הליכי ההסגרה נגד לייפר הוקפאו, הנאשמת בפדופיליה משוחררת למעצר בית: שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רם וינוגרד הורה היום (רביעי) לשחרר את מלכה לייפר למעצר בית בבית אחותה. סניגוריה ביקשו לשלוח אותה למעצר בית עד שתתקבל חוות הדעת לגבי מצבה הנפשי. בית המשפט אישר - אך אפשר למדינה 48 שעות לערער על ההחלטה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר שבית המשפט המחוזי קבע בשבוע שעבר כי פרקליטות המדינה לא הצליחה להוכיח באופן ודאי כי לייפר כשירה לעמוד לדין, נקבע כי פאנל מומחים יחליט אם לייפר לוקה בנפשה או מתחזה. בשלב זה הליכי ההסגרה שלה לאוסטרליה הוקפאו. סניגוריה, עו"ד יהודה פריד וטל גבאי, ביקשו מבית המשפט לשחרר אותה ממעצר בשלב זה.

"לא ניתן לקבוע חד משמעית בסוגיית ההתחזות שהרי עניין זה יוכרע רק לאחר קבלת חוות דעתו של הפאנל", קבע השופט רם וינוגרד. "עם זאת הכף נוטה לשחרור לחלופת מעצר. בהינתן המצב הראייתי הנוכחי השונה מהותית מזה שהוצג בפני בית המשפט בדיון הקודם - אני מורה על שחרורה למעצר בית מלא בבית אחותה. המשיבה תהיה תחת השגחה של הערבים. אין בהחלטה זו כדי לפגוע בקביעות בעניין החובה בטיפול מרפאת תחת צו הטיפול שניתן בעניינה". עוד הורה השופט על עיכוב ההחלטה ל-48 שעות.

עו
עו"ד פריד וגבאי, פרקליטיה של לייפר | צילום: ללא, חדשות

עו״ד יהודה פריד ועו"ד טל גבאי, שמייצגים את מלכה לייפר, מסרו: "בית המשפט קיבל את טענתנו שהגברת לייפר הנה אשה חולה שמקומה בביתה עם טיפול רפואי מתאים ולא בכלא. החלטה זו היא המשך להחלטתה של השופטת לומפ כי התביעה לא הרימה את הנטל הדרוש להסגרתה וכי בחוות הדעת של הפסיכאטר המחוזי נפלו פגמים מהותיים. אנחנו מקווים שבית המשפט ישים סוף לבקשת ההסגרה שבטעות יסודה והגברת תקבל את הטיפול הרפואי הדרוש לה".

מארגון JCW המלווה את הנפגעות נמסר: "נדהמנו מההחלטה שהתקבלה לשלוח את עבריינית המין מלכה לייפר למעצר בית. מדובר באשה מסוכנת שעושה צחוק מבית המשפט. להזכירכם לייפר פגעה בתלמידות שלה באוסטרליה וחומקת מההעמדה לדין כשלצערנו נחשד כי היא קבלה סיוע מסגן שר הבריאות של מדינת ישראל".

עוד נמסר: "ארגוננו הביא חומרים ברורים המעידים על כך שהיא מנהלת אורח חיים תקין, וחוות דעת פסיכיאטריות רבות אוששו את טענתנו. אנו מצרים על החלטה זו וליבנו עם הנפגעות שדמן נשפך כבר שנים".

חטף ביקורת מהמטופלים. ליצמן
ליצמן, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות

המלצה להעמיד לדין את ליצמן בחשד למעורבותו בפרשה 

בחודש אוגוסט המליצה המשטרה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בגין שוחד, הדחה בעדות, מרמה והפרת אמונים בשתי פרשות. אחת מהן נוגעת למעורבותו של ליצמן בהליכי ההסגרה של מלכה לייפר, שנאשמת בעבירות מין בקטינות.

על פי החשד, סגן השר ליצמן ניסה להשפיע על חוות הדעת של פסיכולוגים במשרד הבריאות במסגרת פרשת הנאשמת בפדופיליה, מלכה לייפר. ליצמן, לטענת המשטרה, ניסה לשנות את חוות הדעת שהתבקשו המומחים למסור בהוראת בית המשפט – ובכך למנוע את הסגרתה לאוסטרליה.

שלוש מהמתלוננות בבית המשפט
המתלוננות נגד לייפר | צילום: החדשות

ניקול מאייר ואחיותיה הצעירות, דאסי ארליך ואלי סאפר, הן שלוש הקורבנות המרכזיות בפרשה שמסעירה את הקהילה היהודית באוסטרליה מאז שהתפוצצה: מלכה לייפר הובאה מישראל במיוחד כדי לנהל את בית הספר החרדי לבנות "עדת-ישראל" במלבורן. בשנת 2008 נודע להנהגת בית הספר על טענות שלייפר התעללה מינית בתלמידות, והם קנו לה מיד כרטיס בכיוון אחד ושלחו אותה בחזרה לישראל.

"'עדת ישראל' הוא בית הספר האולטרה-אורתודוקסי היחיד במלבורן", מספרת מאייר. "לייפר הגיעה כשהייתי בערך בת 15 וכבר מהרגע הראשון היא פגעה בי, התעללות שנמשכה עד שהיא עזבה את אוסטרליה. שבע שנים. כשהייתי תלמידה היא הייתה מוציאה אותי מהכיתה, ובהמשך, כשעבדתי בעצמי כמורה וכבר הייתי נשואה, הייתי כפופה לה וההתעללות נמשכה. היא התעללה בי אפילו כשהייתי בחודש השני של ההיריון".

ארבע שנים לאחר שהחלה ההתעללות המינית, ניקול גילתה שלייפר פוגעת לא רק בה אלא גם באחותה אלי. "היינו במחנה קיץ של בית הספר. אני הייתי אז מורה צעירה ואחותי תלמידה. ישנו באותו חדר ביחד עם מלכה. היא כנראה הייתה בטוחה שאחותי ישנה, אבל היא לא ישנה, ובעצם ראתה את מלכה פוגעת בי. למחרת בבוקר היא הוציאה אותי מהחדר ונשארה שם לבד עם אחותי. ככה הבנו ששתינו קורבנות שלה".