חקירת התאונה הקטלנית ביום הכיפורים בתל אביב: הנהג החשוד בהריגת הילד איתי מרגי ז"ל הובא הבוקר (חמישי) להארכת מעצר. לנהג, אמיר אבו לאבן בן ה-20 מרמלה, מיוחסות גם עבירות סמים וחשד שהשליך קוקאין מרכבו מחשש שייתפס. השופט ציין כי "החשוד שתק לעיתים בחקירתו ולא שיתף פעולה": מעצרו הוארך ב-4 ימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה ייחסה לנהג חשד להריגה, עבירות תעבורה וסחר בסמים וגם שיבוש הליכי חקירה - וביקשה שמונה ימי מעצר. במשטרה מחכים לקבל מצלמות מהכבישים. לפי המשטרה נחקרו מספר עדי ראייה במקום וכעת מנסים לאתר עדים נוספים.

קוקאין במשקל של 1.6 גרם נתפס ברכבו של החשוד, ובמשטרה מעריכים שהחשוד עסק בהפצה של סמים וטוענים כי ברשותו היו שני מכשירי טלפון. לפי עדי ראייה, "הדבר היחיד שעניין אותו אחרי התאונה היה להסתיר את החומר". העדים סיפרו שראו את אבו לאבן זורק את החומר בשיחים. בחקירתו אמר שמדובר ב"חומר" שלו, שנקנה יום לפני כן.

עו"ד דימה אניקין, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החשוד, מסר בתום הדיון: "מדובר בטרגדיה נוראית. הצעיר ללא עבר פלילי. הוא משתף פעולה עם חוקריו אך נראה שהוא עדיין לא מעכל את האירוע. התיק נמצא בשלב מוקדם של החקירה וממתינים שהמשטרה תסיים את החקירה".

"המנוח עף באוויר ונפל אל מותו"

הטוען המשטרתי אמר בדיון כי נסיבות נהיגת הנהג ביום כיפור, שבו יש צפי להולכי רגל על הכביש, הן חריגות. "זו לא תאונת רמזור רגילה, הנסיבות הן שונות", אמר נציג המשטרה בדיון. "אחד העדים אמר כי נהג במהירות מטורפת. עד הראיה סיפר כי אמר לבן שלו שראה את הרכב נוסע במהירות מטורפת".

השופט עלאא מסארווה ציין כי לאבו לאבן אין עבר פלילי אך מתח ביקורת על התנהלותו: " מעשיו של החשוד מלמדים חשד לשיבוש. אינני מתעלם מעברט הפלילי הנקי אולם מעשיו מקשים לטעת אמון בו". על נסיבות התאונה אמר השופט: "מדובר בתאונה שבוצעה ברחובות תל אביב במהלך יום כיפור כשלפי העיון בתיק החשוד נסע במהירות וכתוצאה מהתאונה 'המנוח עף באוויר' ונפל אל מותו".

"החשוד לאחר מכן הודה במהלך האירוע שניסה להשמיד ראיות והשליך סמים שנמצאו בחזקתו", הוסיף. "מדובר בעבירות תעבורה יחד עם עבירות סמים. לגבי עבירות הסמים, החשד לסחר מבוסס מדובר בכמות מעל הכמות המותרת בחוק לצריכה עצמית". הבדיקות גילו כי הנהג לא היה תחת השפעת אלכוהול, אך טרם נקבע אם היה תחת השפעת סמים.

"איתי צריך להיות האחרון שזה קרה לו"

חברת המשפחה רויטל טובול סיפרה היום: "ההורים הגיעו מיד אחרי התאונה זה קרה ממש פה, הם שמעו את זעקת השבר של החבר וליוו את הילד לבית החולים. זה היה נהג שנהג בפראות, המשטרה כבר דווחה עליו, הוא נהג בפראות עם מוזיקה ונכנס לצומת במהירות גבוהה כשאיתי חצה את הצומת. איתי ילד מדהים, מלא חיות ועוצמות, ילד שמח, מוקף בחברים, ילד של מסיבות, טיולים והנאות".

"אני חושבת שלא היה מישהו שלא הכיר אותו", הוסיפה, "הייתה לו נוכחות חזקה. הוא טרף את החיים - אין מילה יותר מדויקת מזה. אחיו הגדול יונתן מבקש לזכור את החיוך הגדול שהיה לו על הפנים. שהיה אח מקסים ואהוב -היו כמו תאומים, בהפרש של פחות משנתיים. שבר גדול".

חבר נוסף של המשפחה, אורן בר גיל, אמר: "אין לתאר אובדן של ילד, זה הדבר הכי מוראי שכל הורה יכול לחשוב עליו ולצערנו זה קרה כאן במשפחה. אני מאמין שהמשטרה תחקור ותמצה את הדין איתו, שיעשו את החקירה כמו שצריך ושבית המשפט ימצה את הדין. במהירות הזו, למרות שהיה עם קסדה ונהג בזהירות ולאט זה לא היה עוזר לו".

קובי אמויל, חבר נוסף של המשפחה, הוסיף והזהיר מהסכנה בכבישים ביום כיפור: "ילדים מבינים רק שחור לבן, מותר ואסור. מבחינתם מותר להם להיות בכביש כי יום כיפור אבל אין כוח ששומר עליהם. 31 ילדים מתו בעשור הזה בכיפור. איך אין חוק שמונע מהם, איך אפשר להסביר ליונתן מה קרה לאחיו הקטן, איתי מרגי צריך להיות האחרון שזה קרה לו. זה המסר שצריך לצאת מפה. שהוא הילד האחרון שיסע על אופניים ונפגע".

מרגי בן ה-8 נפגע מרכב בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ונמיר בתל אביב. הוא פונה תחילה כשהוא במצב אנוש לבית החולים איכילוב, ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. לפי המשטרה, מרגי נפגע בעת שחצה את הכביש. המשטרה בוחנת את נסיבות האירוע.

איתי מרגי מתל אביב נדרס למוות ביום כיפור (צילום: באדיבות המשפחה, החדשות)
"בשורה בלתי נתפסת". איתי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, החדשות

רויטל סבג, דודתו של איתי, סיפרה הבוקר: "הוא ילד חייכן. שאהב את החיים, שמחת חיים מטורפת, ילד של אהבה. ילד שכולם אהבו, מגנט לילדים ולמבוגרים. רצחו לנו אותו, פשוט רצחו לנו אותו".

הדודה הוסיפה: "הוא היה זהיר, אוהב את המשפחה. ילד מצטיין בספורט. ההורים מרוסקים, נשאר להם ילד אחד". על יחס המשפחה לנהג הפוגע אמרה: "אנחנו וההורים כועסים, המשטרה חיפשה אותו ורדפה אחריו אחרי התאונה. זה רצח".

זירת התאונה שבה נהרג הילד איתי מרגי בתל אביב
זירת התאונה שבה נהרג איתי מרגי ז"ל

"אפשרו לילדים לשוחח איתכם על המקרה"

הודעה נשלחה בשעות האחרונות להורי התלמידים בבית הספר "אהבת ציון" שבו למד מרגי. "קיבלנו ידיעה קשה ובלתי נתפסת. בעקבות האסון נערך צוות בית הספר ליום הלימודים בהתאם", נכתב, "צוות בית הספר בגיבוי גורמי ייעוץ והשירות הפסיכולוגי יתכנסו מוקדם בבוקר עם הצוות החינוכי ויינתנו הנחיות לשיח עם הילדים בכיתות".

עוד נכתב בפנייה של מנהלת בית הספר והיועצות: "ייתכנו תגובות שונות של הילדים, צער, בכי, פחדים, שאלות וקושי להישאר לבד. תגובות אלה נורמטיביות לאירוע מסוג זה. עם הזמן מצופה היחלשות של תגובות אלה. צוות המחנכים ייכנסו לכיתה ויבשרו לתלמידים את הבשורה הקשה".

איתי מרגי מתל אביב נדרס למוות ביום כיפור (צילום: באדיבות המשפחה, החדשות)
בבית הספר נערכים לתגובות חבריו של איתי | צילום: באדיבות המשפחה, החדשות

עוד המליצו בבית הספר להורים להשתדל שלא לחשוף את הילדים למידע ולתמונות קשות: "יש לענות על שאלות באופן כן, להימנע מתיאור פרטים לא הכרחיים. חשוב לתת מקום לרגשות ולתחושות שעולות. הקשיבו לילדים, אפשרו להם לשוחח איתכם על המקרה באופן רגוע, מבלי להביע עמדה או שיפוט בעניין".

"הילד שכב על הכביש מחוסר הכרה"

מבית החולים איכילוב נמסר אמש: "לצערנו, ילד בן 8 שרכב על אופניים נפגע באורח אנוש מרכב נוסע במהלך יום הכיפורים במרכז תל אביב. הוא הובהל לחדר הטראומה כאן במרכז הרפואי איכילוב ת״א וחרף מאמצי הרופאים נאלצנו לקבוע את מותו". 

נעם ויסבוך, חובשת בכירה במד"א, סיפרה: "היינו בנסיעה מנהלתית ברחוב סמוך כשקיבלנו דיווח מהמוקד על התאונה. הילד שנפגע מהרכב שכב על הכביש כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה עם חבלת ראש קשה, יחד עם רופא שחלף במקום הענקנו לו טיפול רפואי, העלנו אותו במהירות לאמבולנס ופינינו אותו במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה שם הרופאים המשיכו להאבק על חייו אבל לבסוף נאלצו לקבוע את מותו".

במהלך יום הכיפורים נהרג ילד נוסף בתאונה: ריאד בסאם אבו שריקי בן ה-12 מלוד, שנפגע בראשו מאופנוע בכביש 443, סמוך לכפר הנוער בן שמן. צוות מד"א פינה אותו במצב אנוש אל בית החולים אסף הרופא תוך ניסיונות להציל את חייו, אולם שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

ריאד בסאם אבו שריקי, בן 13 מלוד שנהרג בתאונה (צילום: באדיבות המשפחה, החדשות)
ריאד בסאם אבו שריקי, בן 13 מלוד שנהרג בתאונה | צילום: באדיבות המשפחה, החדשות

"כל החברים שלו שהיו איתו ראו איך האופנוען העיף אותו מהאפניים", סיפר דודו של ריאד, מחמד, בשיחה עם חדשות 12. "הוא היה ילד מאוד חביב - אהב ספורט ולרכב על סוסים".