חמש שנים עברו מאז שנאור יצחק, שוטר במחוז צפון, ירה למוות בתושב כפר כנא, ח'יר חמדאן. היועמ"ש סגר את התיק – אבל היום (שני) בית המשפט העליון התערב בהחלטה והורה להעמיד לדין את השוטר ולהגיש נגדו כתב אישום. הרכב השופטים, שהצביע ברובו על שינוי ההחלטה, העביר ביקורת חריפה על ההחלטה לסגור את התיק: "עיון בהחלטה, אינו מעלה התייחסות נאותה לאינטרס החברתי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע התרחש בסוף שנת 2014 - ח'יר חמדאן תועד במצלמות האבטחה תוקף שוטרים וניידת של יס"מ. בתיעוד ניתן היה לראות שכשחמדאן נסוג לאחור - הוא נורה למוות על ידי אותו שוטר. הירי הזה גרר עימותים קשים בין תושבי האזור לשוטרים, והחלטת היועמ"ש הגבירה את הכעס של האזרחים הערביים בצפון.

היום כאמור, בג"ץ,שינה את ההחלטה והעביר ביקורת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מח"ש ופרקליט המדינה. בהחלטת בג"ץ נכתב בין היתר: "עיון בהחלטת היועמ"ש אינו מעלה התייחסות נאותה לאינטרס החברתי החשוב של בירור אשמתו של השוטר שגרם למותו של ח'יר חמדאן. כל המתבונן בסרטון המזעזע, שבו מונצח האירוע, נותר עם תהיות וסימני שאלה".

"לגבי השוטר, התגלו קשיים בגרסאות שמסר בחקירתו", הוסיפו בהחלטה. "היועץ המשפטי מאמץ גרסה עובדתית שאינה תואמת גרסאות אלו. חוסר ההתאמה מפחית מעוצמת ההגנה מפני העמדה לדין שראוי להעניק לשוטר החשוד". 

ח'יר חמדאן, כפר כנא
ח'יר חמדאן, תושב כפר כנא שנורה למוות בידי שוטר | צילום:

עו"ד אביגדור פלדמן, שמייצג את משפחת חמדאן, אמר: "במקרה הזה בג"ץ התערב ועד איך התערב על החלטת היועמ"ש שלא להעמיד לדין שוטר שהרג תושב ערבי מכפר כנא ובית המשפט העליון נוזף בצורה חמורה למדי באביחי מנדלבליט".