פרסום ראשון: בדיקת המשטרה, בעקבות התלונה שהעבירו יועצו של נתניהו יונתן אוריך ופרקליטתו ליועמ"ש, על השימוש שנעשה כביכול בטלפון הנייד שלו העלתה היום (שלישי) כי נמצא פגם אחד בלבד בהתנהלות החוקרת. לגבי יתר הטענות של יועצו של נתניהו ועורכת דינו – לא נמצאו תימוכין והצדקות. גורמים בסביבת רה"מ טוענים שנאסר על אוריך וטופז לוק לעמוד בקשר ישיר עם ראש הממשלה.‎

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפגם שעלה בבדיקת המשטרה העלה שהחוקרת לא הודיעה ליונתן אוריך, שהוא רשאי לסרב ולא החתימה אותו על הסכמתו לעשות זאת – כמתחייב. התברר שכל החקירה של אוריך תועדה ובדיקתה העלתה שאכן החוקרת נטלה את מכשיר הטלפון הנייד של אוריך במהלך החקירה ועמדה איתו ביציאה מחדר החקירות במשך 13 שניות ואז חזרה מיד אל תוך החדר. לגבי שאר הטענות לא נמצאו להן תימוכין והצדקות.

בנוסף ליונתן אוריך, טופז לוק ועופר גולן, נודע היום על בכיר נוסף במטה הליכוד ששמו נקשר בפרשה ושנחקר - יוסי שלום, שנחקר וגם ממנו נלקח הטלפון הנייד.

ארדן תקף את המשטרה: "מחאה שולית הפכה לחקירה עם שימוש באמצעים פסולים" 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס היום לפרשה - ותקף את המשטרה. השר קרא לבדוק כיצד מחאה שולית הפכה לחקירה עם שימוש באמצעים פסולים, כך לטענתו.  

"השימוש בצעדים פולשניים חייב להתבצע רק כאשר נחיצות החקירה והפעלת האמצעים היא ברורה. כאשר מדובר בספק התקיימותה של עבירה, אני אומר בצער, ספק אם היא הייתה נחקרת", אמר ארדן.

"מחאה שולית מול ביתו של עד מדינה נחקרת פלילית ובאמצעים פולשניים, על גורמי אכיפת החוק להסביר לציבור את שימוש דעתם בהפעלת הכוח וחובתם לפרט את שיקול הדעת כדי שאמון הציבור לא ייפגע".

אמש תקף יונתן אוריך את התנהלות חוקרי המשטרה, במכתב שתוכנו נחשף לראשונה במהדורה המרכזית. במכתב טען אוריך להצצה מצד החוקרת להודעות שלו שלא קשורות לפרשה. בעקבות הפרסום בחדשות 12, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה אמש למשטרה ודרש מהם תגובה.

לפי המכתב ששיגרה עורכת דינו של אוריך, חוקרת המשטרה תיעדה התכתבויות מהטלפון שלו - והעבירה אותן בקבוצה שעוסקת בדיונים על תיק 4000. פרקליטתו של אוריך, דובר הליכוד ומיועצי התקשורת הבכירים מהצוות של נתניהו, שלחה הערב מכתב ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט - ובו שורה של טענות על התנהלות חוקרי המשטרה אתמול במהלך החקירה באזהרה של אוריך.

המכתב של פרקליטתו של אוריך ליועמ"ש (עיבוד: החדשות 12)
המכתב של פרקליטתו של אוריך ליועמ"ש | עיבוד: החדשות 12

המכתב נשלח תחת הכותרת: "חדירה בלתי חוקית לטלפון הנייד של יונתן אוריך" עו"ד נועה מילשטיין, שמייצגת את אוריך, טענה בפנייה כי חוקרת המשטרה ביקשה מאוריך לפתוח את הטלפון הנייד ולעיין בהתכתבות בינו לבין עופר גולן, דובר משפחת נתניהו ומנהל קמפיין הליכוד. החוקרת, כך על פי הטענה, לא מציינת בפניו שיש לו זכות לסרב.

ההודעות הועברו בקבוצה בשם "השלמות תיק 4000"?

במכתב ציינה עורכת הדין כי החוקרת בדרגת פקד "דרשה ממנו לקבל את קוד הכניסה לטלפון שלו. בשלב מסוים ביקשה ממנו לפתוח את הטלפון הנייד ולתת לה לעניין בתכתובות בינו לבין מנהל הקמפיין".

עו"ד נועה מילשטיין (צילום: ניר קידר)
עו"ד נועה מילשטיין | צילום: ניר קידר | צילום: ניר קידר

עוד מתחה עורכת הדין ביקורת על התנהלות המשטרה: "הגם שעורך דינו של שלמה פילבר הבהיר במסגרת ריאיון שעד המדינה מעולם לא שמע את הדברים בזמן אמת וממילא לא הוטרד על ידם, סבורה המשטרה שיש באירוע שהתקיים במסגרת קמפיין הבחירות משום הטרדת עד".

אוריך אפשר לחוקרת שעיינה בהתכתבות ולקחה את הנייד מחוץ לחדר החקירות. כשחזרה, אוריך הבחין - כך על פי פרקליטתו - שהחוקרת עיינה בהתכתבויות נוספות שאינן קשורות לפרשת ההטרדה.

הדברים הגיעו לשיאם כשלטענת אוריך היא הקלידה פרטים ומידע שהיא מוציאה מהמכשיר שלו לקבוצה של אפליקציית טלגרם שנקראת "השלמות לתיק 4000". אם הטענות נכונות, הן מעידות על כך שמידע מהטלפון של היועץ והדובר משמש גם לחקירת פרשות אחרות.

ראש הממשלה בינימין נתניהו  (צילום: החדשות 12)
ראש הממשלה נתניהו | צילום: החדשות 12

בתגובה לפרסום כתב נתניהו ברשתות החברתיות: "החרמת הטלפונים של יועציי הקרובים היא פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ובזכות לפרטיות שעומדת לכל אזרח. אנחנו לא חיים במשטר אפל ואסור לנהוג כך. המטרה היא להלך אימים על סביבתי הקרובה ובדרך זו לשלול את יכולתי להגיב למבול ההדלפות הפליליות שנמשך נגדי ללא הפסקה. למה את זה לא חוקרים?".