מתחזק חשד החוקרים נגד מקסים טל, החשוד ברציחתה של אשתו מריה ז"ל לפני שמונה ימים בקריית ביאליק: מעדויות שהגיעו למשטרה בימים האחרונים, עולה שהוא הפר את צו ההרחקה שניתן לו על ידי בית המשפט בתחילת החודש שעבר לאחר ששבר את אפה. על פי אותן העדויות, טל הפר את הצו מספר פעמים, אך לצוות החקירה לא ידוע על תלונה שהוגשה על כך בידי מריה טל ז"ל או מי מהעדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הוא הפר את הצו כמה פעמים, לפחות שלוש", אמר הערב (שבת) לחדשות 12 אחד העדים בתיק. "הגיע הביתה לקח את הבנות, את הרכב לעבודה ואפילו הגיע לריב עם מריה. הריבים לפעמים היו קולניים כל כך שאחרים היו צריכים לבוא ולהרגיע".

מריה טל ז"ל נמצאה בשישי שעבר ללא רוח חיים בדירה בקרית ביאליק, כשעל גופה סימני דקירה. בעלה, מקסים, הוא החשוד המרכזי ברצח. אביה ואחיה של מריה סיפרו בראיון לחדשות 12 כי בשלוש השנים האחרונות מקסים השתנה ומערכת היחסים הסלימה. אך עוד לפני מערכת היחסים האלימה, גם עברה של מריה היה לא פשוט - עם אב שישב בכלא על אלימות כלפי אמה, ובן זוג קודם שגם היה אלים כלפיה.

מקסים טל ומריה טל
מקסים טל ומריה טל | צילום: מהפייסבוק

מקסים היה רתך מתכת במקצועו ובן גילה. לאחר שחזרו לגור עם הוריה של מריה עם שתי הבנות שנולדו להם, אחיה אלכסיי מספר שמקסים השתנה: "אני לא מכיר שהייתה אלימות, אבל הוא היה לוחץ נפשית כל הזמן. הוא הפסיק לצאת איתה. הם היו רבים, הרבה שטויות". 

"כל מי שהכיר אותה יודע שהיא לא הייתה מתאבדת"

לדברי אלכסי, אחרי לכתה של אמם, מריה בקושי הייתה מביעה את המצוקה ובאותן שנתיים, מערכת היחסים הקשה הלכה וסגרה עליה. לפני חודש המילים הקשות של מקסים לאשתו התחלפו במעשים, והוא תקף אותה באלמות. "אחרי ששבר לה את האף, הוא התקשר לאמא שלו", מספר אלכסי. "הם (מריה ואביהם) הזמינו משטרה, ולפני שהמשטרה הגיעה הרביצו לאבא שלי שניסה להפריד, לא יודע אם בכוונה". מקסים נעצר, אך לאחר חמישה ימים נשלח לביתה של דודתו בצפון עם צו הרחקה זמני מבית המשפחה, אולם ללא כתב אישום.

ביום רביעי בשבוע שעבר צו ההרחקה פקע וכך, יומיים לפני הרצח, הוא שב הביתה. "כולם אמרו לה: 'מריה, אל תתני לו לחזור'. כולם. אבל היא אמרה: 'אני לא מפחדת'", מתאר אלכסי. "היה לה חוזה יקר עד דצמבר שהיה צריך לשלם". גורמי רווחה לא עורבו: "זו הייתה בחירה שלה".

מריה טל ז
מריה טל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה
מריה טל ז
מריה טל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, החדשות

על הימים שקדמו לרצח ומהלכו לא ניתן בשלב זה לומר הרבה מפאת צו איסור הפרסום, אבל את הטענה שהושמעה בתקשורת מצידו של בעלה החשוד ברציחתה כי התאבדה, אלכסי מבקש להדוף. "בתשע בבוקר אשתי קיבלה טלפון מאמא שלו. מיד התלבשתי ונסעתי", הוא מתאר. "כשהגעתי ראיתי את אמא שלו, אחיו והמון משטרה - אבל לא אמבולנסים. אני יושב על המדרכה מתחת לבית ואף אחד לא אומר לי מה קרה. אחרי 40 דקות שני קצינים ניגשים ואומרים לי שמריה לא בחיים. הוא כבר לא היה שם, והיה לי ברור שכנראה הוא עשה לה משהו. היא הייתה חזקה ושמחה, וכל מי שהכיר אותה יודע שהיא לא הייתה מתאבדת".

רבים הגיעו לנחם או שוחחו עם משפחתה של מריה לאחר האובדן הקשה, בהם מעסיקיה וחבריה במפעל בו עבדה בחמש השנים האחרונות, חברים רבים קרובים ורחוקים ובני משפחה שלא היו עמם בקשר קרוב. במשפחתה לא הופתעו. אם הייתה לה בקשה אחת, אחיה מאמין שהייתה מבקשת שבנותיה, יעברו לחזקתו: "עכשיו הבנות אצל אמא שלו. אנחנו ננסה להיאבק. אם הוא יכנס לכלא אז בכל הכוח. הייתי האח הגדול שלה וחשוב שהן יהיו במיוחד אצלי, הן היו כל עולמה, הדבר הכי חשוב לה בחיים".