מטפלת שפתחה גן לילדים בגיל הרך בביתה שבירושלים הואשמה בגרימת מוות ברשלנות לאחר שתינוק בן פחות משנה מת במעונה. מכתב האישום נגד המטפלת עולה כי לאחר שהתינוק איבד את הכרתו, היא ניסתה להעירו על ידי טלטולו ובכך גרמה לנזק מוחי שהביא בסופו של דבר למותו. עוד התברר בעקבות המקרה כי המטפלת הוסמכה לטפל בפעוטות במרמה ולא השתתפה בקורסים המהווים תנאי לקבלת הרישיון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתב האישום מתאר כיצד קיבלה המטפלת את  רישיונה במרמה: "כתנאי לקבלת תעודת גמר נדרשה הנאשמת להשתתף בקורסי הכשרה שונים, שמטרתם להכשירה לטיפול בפעוטות, בהם קורסים הנוגעים להתפתחות הילד וכן קורס עזרה ראשונה והחייאה. בשנת 2013, ציינה הנאשמת בפני מדריכת הקורס כי הנסיעות לבני ברק לשם השתתפות בקורס מכבידות עליה". על כן, מוסבר בכתב האישום, סיכמו מדריכת הקורס והנאשמת ביניהן כי האחרונה תזכה לציון עובר בקורס - מבלי שתשתתף בו.

לאחר שקיבלה המטפלת את התעודה המסמיכה אותה לטפל בפעוטות, פתחה משפחתון בביתה בשכונת גילה שבירושלים – ובו טיפלה בתינוק שבגין מותו הואשמה בגרימת מוות ברשלנות. באחד מן הימים התקשרה הנאשמת להוריו של התינוק וציינה בפניהם כי הוא "אינו שקט", וביקשה שיגיעו לאסוף אותו. עקב כך לקח האב את תינוקו לבדיקה אצל רופאת הילדים, שלא אבחנה כל מחלה ואישרה להחזירו למשפחתון.

גן ילדים ריק (אילוסטרציה: ChiccoDodiFC, shutterstock)
אילוסטרציה | אילוסטרציה: ChiccoDodiFC, shutterstock

ואולם, זמן קצר לאחר שהוחזר למעון הבחינה הנאשמת שהתינוק איבד את הכרתו. היא הרימה את התינוק והחלה לטלטל אותו במטרה להעירו, תוך שראשו השמוט נהדף קדימה ואחורה. כתב האישום מציין כי טלטול זה גרם לתינוק לדימום מוחי נרחב ולדימום ברשתית. עוד ניסתה המטפלת לשטוף את פניו של התינוק במים ולהנשימו באמצעות סתימת אפו ונשיפה בפיו. משלא צלח הדבר, התקשרה למגן דוד אדום.

התינוק פונה באמבולנס לבית החולים כשהוא מחוסר הכרה ואינו מגיב, וכעבור שבוע ימים קבעו הרופאים שהוא מצוי במוות מוחי. שלושה ימים לאחר מכן נקבע מותו במחלקה לטיפול נמרץ ילדים של בית החולים הדסה עין כרם.

כתב האישום קובע בפירוש כי מותו של התינוק נגרם כתוצאה מפעולותיה של הנאשמת. "במעשיה המתוארים לעיל, גרמה הנאשמת ברשלנות למותו של המנוח", נכתב. "רשלנות הנאשמת התבטאה, בין היתר בכך שטלטלה את המנוח לאחר שאיבד הכרה וגרמה לו לנזק קשה שהביא למותו, פעלה בחוסר זהירות באופן שאינו סביר לאחראי על קטין. והפעילה מסגרת לטיפול בפעוטות ללא שהיה לה את הידע והמיומנות הנדרשת לכך".