המ"כ מספר איך חשש לחייו: שבועיים לאחר העימות בין חיילי נצח יהודה לצעירים הבדואים בדרום, הבאנו הערב (חמישי) במהדורה המרכזית את התמלילים מחקירתו של מפקד הכיתה, בהם הוא מספר כיצד חשש לחייו וטוען שאיימו לדקור אותו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חוקר: מדוע תקפת אותם?

המ"כ: חששתי לחיים שלי, חששתי לחיים של החיילים, ובגלל שקרו מקרים שהערבים פגעו בחיילים ובאזרחים יש לי עילה לעשות את זה.

חוקר: ספר לי את השתלשלות האירועים.

המ"כ: הלכתי לקרוא לחיילים שנשארו בחוץ שיעלו למיניבוס... אני ועוד חייל התקדמנו לכיוון האוטובוס... *** אמר להם להשאיר פה נקי. חזרתי על דבריו ***, הם התחילו לצעוק ולקלל... לא התייחסתי, אפילו לא הסתובבתי אליהם. אחד הבדואים קם ואמר לי "בוא אני אדקור אותך בלב", והבחנתי בזה שהוא שולח ידיים למקומות שלא צריך... חשוב לציין שהבדואים היו תחת השפעת סם ואלכוהול... צמצמתי את עצמי אל הערבי במטרה לנטרל אותו ונטרלתי אותו באותו רגע... במהלך הנטרול הראשון שביצעתי, הערבי ניסה לחטוף את הנשק שלי ונגע ברצועה.

___________________________

המ"כ: הערבי שאיים על חיי כי ידקור אותי בסכין אמר זאת שוב: "חייל למה אתה בורח, בוא אני אדקור אותך בלב. אני שוב יצאתי אליהם... התקרבתי אליו, הוא התקרב אלי וניסה להיצמד. זה לא דבר רגיל שבן אדם יתקרב אליך יותר מדי ובגלל זה ובגלל האיומים הרגשתי סכנת חיים. במהלך כל האירוע אני עם מחסנית בהכנס וכדור בקנה, וניסיתי להרחיק אותו עם הידיים, הוא שלח לי מכה. אני הגנתי על עצמי.

___________________________

חוקר: האם אתה מבין כי כנראה כל מי שראית בסרטון ביצע שימוש בלתי חוקי בנשק?

המ"כ: אני לא קובע. לפי מה שלימדו אותנו כל סימן מחשיד לדרוך את הנשק. אם יש טענות שיבואו למ"פ ולמג"ד.
עכשיו כשאני רואה את הסרטון מתחיל לעלות לי יותר פרטים, וכמו שאמרתי מקודם הוא התקרב אלי יותר מדי וזה היה מוזר לי, ובגלל כל האיומים והשתלשלות האירועים הרחקתי אותו ממני בעזרת הידיים. לשאלתך, כן, בסרטון רואים שהבאתי לו כאפה לאזור הפנים, הוא תקף אותי בחזרה ולכן הבאתי לו מכה עם הנשק... עם הקנה וזהו.

חוקר: האם הנשק היה דרוך במצב הזה?

המ"כ: כן.

חוקר: איך ידעת שהם היו בהשפעת סמים ואלכוהול?

המ"כ: ראיתי אותם מעשנים ג'וינט, לא יודע אם היו שותים אלכוהול, אני משער.

חוקר: איך אתה מבדיל בין ג'וינט לסיגריה?

המ"כ: לפי הריח.

___________________________

חוקר: אם האזרח אומר לך "בוא אני אדקור אותך בלב" למה אתה הולך לקראתו? למה אתה לא בורח ממנו?

המ"כ: קודם כל חיילי היו קרובים אלי. דבר שני אני הייתי בחוץ, לכן אם היה דופק ריצה הוא עדיין יכול להספיק ולדקור אותי. זה מה שמצופה ממני כלוחם ומפקד בצה"ל? היו אזרחים בתחנה, אם לא הייתי עושה זאת והיה קורה משהו חס ושלום היו באים אלי בטענות.

אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: רועי ברקוביץ

"אנחנו דרשנו לעשות עימות, ומשום מה גם בנושא הזה לא הביאו לעימות את המתלוננים הבדואים", אמר עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של המ"כ. "בכלל, כל ההתנהלות של מצ"ח הייתה נגד חיילי צה"ל".

"אני בטוח שניתן יהיה לסיים את התיק הזה כמו שהיה צריך לסיים אותו, בצורה שקטה כי הרבה לא קרה כאן – וודאי לא כפי שמתארים", מסר עו"ד חי הבר, פרקליטם של כמה מהחיילים החדשים.

"אנחנו סבורים שמדובר בהסדר טיעון מופלג בקלותו ומקווים שבית הדין הצבאי ידחה את הסדר הטיעון", אמר עו"ד מוחמד רחאל, שמייצג את אחד החשודים. "אנחנו שוקלים הגשת בקשת דחופה לפרקליט הצבאי הראשי על מנת לשקול את ביטולו של הסדר הטיעון".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כפי שעולה מהחלטות המעצר של בית הדין הצבאי, הראיות שנאספו בחקירת מצ"ח מבססות היטב את החשדות. מחומר הראיות עולה כי החיילים הם הראשונים שנקטו באלימות. החקירה נוהלה בצורה מקצועית ונבדקו במסגרתה כלל הטענות. לא נמצא בסיס ראייתי לחקירה באזהרה של מעורבים נוספים".