בית המשפט המחוזי קבע היום (שני) שמיקי גנור, מי שהיה עד מדינה ב"פרשת הצוללות", וכעת הוא החשוד המרכזי באותה פרשה, לא יוכל לצאת מהארץ למשך 60 יום. השופטת, יסכה רוטנברג, הסבירה את ההחלטה וטענה כי הודעת הפרקליטות, שהחקירה הסתיימה ושבקרוב מאוד יוגש כתב אישום, "מגבירה את החשש הגבוה ממילא מפני הימלטות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהחלטתו, קיבל בית המשפט באופן חלקי את הערעור שהגישה הפרקליטות על החלטת בית משפט השלום ראשון לציון. בית משפט השלום החליט אמנם שגנור לא יוכל לצאת מהארץ, אך סייג את האיסור בתנאים מיוחדים, לדוגמא שלושה ערבים, שיאפשרו את יציאתו.

כעת בית משפט השלום מנע גם אפשרות זו, וקבע שהחשש שגנור יימלט כה גבוה, עד כדי כך שלא קיימים תנאים כספיים שיקטינו את האיום. "איזו ערובה תשכנע חשוד לחזור ולעמוד מול סיכון של מאסר ממושך?", נכתב. עם זאת, בתום התקופה האמורה ואם לא יוגש ערעור נוסף, יוחזרו התנאים המאפשרים את יציאתו כפי שקבע בית המשפט המחוזי.

ארכיון
שינה את גרסתו וגרם לביטול מעמדו כעד מדינה | צילום: רויטרס

גנור טען שאיסור היציאה מהארץ מבטא יחס מפלה של בית המשפט כלפיו, בהשוואה ליתר המעורבים בתיק. השופטת התייחסה לטענה הזו בהחלטתה: "המשיב (גנור) חשוד בעבירות חמורות ביותר, ואין טענה כי מכלול עבירות אלו מיוחסות  גם לכלל המעורבים". השופטת אף הוסיפה כי שינוי הגרסה של גנור, שהוביל לביטול הסכם עד המדינה עמו, "מקשה לכאורה לתת אמון בדבריו".

בחודש מאי הודיעה הפרקליטות לבאי כוחו של מיקי גנור על ביטול הסכם עד המדינה עימו בפרשת 3000 (פרשת הצוללות וכלי השיט). "לאחר שמסר גרסאות השונות באופן מהותי מגרסאות קודמות שמסר בסמוך ולאחר חתימת ההסכם ובשל הפגיעה במהימנותו הנגזרת ממסירת גרסה חדשה זו", הבהירה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי. גם שמירתו של גנור על זכות השתיקה החל מ-23 במרס ועד לשחרורו למעצר בית חיזקה את ההחלטה.