העימות על מ"מ פרקליט המדינה יגיע לבג"ץ? היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקר היום (שלישי) בחריפות את ההחלטה של שר המשפטים אמיר אוחנה למנות את עורכת הדין אורלי בן-ארי גינזברג לממלאת המקום של פרקליט המדינה שי ניצן. "מינויה חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות, ולפיכך קיימת מניעה משפטית לאשרו", הגיב. 

לקריאת מכתבו המלא של מנדלבליט לחצו כאן

"אין חולק על העובדה שעו"ד בן ארי היא פרקליטה ותיקה, ולה זכויות רבות בפרקליטות", כתב מנדלבליט לשר המשפטים. "אולם, יש לזכור כי אין מדובר בתפקיד מהדרג הבכיר ביותר בפרקליטות המדינה. תפקיד משנה לפרקליט מחוז ודאי אינו אחד מהתפקידים הטבעיים מהם ימונה פרקליט המדינה, קל וחומר לא ממלא מקומו שתכליתו מטבעה היא, ככלל, שימור המצב הקיים". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר המשפטים אוחנה ועו
אוחנה עם ממלאת המקום בן ארי גינזברג

מנדלבליט הוסיף וטען כי עו"ד בן ארי לא מקיימת את הדרישות ההכרחיות לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. "חשוב לחזור ולהדגיש כי אינני חולק על כך שלפי חוק שירות המדינה זוהי סמכותו של שר המשפטים למנות את ממלא מקום פרקליט המדינה", ציין. "יחד עם זאת לאור המאפיינים המיוחדים של התפקידים הללו, המהווים שומרי סף של מדיניות הממשלה נקבעו על ידי הממשלה שורה של הסדרים שהמטרה שלהם להבטיח את העצמאות של המועמדים". 

היועמ"ש גם התייחס לסיכון בכך שתקופת הכהונה היא לשלושה חודשים שבסופה יחליט השר אם להאריך את הכהונה. "קיומה של קדנציה קבועה וקצובה היא ערובה חיונית לעצמאות שומרי הסף", הדגיש. "למניעת אי תלותם בדרג הפוליטי על מנת למנוע חשש כי יושפעו בהחלטותיהם מהרצון להמשיך ולמלא את תפקידם , כמו גם חשש מפני מראית עין של השפעה כאמור".

גם נציב שירות המדינה ביקר את ההחלטה של שר המשפטים ושיגר מכתב לשר ובו הבהיר לו שהמינוי עלול לפגוע בהתנהלות התקינה של הפרקליטות. 

אורלי בן-ארי גינזברג
המינוי של אוחנה: עו"ד בן ארי גינזברג | צילום: החדשות 12

"מבדיקת נתוניה האישיים של עורכת הדין בן-ארי גינזברג, היא עומדת בתנאי הסף למשרה", כתב נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ. "יחד עם זאת, אעיר כי בהיותה משנה לפרקליטת מחוז מרכז (פלילי) היא לא נמנית על הדרג הבכיר בהיררכיה הארגונית – דבר שעלול לערער את תפקודה התקין של הפרקליטות".

"עמדתי היא שלעת הזאת יש להטיל את התפקיד האמור על עובד מדינה בדרג הבכיר ביותר בפרקליטות המוסכם על היועץ המשפטי לממשלה", הדגיש הרשקוביץ, "זאת בשל מאפייניה הייחודיים של המשרה, מיקומה במבנה הארגוני משרד ומשיקולי טובת המערכת והמשך ההתנהלות התקינה של הפרקליטות". 

שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע היום, כאמור, על ממלאת מקום לפרקליט המדינה היוצא שי ניצן - בניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. עו"ד אורלי בן-ארי גינזברג, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, היא זו שתחליף את ניצן באופן זמני. "אין לי ספק שאורלי תפעל לשימור כל הראוי לשמור, ותתרום לחיזוק אמון הציבור במערכת הכל-כך חשובה הזו", הודיע אוחנה. היועמ"ש מצדו, צפוי לקבוע שיש מניעה משפטית למינוי של בן ארי.