כבר חצי שנה שהודיה מונסונגו, צעירה עם צרכים מיוחדים, יושבת בכלא בפרו. החשד: מעורבות בניסיון להברחת ענק של סמים מפרו לישראל, ביחד עם חברתה סמדר זהר. בני המשפחה של הודיה טוענים שלא ידעה כלום ושהחברה ניצלה את מצבה המיוחד - בעוד המוח מאחורי המבצע הוא לא אחר מקרוב משפחה של  סמדר, נגדו הוגש כתב אישום. אחרי המאמצים של נתניהו לשחרר את נעמה יששכר, משפחתה של הודיה מבקשת מהמדינה להתגייס גם למענה, והנשיא ריבלין פנה לנשיא פרו בבקשה לחון את הודיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכול התחיל כשסמדר זהר הזמינה את הודיה חברתה הטובה לטוס איתה לטיול בספרד. הכרטיסים – על חשבונה. היא הציעה לה להצטרף לטיסה עם האחיינים שלה, בתור בייביסיטר. הודיה שמרה על קשר עם משפחתה, שלחה תמונות והתכתבה, עד שבישרה להם שבמקום לחזור לישראל, השתיים ממשיכות למונטנה שבארצות הברית.

סמדר, הודיה ושני האחיינים המשיכו בפתאומיות ליעד חדש. הודיה חשבה שהם במונטנה אבל הם בכלל נחתו בנמל התעופה חורחה צ'אבס שבלימה, בירת פרו. במלון בעיר הבירה הם בילו מספר ימים, ויצאו לשדה, בדרכן לישראל. בשדה התעופה עצרה את הארבעה משטרת פרו, שעקבה אחריהם מהרגע שנחתו במדינה. במזוודות נמצאה כמות גדולה של קוקאין. סמדר והודיה נשלחו למעצר בכלא, ושני הילדים הוחזרו להוריהם בארץ.

מגיל 12 וחצי הייתה הודיה בפנימיית "אור הפנינה" בבאר שבע, אז עם כדורים שנטלה בקביעות. חברותיה הרבו לנצל אותה כשרק יכלו, וגם כשגדלה ניסתה לרצות את האנשים סביבה עם מתנות שונות כדי לשמח אותם. "להודיה יכולות מנטליות נמוכות בגלל אישיותה הגבולית ובגלל הצורך הרב שלה בחום ואהבה היא יכולה להיות מנוצלת בקלות על ידי אחרים", כך כתב עליה מנהל אגף הרווחה בעיריית אשקלון בחוות הדעת שהוגשה לשלטונות בפרו. "אנחנו צריכים לדמיין שנמצאת בכלא עכשיו ילדה בת 12, היא לא באמת בת 24", אמרה אחותה תהילה.

השבוע נחשפו פרטים חדשים שהדהימו את משפחתה של הודיה. לבקשת "חדשות סוף השבוע" הותר לפרסם כי כתב אישום בפרשה הוגש נגד קרוב משפחה של סמדר, הגרוש של אחותה יוני מלול, ולפיו הוא זה שעומד מאחורי תכנית סדורה ומתוחכמת להברחת הסמים לישראל.

על פי כתב האישום מלול הוא זה שפנה לסמדר והציע לה לנסוע לפרו להביא מזוודות ולצרף חברה ואחיינים במסווה של טיול בת מצווה. מלול מימן את הנסיעה של ארבעתם על כל חלקיה. בהנחייתו ירדו סמדר והודיה מחדר המלון בפרו ואספו ארבע מזוודות ובהן הוחבא הסם - 20 קילו קוקאין בשווי של מיליוני שקלים. עבור סמדר, מתברר, זו לא הייתה הפעם הראשונה בפרו. על פי מסמכי החקירה של המשטרה הפרואנית סמדר הגיעה למדינה שלוש פעמים בשנתיים האחרונות. באחת הנסיעות – הגיעה עם הגיס, מלול.

בשבועות האחרונים משפחתה של הודיה החליטה להעלות הילוך במאבק להחזיר אותה הביתה. בעמוד הפייסבוק שפתחו יש כבר אלפי חברים. האחים מונסונגו מנסים לרתום פעילים להעלאת המודעות לסיפור ולגייס כספים למען הודיה.

ענת, שחיה כבר קרוב ל-30 שנה בפרו, פגשה את הודיה כשנשכרה על ידי הרשויות לשמש מתורגמנית, ומאז היא מגויסת למאבק לשחרר אותה. "אני הבנתי מיד שהודיה לא בעניינים", סיפרה. "כששמעתי אותה מדברת עם אימא שלה ובוכה, היא נכנסה לי לנשמה. היא לא מבינה למה לא מאמינים לה ולא נותנים לה ללכת, כמו ילד. צריך לעזור לה לצאת משם מפני שהיא חפה מפשע. התנאים שם קשים. יושבות שם סוחרות בסמים, רוצחות, מועלות בכסף, אוכלוסייה קשוחה מאוד".

כששומעים את סיפורה של הודיה קשה שלא לחשוב על נעמה יששכר שרק לפני כשבועיים חזרה הביתה מהכלא שברוסיה. בני המשפחה עקבו בדריכות אחרי המאמצים לשחררה ובעיקר אחרי המאמצים של ראש הממשלה. "ברגע שהיא חזרה לארץ אני ראיתי את הסיטואציה כאילו אחותי נמצאת שם" סיפר אחיה מאור. "זה עשה לי כל כך טוב, כי אני ראיתי מה מסוגלת המדינה הזאת לעשות בשביל לשחרר את נעמה".

"אני חושבת שהבקשה שלנו היא ממש בסיסית", אמרה אחותה תהילה. "עברה חצי שנה מינימום זה פגישה, בואו תשמעו אותנו. מהנשיא, מראש הממשלה, מהשרים, שהם יכולים טיפה להזיז דברים".

כבר חצי שנה שהודיה בכלא בלימה, מחכה למשפט. משפחת מונסונגו ניצבת חסרת אונים, במרחק אלפי קילומטרים מהרשויות שבפרו, ובכל זאת לא מאבדת תקווה. "אין אחד ששמע את הסיפור של הודיה ולא בוכה ולא אכפת לו ממנה", שיתף אחיה. "כי היא כזאת ילדה טובה, אתה רואה אותה - אתה רק רוצה לחבק אותה".

"כל שיחת טלפון שאני מדבר איתה, אני מחזיק את עצמי לא לבכות, בשביל לא להראות לה חס ושלום שאנחנו נשברים. כי אם אנחנו נראה לה שאנחנו נשברים אז בעצם היא בעצמה תישבר. ואנחנו לא רוצים שהיא תישבר, אנחנו רוצים שהיא תחזור הביתה. אני רוצה לחבק את אחותי. אני מתגעגע אליה".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "משרד החוץ מטפל בנושא מאז מעצרה של הודי על בסיס הומניטרי ועל מנת למנוע עיוות הדין, כפי שניתן לכל אזרח ישראלי הנמצא במעצר או במאסר בחו"ל", והנשיא ריבלין כאמור, הגיש בקשה לנשיא פרו לחנינתה של הודיה.