נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נזפה היום (חמישי) בנציגי שב"ס בפתח הדיון בעניינו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב על כך שהובילו אותו כשהוא אזוק ברגליו: "חצופים - אתם ביקשתם אישור ולא קיבלתם, ואתם פועלים בניגוד להוראה". במהלך הדיון בעתירתו של ההאקר נגד הסגרתו לארה"ב, שנקשרה לסוגיית שחרורה של נעמה יששכר, הציגו פרקליטיו מכתב תלונה מהפדרציה הרוסית שבו נכתב שישראל לא התייחס מעולם לבקשת הסגרתו לרוסיה. 
 

במהלך השבוע פנתה יפה יששכר לעורכי דינה של נעמה וביקשה למחוק את העתירה שלה לביטול החלטת שר המשפטים להסגיר את בורוקוב לארה"ב. מנימוקי הבקשה עולה כי עורכי הדין הבינו כי משיכת העתירה "תסייע למאמצים לשחרורה". יפה יששכר מסרה שהיא נותנת אמון מלא בנשיא ובראש הממשלה שיביאו לשחרורה והוסיפה: "נעמה לא תהיה כלי משחק בידי ההאקר הרוסי ואנשיו".

אלכסיי בורקוב (צילום: משה שי , פלאש/90 )
ההאקר הרוסי אלכס בורקוב | צילום: משה שי , פלאש/90

אמה של הצעירה, שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר בכלא הרוסי לאחר שנתפסה עם כ-9 גרם חשיש בנמל התעופה במוסקבה, אמרה כי היא החליטה לחזור בה מהערעור על הכרעת שר המשפטים ובית המשפט העליון "לאחר לבטים קשים מנשוא", והוסיפה: "אני מתפללת שהחלטתי לא תגרום להרעה במצבה".

משפחתה של יששכר הגישה את העתירה לבג"ץ בבקשה לבטל את הסגרת ההאקר בשבוע שעבר. "מקווים ששופטי בית המשפט העליון המכובד יקשיבו לבקשת נעמה לעשות כל מה שניתן כדי להוציא אותה באופן בהול מהגיהינום שהיא נמצאת בו", מסרו בני המשפחה.

נעמה יששכר , במעצר כבר 4 חודשים במוסקבה
7 חודשים בכלא הרוסי: "נמצאת בגיהנום"

בעקבות עתירת המשפחה, הוציא בג"ץ צו ביניים עד ליום ראשון האחרון שאסר לנקוט "כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם הצו - קודם למתן החלטה בבקשה לקבלו". המשמעות של צו זה היא שעל המדינה נאסר להסגיר את ההאקר הרוסי, למרות הצו המפורש שעליו חתם שר המשפטים אמיר אוחנה.

בורקוב, ההאקר העצור, הגיש ביום ראשון עתירה נגד צו הסגרתו לארה"ב, כשזמן קצר לאחר מכן דן בג"ץ בפנייתה של הישראלית שכלואה ברוסיה. השופטת דפנה ברק-ארז הורתה על צו הביניים נגד ההסגרה, וקבעה כי יתקיים דיון נוסף בנושא ביום חמישי הקרוב. הצדדים - נעמה יששכר, בורקוב ומשרד המשפטים - נדרשו למסור את עמדתם המנומקת.

משב"ס נמסר: שב"ס מכבד החלטות שיפוטיות ואנו בודקים היכן נפלה אי ההבנה.