה בחשד לרצח. לאחר מכן עצרה גבר גבר נוסף בחשד שסייע לאחר המעשה לחשוד ברצח. מסתמן כי הרקע לאירוע הוא סכסוך בין שכנים. 

מפקד תחנת "עוז" במשטרה, סנ"צ שימי מרציאנו, אמר בזירה: "כוחות משטרה סגרו את הזירה לטובת איתור חשודים. הזיהוי הפלילי הגיע על מנת לאסוף ממצאים. בשלב זה כל כיווני החקירה נבדקים".

זירת דקירה בשכונת הר חומה בירושלים (צילום: החדשות12)
כוחות משטרה הוזעקו לזירת הדקירה | צילום: החדשות12

מהרשות השופטת נמסר כי סער ז"ל החל את תפקידו כקב"ט במערכת בתי המשפט מטעם משרד המשפטים ועם הקמת משמר בתי המשפט בשנת 1995 מונה לקב"ט בית המשפט העליון ובהמשך לקב"ט מחוז ירושלים - תפקיד שבו שימש עד היום.

בהודעה נכתב: "נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, ושופטיו, מנהל בתי המשפט, השופט ד״ר יגאל מרזל, השופטים, מטה הנהלת בתי המשפט ואגף הביטחון ועובדי מערכת בתי המשפט - משתתפים בצערה של משפחת סער באבלה הכבד".